5 days of Italy 2014gio 10/07/2014 20:12
Classifica - Day 4 - Lavarone Northgenerato da OE2010 Š Stephan Krämer SportSoftware 2014

 
M Elite (88)11,6 km 550 Disl.22 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11026Anton Sjökvist91Stora Tuna OKSWE1:14:25
21561Matthias Merz84OLG RymenzburgSUI1:14:52
3702Einari Heinaro91Helsingin SuunnistajatFIN1:16:09
4644Philipp Sauter89OLG ChurSUI1:16:14
5225Oskar Ljungqvist90IK HakarpspojkarnaSWE1:16:57
6128Sindre Rønning93Fossum IFNOR1:17:48
71330Jakob Enmark91Gävle OKSWE1:18:45
81596Martin Binder84SPORTUNION KlagenfurtAUT1:20:14
91564Jonas Merz87OLG RymenzburgSUI1:20:20
10936Fredrik Eliasson82Halden SKNOR1:20:47
111656Daniel Hájek89Orienteering Tarzo a.s.d.ITA1:20:55
12910Tuomas Mattila83Vehkalahden VeikotFIN1:22:37
13719Erik Ivarsson Sandberg87IFK Lidingö SOKSWE1:23:20
14255Jakob Andersson91Bredaryds SOKSWE1:23:22
15922Emil Wingstedt75Halden SKNOR1:23:23
16637Espen Weltzien89Järla IF OKSWE1:23:44
17715Emil Lauri83Järla IF OKSWE1:23:48
181025Joakim Svensk91Stora Tuna OKSWE1:24:29
191378Thomas Buehrer68CA RoséSUI1:24:36
201255Torbjorn Sagberg82IL TyrvingNOR1:26:16
21915Aapo Laiho85Vehkalahden VeikotFIN1:27:00
2273Andreas Bergander92Eksjö sokSWE1:27:32
23928Marius Bjugan81Halden SKNOR1:27:58
24633Morten Jarvis Westergård89Järla IF OKSWE1:28:22
251101TomᚠLandovskũ91SK PragaCZE1:29:32
251292Ian Lawford93Eureka OrienteersAUS1:29:32
27911Jarkko Liuha78Vehkalahden VeikotFIN1:29:41
28275Johan Hamelius88OK LinnéSWE1:30:18
291098Jan Flasar86SK PragaCZE1:30:28
301465Leif Stormer67SK KameniceCZE1:30:35
31611Emil Kalered88OK DenselnSWE1:30:36
321830Mavchun George88Northern WindRUS1:30:50
33908Janne Weckman77Vehkalahden VeikotFIN1:31:04
342233Vitek PospisilPraga Praha1:31:13
351717Iurii Agafontcev87Saint-PetersburgRUS1:32:18
3685Viktor Antonsson91Eksjö sokSWE1:32:26
37686Vladyslav Laskarzhevsky82SK Sirius - Nash ClubUKR1:33:38
38492Marcus Berggren93Nyköpings OKSWE1:33:42
391301Joar Svartholm93GAmmelstads IFSWE1:34:03
401594Felix Meizer81SPORTUNION KlagenfurtAUT1:34:36
411837Eoin McCollough94Three Rock Orienteering ClubIRL1:34:40
42708Dmytro Kosytsin86SK SIRIUSUKR1:35:20
43475Beat Okle69OLC WinterthurSUI1:35:54
44824Tomi Mattila85Angelniemen AnkkuriFIN1:36:32
45931Lacho Iliev79Halden SKNOR1:37:11
461300Ivar Svartholm90GAmmelstads IFSWE1:37:15
471563Daniel Klauser81OLG RymenzburgSUI1:37:16
481698Brieuc Viel89JOG-TeamFRA1:37:38
491557James Tullie86Badenoch and Strathspey OCGBR1:38:14
501838Simon SvenssonOK Pan-KristianstadSWE1:38:51
50808Ben Mitchell93Sugar Loaf OKGBR1:38:51
52634Peter Hemmyr77Järla IF OKSWE1:41:10
531593Tobias Killmann88SPORTUNION KlagenfurtAUT1:41:40
541835Jan JohanssonIFK Umea1:42:45
551466Oskar Stormer96SK KameniceCZE1:45:19
561027Erik Blomgren90Stora Tuna OKSWE1:46:02
57914Eero Inkeri88Vehkalahden VeikotFIN1:47:20
581166Daniele Meneghel87G.S. Pavione - ImčrITA1:47:39
591767Guoxing Zhong81Learnjoy ChinaCHN1:48:03
601459Martin Skvor67SK KameniceCZE1:50:11
61359Maxim Simakov84BRIGHTNETRUS1:50:14
62315Oskar Røen93Varegg FleridrettNOR1:50:58
63367Jyri Rantala82KooveeFIN1:51:36
6428Andreas Grote64OLC SKOG FRIBOURGSUI1:52:40
65222Eric Hansson93IK HakarpspojkarnaSWE1:56:15
66669Hans Talloen81OmegaBEL1:58:17
671036Filipe Dias85GD4CaminhosPOR1:59:50
681467Simen Aamodt92NTNUINOR2:03:11
681126Pierre Mahieu82Tous Azimuts DouaiFRA2:03:11
701694Martin Okle66OLK Piz HasiSUI2:05:13
711818Jeff Teutsch89Ottawa Orienteering ClubCAN2:07:10
72518Dieter Wolf49ULU`S REISEWELTSUI2:37:17
 
1383Simo Martomaa74Kalevan RastiFINRit
235Fredrik Ingelsson92Rehns BKSWERit
1636Todd Neve93Melbourne Forest RacersAUSRit
1696Robin Devrieux90JOG-TeamFRARit
640Erik Andersson82Järla IF OKSWEN.part.
1332Erik Boman93Gävle OKSWEN.part.
1839Meth Cor Ilhan89ODTU ODTU orienteeringN.part.
2232Raphael MakHKAYPHKGN.part.
1841Thomas BlumensteinIndividuals/No clubN.part.
613Olle Kalered90OK DenselnSWEN.part.
1788Nikola Maksimovic83OT RTANJSRBN.part.
1234Oskar Carlborg84Ok MåsenSWEN.part.
18Jonathan Duran Aguilera83Individuals/No clubN.part.
1712Andrew Barnett93BushflyersAUSN.part.
350Yasar Ismet Demiroz89NEO OCTURN.part.
630Eugene Botha79Rand Orienteering ClubRSAN.part.
 
 
 
W Elite (47)8,0 km 330 Disl.17 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1635Elin Hemmyr Skantze86Järla IF OKSWE1:00:07
2416Mirjam Hellmüller92OLG St. Gallen / AppenzellSUI1:05:21
31547Anneke Hald Bjørgum92Kristiansand OKNOR1:07:16
4980Ane Linde86OK PAN AarhusDEN1:07:28
51558Jessica Tullie87Badenoch and Strathspey OCGBR1:08:14
61096Adéla Jakobová90SK PragaCZE1:08:32
71622Laura Robertson93Orienteering Hutt ValleyNZL1:08:45
8379Fredrika Vångell87Linköpings OrienteringsklubbSWE1:08:55
91697Perrine Obstetar90JOG-TeamFRA1:09:30
10365Monika Topinkova80ANCOSUI1:10:07
11723Frida Bakkman87IFK Lidingö SOKSWE1:11:01
12412Maja Kunz68OLG St. Gallen / AppenzellSUI1:11:28
13762Mia Taini80Jämsän Retki-VeikotFIN1:11:34
14979Mette Hjerrild87OK PAN AarhusDEN1:13:14
15722Sofia Adolfsson87IFK Lidingö SOKSWE1:13:16
161280Amanda Holmgren93Vittjärvs IkSWE1:14:45
171348Rebecka Heinrup92Tullinge SKSWE1:14:47
18289Fabienne Wenger93OLG BernSUI1:15:05
19638Josefin Persson87Järla IF OKSWE1:17:20
20194Elin Svensson93IK HakarpspojkarnaSWE1:17:31
21718Matleena Boström85IFK Lidingö SOKSWE1:18:18
22487Linnea Sundström93OK RenenSWE1:18:30
231595Patrizia Stögerer87SPORTUNION KlagenfurtAUT1:21:51
24473Regula Müller87OLC WinterthurSUI1:21:59
251843Josefine KarlssonIFK GothenborgSWE1:22:09
26707Daria Tomash76SK SIRIUSUKR1:23:28
271695Naīs Devrieux95JOG-TeamFRA1:26:36
28604Marina Rosink83O-ZaryaRUS1:27:12
2984Agnes Adolfsson93Eksjö sokSWE1:30:16
301138Agnes Mercier82Tous Azimuts DouaiFRA1:32:28
311592Ursula Binder85SPORTUNION KlagenfurtAUT1:33:17
321512Radka Sklenarova92Hana OrienteeringCZE1:40:44
331035Liliana Oliveira90GD4CaminhosPOR1:45:52
341764Yufen Xie85Learnjoy ChinaCHN1:58:15
 
614Lovisa Adolfsson92OK DenselnSWEN.class.
274Kerstin Burnett92OK LinnéSWERit
1844VacanteIndividuals/No clubN.part.
271Amanda Thellsén93OK LinnéSWEN.part.
1845Giovannelli AnnaIndividuals/No clubN.part.
1847Andrine BenjaminsenIndividuals/No clubN.part.
1846Rea VercellottiIndividuals/No clubN.part.
1823Ruth Holmes87TEAM GBGBRN.part.
1688Imogene Scott89Nelson Orienteering ClubNZLN.part.
1295Zarina ParpiaIndividuals/No clubN.part.
720Sofia Törnqvist87IFK Lidingö SOKSWEN.part.
1727Katja Mjøsund71MS ParmaFINN.part.
320Gunhild Rogne Halland92Varegg FleridrettNORN.part.
 
 
 
M 10 (16)2,5 km 10 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11089Alvin Craig04OK Ravinen - NackaSWE15:34
2451Flavian Koster04Fanclub HubmannSUI17:25
3307Erlend Vrålstad Løvås05Varegg FleridrettNOR25:09
4923Liam Wingstedt05Halden SKNOR25:35
5125Håvard Birkeland04Fossum IFNOR26:04
6202Kalle Öhlund05IK HakarpspojkarnaSWE26:45
71118Adrian Cernin04OK BarrandovCZE27:03
8363Jan Lauenstein04ANCOSUI29:34
9419Evgeny Medvedev04JasmineRUS37:33
101571Felix Herland04Indre Østfold OKNOR44:25
1160Malte Albinsson05OK ÖsteråkerSWE56:23
12325Jon Erik Doppelhofer Ervik03Varegg FleridrettNOR1:03:02
13180Ulysse Dannecker06O'JuraFRA1:18:44
 
1848Deniz BasolIndividuals/No clubN.part.
721Anders Storbraten84IFK Lidingö SOKSWEN.part.
701Mikael Saranen07Helsingin SuunnistajatFINN.part.
 
 
 
M 12 (33)3,3 km 20 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11020Mattias Östberg03Stora Tuna OKSWE17:30
1903Emils Germanis02Auseklis IKLAT17:30
31703Alexander Ivanov02BegunBUL17:35
4774Basile Basset02Club des Sports de Montagne deFRA17:36
5983Adomas Casas03Perkunas OK - Azuolas OKLTU17:46
6646Fredrik Junevik02Leksands OKSWE18:18
742Matteo Mandelli02polisportiva besaneseITA19:01
8955Kristian Boström02LynxFIN19:31
91581Viktor Jellvert Börjeson02Göteborg-Majorna OKSWE19:34
10797Jari Suter02OLG Cordoba RütihofSUI19:48
111165Tiziano Bettega02G.S. Pavione - ImčrITA19:57
121458Adam Skvor02SK KameniceCZE20:21
13150Erik Bovallius03Järfälla OKSWE20:24
141013Ruggero Schiavi Cappello02Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA20:29
151520Matyas Jirka02Hana OrienteeringCZE21:48
16204Mattias Öhlund03IK HakarpspojkarnaSWE22:07
1733Jason Hayman04Varese OrienteeringITA22:43
18177Elliot Dannecker03O'JuraFRA23:25
19920Jussi Rantala03Ounasvaaran HiihtoseuraFIN23:35
201471Eskil Fläck03Grycksbo IFOKSWE25:23
21976Søren Skaug02OK PAN AarhusDEN26:01
22127Olav Birkeland02Fossum IFNOR27:40
23294Kristoffer Kjene Haugland02Varegg FleridrettNOR27:43
24841Sakari Seppälä02SK UusiFIN27:45
2548Simone Magenes02polisportiva besaneseITA28:21
261203Henning Strand03BUL TromsøNOR29:44
27667Tuur Kaelen03OmegaBEL33:41
281485Afonso Carrico02Ori EstarrejaPOR54:36
291714Gaetano Ria03A.S.D. ESTREMA OUTDOORITA1:39:51
 
314Martin Thomassen02Varegg FleridrettNORRit
1854Emil BeltrambaIndividuals/No clubN.part.
1045Jakob Lerf03Swiss O ToursSUIN.part.
1180Isak Jacobsen-gaski03Bardu IL OrienteringNORN.part.
 
 
 
M 14 (51)4,1 km 55 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1896Sabin Coupat00LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA22:22
2817Eerik Nurminen00HiiltomiehetFIN23:07
31500Michal Boranek00Hana OrienteeringCZE23:24
41519Mikulas Jirka00Hana OrienteeringCZE24:00
41164Damiano Bettega01G.S. Pavione - ImčrITA24:00
61270Daniel Bogren00IF HagenSWE24:34
7496Philip Carlsson01Nyköpings OKSWE24:55
8867Simen Spets Storhov01Freidig - StorhovNOR25:35
91361Victor Hansson00Jönköpings OKSWE26:24
10849Simon Arno01FRSO BelgiumBEL28:10
11848Cédric Amerijckx01FRSO BelgiumBEL28:33
12237Isak Jonsson01Nydalens SkiklubNOR28:44
1365Hugo Djurstedt01Eksjö sokSWE29:57
14850Guillaume Eyen00FRSO BelgiumBEL30:33
151808Erik Bonek01Naturfreunde WienAUT31:12
16306Mathias Kjærner-Semb01Varegg FleridrettNOR31:20
171010Pietro Palumbo01Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA31:47
18665Daan Kaelen00OmegaBEL31:52
19142Linus Albinsson01Järfälla OKSWE32:18
201574Anthony Riley01Delaware Valley Orienteering AUSA32:34
211067Elia Andrighetti01A.S.D. FONZASOITA33:02
221131Cyril Dubois00Tous Azimuts DouaiFRA33:19
22890Dima Skopinski99OMEGA RUSSIARUS33:19
241162Silvio Gaio00G.S. Pavione - ImčrITA33:48
25452Livio Koster01Fanclub HubmannSUI34:15
26394Andreas Bagger Hagner00Silkeborg OKDEN34:25
271463Emil Stormer00SK KameniceCZE34:34
281009Luca Libardoni00Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA34:55
29157Anton Silier01Järfälla OKSWE35:30
301012Niccolō Schiavi Cappello00Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA35:37
31181Victor Dannecker01O'JuraFRA35:43
321137Pierre Louis Mazy00Tous Azimuts DouaiFRA36:00
33201Emil Öhlund01IK HakarpspojkarnaSWE36:36
341317Pyry Eskelinen01Raja-Karjalan SuunnistajatFIN37:25
35313Kristian Fredrik Thomassen01Varegg FleridrettNOR39:00
36949Juho-pekka Salo00LynxFIN42:25
371030Aidan McCullough01Three Rock Orienteering ClubIRL46:27
381480Artem Pontaplev00Vesta SPbRUS47:18
39863Edoardo Piazza01CRAL TRASPORTI TORINESIITA47:23
40108Anton Molsen00Søllerød OKDEN47:26
41991Lucian Mirza00ATLETICA INTERFLUMINAITA55:59
42842Santeri Seppälä01SK UusiFIN59:35
431008Jaider Alexander Hueller01Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA1:00:21
44992Andrea Bocchi00ATLETICA INTERFLUMINAITA1:03:21
451147Jules Tessier00Tous Azimuts DouaiFRA1:19:29
461156Logan Mcintyre01InterlopersGBR1:23:08
471015Emanuel Pedenzini01Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA1:23:43
48993Leonardo Cavazzini00ATLETICA INTERFLUMINAITA1:44:02
 
1158Callum McIntyre99InterlopersGBRRit
149Axel Bovallius00Järfälla OKSWEN.part.
1782Joar Hertin01Västerviks orienteringsklubbSWEN.part.
 
 
 
M 16 (60)5,1 km 200 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1800Timo Suter98OLG Cordoba RütihofSUI31:19
2697Tuomas Heikkilä98Helsingin SuunnistajatFIN31:49
31809Jannis Bonek99Naturfreunde WienAUT32:47
4444Oreste Garbani98Societā Corse d'Orientamento MSUI34:14
5600Johan Lindman99Finspångs SOKSWE34:19
61810Georg Gröll99Naturfreunde WienAUT34:55
7866Oskar Spets Storhov99Freidig - StorhovNOR35:08
8794Jan Erne99OLG Cordoba RütihofSUI35:15
9393Laurits Bidstrup Møller98Silkeborg OKDEN35:54
10240Jørgen Wulfsberg99Nydalens SkiklubNOR35:57
11236Elias Jonsson99Nydalens SkiklubNOR36:19
121460Ota Skvor99SK KameniceCZE36:50
131276Jørgen Baklid99Konnerud ILNOR36:55
14439Cesare Mattiroli98Societā Corse d'Orientamento MSUI38:28
15242Lukas Liland99Nydalens SkiklubNOR38:38
16834Jeremias Joutsensaari99Kangasala SKFIN38:39
17961Ville Rehn99LynxFIN38:56
18975Mads Skaug99OK PAN AarhusDEN39:02
191161Paolo Gaio98G.S. Pavione - ImčrITA39:13
201541Ondrej Vystavel98JUNIOR O-SPORTCZE39:49
211580Martin Jellvert Börjeson98Göteborg-Majorna OKSWE39:57
22554Fabio Brunet98U.S. Primiero A.S.DITA40:27
23837Mikko Kemppi98Kangasala SKFIN41:00
24787Gaspard Astrade99ECHO73 CHAMBERYFRA42:03
251539Josef Kocí98JUNIOR O-SPORTCZE42:27
26305Markus Kjærner-Semb98Varegg FleridrettNOR43:42
27845Julien Deuxant98FRSO BelgiumBEL43:43
28689Linus Andersson98OK SkogshjortarnaSWE44:21
291163Maurizio Castellaz99G.S. Pavione - ImčrITA44:42
30553Gabriele Bizzarri99U.S. Primiero A.S.DITA44:47
31609Thomas Blok98OK SNABDEN46:08
321491Vit HORCICKA99Hana OrienteeringCZE46:12
331011Mattia Rosin98Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA46:48
341794Espen Skiri98Bodø og Omegn IF orienteringNOR46:51
35138Oskar Edvardsson99Järfälla OKSWE47:50
36583Roman Schuh98Orienteering KlosterneuburgAUT48:23
371612Audun Midttun Systad98LynNOR50:14
381260Maël Greff99co amberieuFRA50:17
391763Xiao Tang99Learnjoy ChinaCHN50:39
40985Titas Casas99Perkunas OK - Azuolas OKLTU51:13
41105Julius Molsen98Søllerød OKDEN54:29
42582Markus Adenstedt99Orienteering KlosterneuburgAUT54:33
431768Haobin Zhong98Learnjoy ChinaCHN56:41
44247Sigurd Dyrstad96Nydalens SkiklubNOR57:42
45877Gustav Fraenell99Sundsvalls OKSWE58:26
4646Francesco Magenes99polisportiva besaneseITA1:02:57
47846Grégoire Vandeghinste98FRSO BelgiumBEL1:04:19
48987Michele Ciliberti99ATLETICA INTERFLUMINAITA1:05:53
491760Yuyu Liu98Learnjoy ChinaCHN1:06:54
501085Matias Scarton98A.S.D. FONZASOITA1:08:43
51564Erik Nicolao99U.S. Primiero A.S.DITA1:10:43
52293Kim-André Kjenes Haugland97Varegg FleridrettNOR1:14:39
531496David Svoboda00Hana OrienteeringCZE1:15:18
541084Matteo Sartor99A.S.D. FONZASOITA1:18:25
551143Adrien Berquez97Tous Azimuts DouaiFRA1:28:03
 
1079Mattia Mondin99A.S.D. FONZASOITAN.class.
573Beni Palme98Orienteering KlosterneuburgAUTRit
1014Christopher Pedenzini99Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITARit
1864Lukas PatscheiderIndividuals/No clubN.part.
1088Michele Cambruzzi99A.S.D. FONZASOITAN.part.
 
 
 
M 18 (41)5,8 km 230 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1937Håkon Raadal Bjørlo97Halden SKNOR36:06
2556Mattia Debertolis96U.S. Primiero A.S.DITA36:27
3302Vegard Jarvis Westergård96Varegg FleridrettNOR37:00
41630Shamus Morrison96Wellington Orienteering ClubNZL37:02
5296Olav Ekrheim96Varegg FleridrettNOR39:41
6932Peter Nordbrøden97Halden SKNOR40:39
71588Callum Herries97Hawkes Bay OrienteeringNZL40:46
8778Marian Basset96Club des Sports de Montagne deFRA41:14
976Lucas Johanson Sundblad97Eksjö sokSWE41:20
101306Vegard Rönning Huber96Hamar orienteringsklubbNOR41:53
11603Per Lindman96Finspångs SOKSWE42:15
121235Matej Sebo96Orienteering USAUSA42:51
13221Anton Hansson96IK HakarpspojkarnaSWE43:13
14873Giulio Zucal96Trent-O OrienteeringITA43:19
1582Nils Wärnsberg97Eksjö sokSWE43:25
161168Samuele Tait97Gronlait Orienteering TeamITA44:00
17643Emil Thellsén96OK RoxenSWE44:22
181248Knut Aasheim97Oppsal OrienteringNOR45:09
191599Ed Cory-wright97Peninsula and Plains OrienteerNZL45:20
201146Louis Haltz97Tous Azimuts DouaiFRA46:03
21435Martino Beretta97Societā Corse d'Orientamento MSUI46:08
22395Christian Bagger Hagner96Silkeborg OKDEN46:52
231097Jakub Landovskũ96SK PragaCZE47:55
2491Martin Illum97Søllerød OKDEN48:18
25989Andrea Melioli97ATLETICA INTERFLUMINAITA48:28
26103Mikkel Kaae-nielsen96Søllerød OKDEN48:42
2781Philip Edvardsson97Eksjö sokSWE48:45
281070Michele Bertelle97A.S.D. FONZASOITA49:46
291160Simone Bettega97G.S. Pavione - ImčrITA51:24
301135Clement Laloux96Tous Azimuts DouaiFRA54:55
31549Hamish Prosser96Abominable O-menAUS57:04
321540Vojtech Otruba97JUNIOR O-SPORTCZE57:51
33988Greci Cristian96ATLETICA INTERFLUMINAITA58:18
34982Korbinian Lehner96OLG RegensburgGER58:26
351865Brenno PastōA.S.D Erebus Vicenza1:04:07
361773Dušan Krnjaic96PK PobedaSRB1:05:48
371119Ondrej Cernin96OK BarrandovCZE1:19:52
38443Diego Baratti97Societā Corse d'Orientamento MSUI1:34:14
 
1024Nils Alexandersson97Stora Tuna OKSWEN.part.
1731Robert Björnman97Kymin SuunnistajatFINN.part.
1142Matéo Clavel96Tous Azimuts DouaiFRAN.part.
 
 
 
M 20 (20)8,0 km 330 Disl.17 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1417Sven Hellmüller95OLG St. Gallen / AppenzellSUI52:54
2432Tobia Pezzati96Societā Corse d'Orientamento MSUI53:21
3291Simon Wenger94OLG BernSUI56:31
41568Cameron Tier95North West OCNZL59:48
5122Simon Thrane Hansen95Søllerød OKDEN1:01:21
6254Henrik Andersson94Bredaryds SOKSWE1:01:40
798Magnus Maag95Søllerød OKDEN1:03:13
8843Eero Tuomaala95SK UusiFIN1:04:51
91779Arvid Vag95Lerums SOKSWE1:05:29
101167Pezzč Gaicomo96Gronlait Orienteering TeamITA1:08:44
111772Olle Forsberg94Ok RavinenSWE1:09:02
121132Xavier Dubois95Tous Azimuts DouaiFRA1:10:43
13120Aske Jepsen95Søllerød OKDEN1:12:50
14608Kristian Blok94OK SNABDEN1:14:45
151538Radim Fajkus95JUNIOR O-SPORTCZE1:16:57
163Vili Väänänen94Individuals/No club1:21:24
 
1511Martin Sklenar95Hana OrienteeringCZERit
1871Paride GravaIndividuals/No clubN.part.
1870Annalena AxelssonIndividuals/No clubN.part.
1869Lisa HakaussonIndividuals/No clubN.part.
 
 
 
M 35 (24)8,6 km 340 Disl.20 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1185Matthieu Puech78O'JuraFRA1:06:12
2362Stefan Lauenstein74ANCOSUI1:08:46
3712Hans Olof Amblie79IFK Lidingö SOKSWE1:09:34
41614Thomas Koenig67CO GuinSUI1:17:40
51296Raphael Zwiker78OLG GalgenenSUI1:19:03
6687Oleksandr Murzin76SK Sirius - Nash ClubUKR1:22:33
7465Dmitry Senin76Gulfstream OKRUS1:23:21
81724Moises Romo Carbonell75CEAM-O IbiESP1:24:41
91182Edi Ocvirk75OK JapeticCRO1:28:35
10699Tuomas Johansson76Helsingin SuunnistajatFIN1:33:23
111152Laurent Poinsenot76Vesoul Haute-Saône OrientationFRA1:43:57
121873Henning SpjelkavikIL TyrvingNOR1:44:41
1331Alessandro Dipace75Varese OrienteeringITA1:45:27
14173Marshall Kinnear77RAF Orienteering AssociationGBR1:54:57
151626Andreas Krafft73Länna IFSWE1:57:55
16683Andriy Martsyniv75SK Sirius - Nash ClubUKR2:04:25
17590Ali Basol76Istanbul Orienteering Spor KulTUR2:27:09
18171Paul Harris78RAF Orienteering AssociationGBR2:55:04
191569Josep Maria Santiago Gonzalez75ALIGOTSESP3:01:57
 
1349Anton Bjartnes62Verdal OKNORRit
133Mattias Eklund75Ockelbo OKSWERit
1872Dietmar LanzHaunold Orienteering TeamITAN.part.
1780Michael Hertin64Västerviks orienteringsklubbSWEN.part.
1Laimonas Caplikas74Individuals/No clubN.part.
 
 
 
M 40 (53)6,9 km 265 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1939Tore Sandvik72Halden SKNOR40:14
2869Alain Berger70CO ChenauSUI43:12
3953Mikael Boström70LynxFIN45:04
41372Ilya Gusev70St.PetersburgRUS45:12
51704Ivaylo Ivanov71BegunBUL45:29
6693Mats Kindlund71Ok TrananSWE47:05
7819Ilkka Nurminen74HiiltomiehetFIN48:39
8812Jean-marc Delaume71Avon OKFRA49:18
961Tomas Albinsson72OK ÖsteråkerSWE49:27
101878Stefan SandahlIK HakarpspojkarnaSWE49:56
111386Akseli Ahtiainen72Kalevan RastiFIN50:16
12821Mika Häkkinen74HiiltomiehetFIN50:26
131423Ronny Falk70Sundbybergs IKSWE53:02
14143Peter Albinsson68Järfälla OKSWE58:02
151570Claes-tommy Herland71Indre Østfold OKNOR59:51
16810Laszlo Szöcs58Hidegkúti SpartacusHUN1:00:06
17148Ola Bovallius67Järfälla OKSWE1:01:26
18832Kestutis Jokubauskis71Telsiai OKLTU1:02:33
19287Leonhard Oesch74OLG BernSUI1:02:50
20852Lemaire David74FRSO BelgiumBEL1:05:29
211456Pablo Corbi74C.E. AlcoiESP1:05:49
22685Vitaliy Udovyts'kyy73SK Sirius - Nash ClubUKR1:06:39
231261Nicolas Greff71co amberieuFRA1:07:58
24137Nils Edvardsson71Järfälla OKSWE1:08:03
25889Sergey Skopinski71OMEGA RUSSIARUS1:08:20
26559Andrea Gobber71U.S. Primiero A.S.DITA1:09:13
271875Marv HineRAF Orienteering AssociationGBR1:09:37
281650Joan Borras Ripolles69Montsant OrientaciķESP1:10:31
29658Peter Fischerleitner72HSV Ried im InnkreisAUT1:11:02
30312Pål Thomassen74Varegg FleridrettNOR1:12:32
311481Vasili Pontaplev71Vesta SPbRUS1:14:55
32203Bengt Öhlund70IK HakarpspojkarnaSWE1:15:40
33178Gilles Dannecker71O'JuraFRA1:17:23
341040Reto Zwahlen72Zwahlens SeelandSUI1:18:39
351453Benoît Dudout73ACAFRA1:19:17
361761Jieyuan Luo74Learnjoy ChinaCHN1:22:32
37838Samuli Seppälä73Tuusulan Voima-Veikot ry.FIN1:25:44
38678Michael Bially73TSV IpsheimGER1:30:37
391501Jiri Silnousek72Hana OrienteeringCZE1:31:33
40167Adam Baker-hale73RAF Orienteering AssociationGBR1:32:24
41666Tom Kaelen72OmegaBEL1:34:09
421127Xavier Compernolle70Tous Azimuts DouaiFRA1:34:23
431071Giorgio Cambruzzi71A.S.D. FONZASOITA1:40:23
441484Joao Carrico70Ori EstarrejaPOR1:41:43
451801Andrea Gianotti74Nirvana VerdeITA1:42:09
46902Gints Germanis73Auseklis IKLAT1:43:06
471762Xiaoping Tan71Learnjoy ChinaCHN1:48:17
481620Ricardo De Souza70COUFRJBRA1:56:09
 
1877Ebbe MoellerIndividuals/No clubN.part.
368Mika Ilomaki71KooveeFINN.part.
1278Yanis Desangles72Raid o cazellesFRAN.part.
1572Wyatt Riley73Delaware Valley Orienteering AUSAN.part.
1488Blair Trewin71Yarra Valley Orienteering ClubAUSN.part.
 
 
 
M 45 (93)6,1 km 245 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11091Stephen Craig69OK Ravinen - NackaSWE39:02
2413Patrick Kunz65OLG St. Gallen / AppenzellSUI41:21
3539Stefano Maddalena68O-92 Piano di MagadinoSUI41:44
4205Andreas Rangert68IK HakarpspojkarnaSWE42:14
51187Tero Heikkilä69Paimion Rasti43:39
6795Lukas Erne69OLG Cordoba RütihofSUI43:55
7864Jens Even Storhov66Freidig - StorhovNOR46:38
8760Tore Nymark67Askøy OrienteringslagNOR46:45
91742Ståle Sønsterudbråten68Raumar orienteringNOR46:46
10218Håkan Johansson68IK HakarpspojkarnaSWE46:50
11731Henrik Palmen68Espoon SuuntaFIN47:32
11311Kristian Løvås68Varegg FleridrettNOR47:32
131498Petr Skyva65Hana OrienteeringCZE47:34
141676Tarvo Avaste69SK Saue TammedEST48:13
151469Kennet Andersson66Grycksbo IFOKSWE48:46
1666Stefan Djurstedt69Eksjö sokSWE48:49
17974Kenneth Skaug69OK PAN AarhusDEN49:04
1834Mark Hayman68Varese OrienteeringITA49:08
19209Matti Envall68IK HakarpspojkarnaSWE49:24
201756Tommy Jauhojärvi69Asker SkiklubbNOR49:26
21948Sami Kivilaakso68LynxFIN49:28
22602Olle Lindman67Finspångs SOKSWE49:29
231113Sergejs Sadrins65OK KapaLAT49:36
24215Kristian Palm67IK HakarpspojkarnaSWE50:00
251198Borge Harvey66BUL TromsøNOR50:45
26434Roberto Tettamanti65Societā Corse d'Orientamento MSUI50:49
271613Rolv Anders Systad65LynNOR51:29
281120Zbynek Cernin69OK BarrandovCZE52:16
291200Jonny Hansen66BUL TromsøNOR52:18
30224Bo Söderqvist65IK HakarpspojkarnaSWE52:24
31984Ramunas Casas68Perkunas OK - Azuolas OKLTU52:25
321053Renzo Pellandini69Swiss O ToursSUI52:30
331642Kjetil Karlsen65Orienteringsklubben MossNOR52:43
341645Hallvard Koren65Orienteringsklubben MossNOR53:08
3567Lars Nordgren67Eksjö sokSWE53:32
361227Per Carlberg65Vallentuna-Össeby OLSWE53:56
37258Mats Nylund65Bredaryds SOKSWE54:56
38648Peter Junevik67Leksands OKSWE55:23
391316Jussi Eskelinen66Raja-Karjalan SuunnistajatFIN55:48
401064Martin Schaffner66Swiss O ToursSUI57:15
41788Laurent Astrade68ECHO73 CHAMBERYFRA57:44
421232Tommy Johansson67Stångenäs AISSWE58:03
43977Kell Sønnichsen68OK PAN AarhusDEN58:14
441437Matti Huttunen66PihkaniskatFIN58:20
45654Christoph Schaffer67HSV Ried im InnkreisAUT1:00:07
4647Giuseppe Magenes68polisportiva besaneseITA1:00:08
47833Jarmo Joutsensaari66Kangasala SKFIN1:00:17
481615Michael Steinauer64CO GuinSUI1:00:57
49278Gianluca Carbone66AA Associazione Amatori AtleticaITA1:01:05
501802Valdir BABOLIM68COPABRA1:01:16
51304Jan Kjærner-semb65Varegg FleridrettNOR1:01:24
521407Geir Bråten65Vegårshei ILNOR1:01:35
53906Eduards Bura67Auseklis IKLAT1:03:06
54579Nikolaus Adenstedt65Orienteering KlosterneuburgAUT1:03:44
55286Christoph Furer66OLG BernSUI1:03:50
561125Jean Franįois Loterie65Tous Azimuts DouaiFRA1:03:58
57119Svend-erik Jepsen61Søllerød OKDEN1:05:17
581797Lars Reitan65Bodø og Omegn IF orienteringNOR1:05:32
5977Christer Johansson67Eksjö sokSWE1:08:00
601674Eric Parpal66TOULON SPORTS NATUREFRA1:08:32
611213Peter Heim65OL-Team FilderGER1:09:01
62576Roland Reisenberger68Orienteering KlosterneuburgAUT1:10:22
63162Cristian Olivestam67Vimmerby OrienteringsklubbSWE1:10:48
641327Mario Malavolta65POLISPORTIVA BASSANO ALTI7 ORIITA1:11:13
6592Ulrik Illum65Søllerød OKDEN1:11:42
661510Miroslav Sklenar63Hana OrienteeringCZE1:11:58
67324Gernot Doppelhofer68Varegg FleridrettNOR1:13:03
681880Carl Fey69International Dimensions1:13:53
691443Erkki Haavisto68Turun SuunnistajatFIN1:15:03
70735Roger Baumann67alperosiSUI1:17:29
71960Pekka Rehn66LynxFIN1:17:36
721513Josef Sklenar66Hana OrienteeringCZE1:20:30
73771Sanna Roberto67U.S. San GiorgioITA1:22:06
741679Paul Pereira Rivero69COMAESP1:28:11
7597Kaj Maag64Søllerød OKDEN1:29:18
761766Dong Zhao67Learnjoy ChinaCHN1:29:44
771341Attilio Amato68ASD Unione LombardaITA1:33:40
78102Claus Kaae-nielsen66Søllerød OKDEN1:36:15
791075Gianni Carlo Lovatel69A.S.D. FONZASOITA1:36:57
8093Niels Bentzon55Søllerød OKDEN1:40:24
811345Stefano Bellini57ASD Unione LombardaITA1:41:35
82107Jens Anders Hansen59Søllerød OKDEN2:02:26
83565Sergio Nicolao66U.S. Primiero A.S.DITA2:10:52
 
1229Stefano Boveri68Punto NordITAN.class.
1346Davide Volpi68ASD Unione LombardaITAN.class.
1263Isaac Wong68HKAYPHKGN.part.
1360Johan Hansson66Jönköpings OKSWEN.part.
1882Dario BeltrambaIndividuals/No clubN.part.
1884Walter GiovanelliIndividuals/No clubN.part.
270Bo Strand64OK LinnéSWEN.part.
572Tiziano Manfroi70U.S. Primiero A.S.DITAN.part.
1178Fred Arne Jacobsen65Bardu IL OrienteringNORN.part.
586Paul Marsh68Big Foot OrienteersAUSN.part.
 
 
 
M 50 (104)5,6 km 205 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1249Håkan Svensson63Bredaryds SOKSWE36:31
2664Roine Pettersson64IFK GöteborgSWE38:37
3724Leo Pyymäki63Espoon SuuntaFIN39:12
41790Martin Bagness60WARRIOR OCGBR40:07
51659Lukas Jenzer61Olg HuttwilSUI40:12
6384Anders Berg63Linköpings OrienteringsklubbSWE40:19
71757Ole Kjell Langmyren61Lillomarka OLNOR43:25
81333Jerker Boman64Gävle OKSWE44:23
9244Børge Pedersen64Nydalens SkiklubNOR44:48
10706Pekka Nikulainen62Helsingin SuunnistajatFIN45:04
111115Aigars Leiboms63OK KapaLAT45:05
121730Per-arne Wahlgren62Sjövalla FKSWE45:20
13755Olivier Minotti60CO UTOE BellinzonaSUI45:27
141019Johan Östberg63Stora Tuna OKSWE45:31
141385Börje Vartiainen53Kalevan RastiFIN45:31
16781Christophe Vuitton62Club des Sports de Montagne deFRA46:57
17881Brian Corbett60Cork Orienteering ClubIRL47:06
18641Stefan Thellsén63OK RoxenSWE47:07
191582Ulf Wallin60Göteborg-Majorna OKSWE47:47
201284Jens Hansen63Tisvilde Hegn OKDEN48:29
21491Yvan Balliot63ANNECY SPORTS ORIENTATIONFRA48:41
22447Jörg Hubmann64Fanclub HubmannSUI49:06
231305Andreas Huber62Hamar orienteringsklubbNOR49:21
24124Roger Birkeland64Fossum IFNOR49:23
251384Urpo Väänänen64Kalevan RastiFIN49:24
26217Bo Granstedt63IK HakarpspojkarnaSWE49:29
27290Hermann Wenger61OLG BernSUI49:40
2850Angelo Bozzola62polisportiva besaneseITA49:49
29595Morten Aamodt63Sandnes IL - RogalandNOR50:21
30474Peter Oehy64OLC WinterthurSUI50:34
311094Anders Önerud64OK Ravinen - NackaSWE50:45
32829Asko Nykaenen62Mäntsälän UrheilijatFIN51:19
33964Kent Lodberg62OK PAN AarhusDEN51:22
342Jussi Mannila60Individuals/No club51:35
351618Jan Hansson60Stenungsunds OKSWE52:11
361446Per Ögren64Bergnäsets AIKSWE52:25
37330Mark Adams63Hertfordshire Orienteering CluGBR52:46
381661Tom Hollowell61OK TYRSWE52:51
391812Bruno Mollaret60ASOFRA53:16
401559Andreas Luescher61OLC KapreoloSUI54:08
41299Sverre Ottesen63Varegg FleridrettNOR54:51
42930Jens Erik Mjølnerød61Halden SKNOR54:53
431791Stuart Parker64WARRIOR OCGBR55:04
44495Per Carlsson63Nyköpings OKSWE55:05
451436Björn Albinsson62IFK Mora OKSWE55:39
46479Niclas Andersson64Markbygdens OKSWE57:09
471288Henrik Nielsen60Tisvilde Hegn OKDEN57:16
481171Sandevoir Benoit63Orientation caennaiseFRA57:26
49453Martin Koster62Fanclub HubmannSUI59:20
501058André Wirz63Swiss O ToursSUI59:21
511777Luciano Sonda64misquilenses orienteeringITA59:40
52292Helge Tiger Haugland64Varegg FleridrettNOR1:00:02
53986Corrado Arduini64ATLETICA INTERFLUMINAITA1:00:22
54540Alberto Pura62O-92 Piano di MagadinoSUI1:00:24
551578Sven Borjeson60Göteborg-Majorna OKSWE1:01:10
56739Jari Kymäläinen61Tampereen PyrintoFIN1:01:33
57489Jan Sundström61OK RenenSWE1:01:59
58123Jan Arild Johnsen62Fossum IFNOR1:02:28
59827Matti Heikkilä64Mäntsälän UrheilijatFIN1:02:38
60165Ade Chapman63RAF Orienteering AssociationGBR1:02:39
611793Steve Samuelsen62Bodø og Omegn IF orienteringNOR1:02:46
621397Gianni Ghezzi62C.O. Aget LuganoSUI1:03:20
631509Jiri Valenta63Hana OrienteeringCZE1:04:23
641887Neil ProsserIndividuals/No club1:04:46
65516Martin Krause64ULU`S REISEWELTSUI1:05:32
66160Johan Skold63Järfälla OKSWE1:06:08
67547Oleksandr Letychevskyi60O-club, KyivUKR1:07:33
68445David Hunt60Bristol HarboursideGBR1:08:12
691886Pires JosčIndividuals/No club1:10:34
70333Knut Hagen64Byåsen IL orienteringNOR1:11:14
71548Oleksandr Mykhailichenko60O-club, KyivUKR1:11:35
72584Rais Bayburin58Ufa-unitedRUS1:11:36
731751Søren Klingenberg60Faaborg OKDEN1:12:00
74392Anker Møller61Silkeborg OKDEN1:12:02
75159Frank Steiner64Järfälla OKSWE1:12:54
76468Christian Humpel62LAUFKLUB KOMPASS INNSBRUCKAUT1:14:32
77442Filippo Pezzati60Societā Corse d'Orientamento MSUI1:14:51
78174Chris Poole61RAF Orienteering AssociationGBR1:15:17
79480Krister Rosendahl64OK RenenSWE1:17:07
80691Mats Andersson64OK SkogshjortarnaSWE1:17:22
811225Ettore Zeni57GRUPPO SPORTIVO CASTELLO DI FIITA1:17:45
82276Mats Ferm64OK LinnéSWE1:17:52
831282Dave Richardson60Fingal OrienteersIRL1:21:49
841123Franįois Laminette60Tous Azimuts DouaiFRA1:22:25
851451Toni Serrallonga58Grions OrientaciķESP1:23:23
86612Jan Kalered64OK DenselnSWE1:23:45
871204Harald Strand62BUL TromsøNOR1:24:57
881267sdfsf dfsdf54HKAYPHKG1:32:03
89741Jari Vahvelainen62Tampereen PyrintoFIN1:32:57
901677Jukka Vuorinen63EspooFIN1:36:49
911081Loris Pasa64A.S.D. FONZASOITA1:40:13
92191Petr Hajek63HIPPOCZE1:40:31
93423Eric Veit61Brianįon Nature Course d'OrienFRA1:45:03
94351Francois CAILLET60AS QUETIGNYFRA2:02:27
95562Enzo Lucian64U.S. Primiero A.S.DITA2:04:43
961487Jean-marie Torres61Saint-Medard Orientation GironFRA2:52:10
 
734Tommy Saevareid60Fana ILNORN.class.
1822Phil Conway63Guildford Orienteers (GO)GBRN.class.
39Luigi Guzzo62polisportiva besaneseITARit
1889Terde NaessIndividuals/No clubN.part.
1888Kristian BiorgulHalden SKNORN.part.
301Owen Jarvis Westergård63Varegg FleridrettNORN.part.
415Jürg Hellmüller60OLG St. Gallen / AppenzellSUIN.part.
704Heikki Heinaro62Helsingin SuunnistajatFINN.part.
 
 
 
M 55 (98)5,2 km 160 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1239Sören Jonsson57Nydalens SkiklubNOR38:52
21382Ivar Maalen59Aas-UMB OrienteringNOR39:48
3806Mark Saunders59Sugar Loaf OKGBR40:32
41290Geoff Lawford55Eureka OrienteersAUS40:39
5390Erik Bobach58Silkeborg OKDEN40:40
6730Tapio Markki58Espoon SuuntaFIN41:16
71546Jon Bjorgum59Kristiansand OKNOR41:32
8459Sture Norén58Älvsby IF OrienteringsklubbSWE42:47
91495Josef Milota58Hana OrienteeringCZE44:21
10226Anders Björklund57Sävedalens AIKSWE44:27
111643Jan Bjerketvedt59Orienteringsklubben MossNOR44:30
121493Antonin Prochazka55Hana OrienteeringCZE44:39
131550John Hansen57Kristiansand OKNOR45:08
141746Trond Olsen58Løten OrienteringslagNOR45:11
151521Robert Zdrahal57Hana OrienteeringCZE45:19
161218Lasse Johansson57Eds SKSWE45:45
171414Svein Linga55IL GularNOR45:49
18876Olof Fraenell59Sundsvalls OKSWE46:10
19397Mogens Hagner57Silkeborg OKDEN46:28
201774Andrew Jones58BANG OKGBR47:56
211664Markku Hämäläinen58RastivarsatFIN48:24
22645Silvio Sauter56OLG ChurSUI48:40
23927Eirik Nordbrøden56Halden SKNOR49:14
241532Tomas Zdrahal53Adakon OrienteeringCZE50:08
251821Timo Gronholm59Salon ViestiFIN51:06
26504Ulu Aeschlimann59ULU`S REISEWELTSUI51:26
271005Per Osen55Vestre Akers SkiklubNOR51:27
281105Klemens Jörger60TV KippenheimGER51:28
291391Gianni Pettinari57C.O. Aget LuganoSUI51:31
301537Anthony Cox59Club orientation Loisirs EtrecFRA52:45
31854Arild Roen58Samnanger ILNOR52:54
321155Graham Mcintyre58InterlopersGBR52:55
331150Jiri Sedivy55Ekonom PrahaCZE52:57
3429Luca Battistoni59Varese OrienteeringITA54:39
35477Carl Johan Högstrand56Markbygdens OKSWE54:40
36264Roger Gustafsson57Idefjordens SKSWE56:04
371711Ewald Eyrich55OLG OrtenauGER56:14
381243Kauko Parkkinen57Rajamäen RykmenttiFIN56:55
391522Milan Visna59Hana OrienteeringCZE57:03
40532Ilkka Ojapalo57Rajamäen Rykmentti Team OjisFIN57:12
41316Svein Ove Båtnes59Varegg FleridrettNOR57:13
421214Jan Flasar57KOB Cesky KrumlovCZE57:20
431159Adriano Bettega56G.S. Pavione - ImčrITA58:17
44472Urs Bischof58OLC WinterthurSUI58:32
451517Jiri Jirka55Hana OrienteeringCZE58:36
46981Martin Howald56OLG HerzogenbuchseeSUI58:53
47551Hansjoerg Rutz58OLG Pfäffikon RutzSUI1:00:11
48895Gilles Coupat55LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA1:01:22
49141Kenneth Pettersson57Järfälla OKSWE1:01:35
50791Albino Campana58ASCO LuganoSUI1:01:41
511046Matthias Lerf59Swiss O ToursSUI1:01:49
52336Eirik Vefsnmo56Byåsen IL orienteringNOR1:02:15
53234Leonardo Curzio58OrientamondoITA1:02:20
541420Paul Corrodi59OLG Dachsen SUISUI1:04:17
551528Miroslav Hlava65Adakon OrienteeringCZE1:04:59
56152Gunnar Svanberg58Järfälla OKSWE1:05:47
57503Christian Garrec59CNSD FontainebleauFRA1:05:52
58268Don Paterson55orienteering taranakiNZL1:05:57
591529Antonin Sklenar48Adakon OrienteeringCZE1:07:51
60566Marco Ongaro09U.S. Primiero A.S.DITA1:07:58
61783Marc Ammerich57COPS91FRA1:08:29
621192Kari Virtanen56Pellon Ponsi1:09:20
63567Lino Orler58U.S. Primiero A.S.DITA1:09:27
641710Urs Kyburz57OLK FricktalSUI1:09:55
651404Steve Smirthwaite58Moravian OCGBR1:10:13
66769Remy Steinegger57GOLD SavosaSUI1:10:32
671483Søren Dall57OK-HTF HaderslevDEN1:11:03
68816Peter Prydz56Neverfjord IdrettslagNOR1:11:54
691605Keijo Ruotsalainen59Oulun yliopiston urheiluseuraFIN1:13:38
70607Karsten Blok59OK SNABDEN1:13:56
711394Antonio Bisceglia59C.O. Aget LuganoSUI1:14:01
721530Franta Spicak56Adakon OrienteeringCZE1:14:09
731363Christian Richard55Valbonne Sophia Antipolis OrieFRA1:15:48
741891Raimo ArvolaIndividuals/No club1:17:29
75483Anders Rensgard56OK RenenSWE1:18:41
76535Konrad Graber58OLG Nidwalden+ObwaldenSUI1:19:59
771265Patrick Ng56HKAYPHKG1:22:53
781220Anthony Garr57Parawanga OrienteersAUS1:23:36
791007Conci Alessandro57Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA1:24:52
801531Antonin Veznik55Adakon OrienteeringCZE1:24:58
81378Tomas Vångell57Linköpings OrienteringsklubbSWE1:28:53
821114Andrejs Vikis56OK KapaLAT1:35:59
83130Rolf Gunnar Bredesen55Fossum IFNOR1:36:10
84679Alastair Mackenzie58Darlington OrienteersGBR1:36:39
85401Robert Graieg56Orienteering Western AustraliaAUS1:36:50
861283Mordechai Buchbinder59Nivut ISOAISR1:39:10
871523Albert Frantisek58Hana OrienteeringCZE1:40:16
881525Roman Jelinek57Hana OrienteeringCZE1:48:09
891503Lubomir Poklop56Hana OrienteeringCZE2:02:46
 
164Kenneth Antonsson58Vimmerby OrienteringsklubbSWEN.class.
1890Jaroslav Skacel46Adakon OrienteeringCZEN.class.
962Kai Antell55Keravan UrheilijatFINRit
7Peteris Apinis58Individuals/No clubN.part.
1256Bengt Hamelius55Säterbygdens OKSWEN.part.
1141Patrick Boulanger58Tous Azimuts DouaiFRAN.part.
861Pedro Mayol Clemente57MURCIA-OESPN.part.
793Toncsi Kocsis59ASCO LuganoSUIN.part.
1648Morten Johansen56Orienteringsklubben MossNORN.part.
 
 
 
M 60 (73)4,8 km 115 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1768Francesco Guglielmetti54GOLD SavosaSUI35:16
29Tom A. Karlsen52Individuals/No club35:33
31418Hansruedi Kohler54OLG Dachsen SUISUI36:18
4261Thomas Albinsson52Bredaryds SOKSWE39:03
5410Manuel Dias52Lisboa OKPOR40:34
6714Mikael Tarandi53IFK Lidingö SOKSWE40:57
7744Paul Pacque54Esk Valley Orienteering ClubAUS42:20
81238Veijo Salmi54Rajamäen RykmenttiFIN42:26
9153Göran Stråt54Järfälla OKSWE42:55
10652Hones Josef54HSV Ried im InnkreisAUT43:53
11627Rolf Axelsson52Tjällmo-Godegårds OKSWE44:19
12521Res Rey54ULU`S REISEWELTSUI45:43
131216Arvid Galborgen51Eds SKSWE46:17
14557Lorenzo Depaoli50U.S. Primiero A.S.DITA46:33
15661Bo Hakansson53IFK GöteborgSWE46:55
161176Bent Galborgen53Skaukameratene OLNOR47:12
17353Daniel Papillon54AS QUETIGNYFRA47:25
185Veli-matti Heinonen54Individuals/No club47:48
19951Staffan Pettersson54LynxFIN48:48
201799Kari Jylhä53Joutsenon KullervoFIN48:57
211590Lars Hogedal50Vänersborgs SKSWE49:45
221377Gábor Molnár50Hegyisport Szentendre EgyesüleHUN50:25
231223Matz Larsson52Gustavsbergs OKSWE50:57
24269Nick Collins51orienteering taranakiNZL51:02
25803Mikhail Gryaznevich54Thames Valley OCGBR51:31
261402Alan Halliday54Moravian OCGBR51:41
27617Jean-Marie Fath54SCAPA NANCYFRA51:51
28252Arne Andersson53Bredaryds SOKSWE52:01
291041Robert Zwahlen50Zwahlens SeelandSUI52:19
301259Mykola Filchenko53KarnikaUKR54:03
31659Kjell Ehrencrona53IFK GöteborgSWE54:06
32537Bruno Lanini54O-92 Piano di MagadinoSUI54:24
331897Mias ScherrerSwiss O ToursSUI56:12
341033John McCullough54Three Rock Orienteering ClubIRL57:01
35383Pelle Skullman52Linköpings OrienteringsklubbSWE57:11
36597Martyn Roome52South Ribble Orienteering ClubGBR57:32
371405Colin Matheson54Moravian OCGBR58:15
381552Olivier Benevello52Nybro OKSWE59:09
39650Gilberto Cicconi53ENEA Casaccia OrienteringITA59:32
40421David Rosen53SROCGBR59:40
411016Leif Åkerblom51Stora Tuna OKSWE1:00:40
421577Torben Isen50Herning O-KlubDEN1:00:52
431154Roland Meister50OLG DavosSUI1:01:16
441637Nicholas Dent52Central Coast OrienteersAUS1:02:22
451640Colin Price53Central Coast OrienteersAUS1:03:11
461895Robin Strain50East Lothian OrienteersGBR1:03:28
47115Christan Strandgaard49Søllerød OKDEN1:03:32
481066Guido Parteli50A.S.D. FONZASOITA1:03:36
491329Hans Ragvald52Vingakers OKSWE1:04:00
501002Werner Arnet54OLregiooltenSUI1:04:28
51282Stephen Searle51Norfolk OCGBR1:04:34
521221Magnus Haraldsson50Gustavsbergs OKSWE1:04:37
531185Gianluca Gobbi52A.C.A.C.I.S. Circolo Dozza A.SITA1:05:16
54461Martin Checkley52Totana NomadsESP1:07:00
551269Anders Eriksson53IF HagenSWE1:07:50
56606Robert Locusse50Azimut Orientation MALANCOURTFRA1:08:08
571390Vincenzo Pellegrini53C.O. Aget LuganoSUI1:08:56
58131Staffan Vestbom50Ockelbo OKSWE1:08:58
59430Giorgio Bernasconi51Societā Corse d'Orientamento MSUI1:14:06
60280Denis Telle49ConvergenceNCL1:18:00
6135Ivano Benini54polisportiva besaneseITA1:21:16
62463Régis Lecoyer51VERVINS ORIENTATIONFRA1:21:52
63660Kjell Ryberg50IFK GöteborgSWE1:23:43
 
510Pekka Marti51ULU`S REISEWELTSUIN.class.
520Ueli Hofstetter54ULU`S REISEWELTSUIN.class.
1899Ljungdahal ChristerIndividuals/No clubN.part.
1104GIANCARLO DELL'EVA50GRUPPO SPORTIVO MONTE GINER A.ITAN.part.
1249Harald Aasheim50Oppsal OrienteringNORN.part.
1022Gunde Hjalmarsson52Stora Tuna OKSWEN.part.
1069Giuseppe Domenic Antoniol52A.S.D. FONZASOITAN.part.
1063Disponibile Scherrer52Swiss O ToursSUIN.part.
1533Karl Thier54Heeressportverein FeldbachAUTN.part.
751Jean-michel Subtil54ENTENTE VIVAROISE ATHLETIQUE 0FRAN.part.
 
 
 
M 65 (83)4,5 km 110 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1531Markus Troxler49ULU`S REISEWELTSUI41:25
21657Matti Railimo48SOC HeinolaFIN42:07
3545Mykola Bozhko49O-club, KyivUKR42:59
4361Jean-claude Guyot49ANCOSUI43:19
51708Jeffrey Saeger49New England OCUSA43:26
61244Ensio Lakanen48Vaajakosken TeräFIN44:51
7756Jean-pierre Poncet47Orientation Haut-JuraFRA45:38
8371Fritz Rufer48corbusSUI46:04
91254Hasse Bergstrom46IL TyrvingNOR46:17
10227Anders Axelson45Sävedalens AIKSWE46:55
11526Max Amsler49ULU`S REISEWELTSUI46:57
12355Heikki Kyyrönen46Kouvolan SuunnistajatFIN47:12
13454Martin Meier48Fanclub HubmannSUI47:14
14231Rudolf Kellenberger45OLC FrauenfeldSUI47:38
151241Pertti Nieminen48Rajamäen RykmenttiFIN48:02
16525Ueli Hauswirth47ULU`S REISEWELTSUI48:05
17499Jorn Torgersen48NORhuskyNOR48:46
171505Jaromir Burianek47Hana OrienteeringCZE48:46
191399Tim Sands49BASOC WanderersGBR48:59
201056Franz Waser47Swiss O ToursSUI49:00
21894Gerard Coupat48LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA49:52
22596Brian Jackson46South Ribble Orienteering ClubGBR50:13
23372Fritz Steiner48corbusSUI50:17
24500Eduard Böhm48ASKÖ HenndorfAUT50:49
2558Roland Eggli45Fuersten OK EttingenSUI50:56
26230Baumgartner Hans46OLC FrauenfeldSUI52:05
27502Leo Müller49ASKÖ HenndorfAUT52:46
28285Beat Oesch47OLG BernSUI54:08
291752Håkan Rauma48Ok BotniaFIN54:52
301207Jan Wingstedt47Bodafors OKSWE55:08
30348Fausto Fiocca47Orientalp - Societā Romana diITA55:08
32377Yngve Pettersson49Linköpings OrienteringsklubbSWE56:16
33134Åke Borger45Ankarsrums OKSWE56:18
341271Styrbjorn Jansson45IF HagenSWE56:21
351190Reino Hotti49Helsingin SuunnistajatFIN56:41
36524Andre Strauss45ULU`S REISEWELTSUI57:02
37457Willi Streuli47Fanclub HubmannSUI57:06
38513Fritz Siegenthaler46ULU`S REISEWELTSUI57:24
391527Antonin Peska48Hana OrienteeringCZE59:00
401900Hans HolmbergIndividuals/No club59:09
41189Bertil Fritzell49IF RigorSWE1:00:03
42594Dave Coustick45FVO BOFAGBR1:00:10
43360Peter Winteler48OLG WelsikonSUI1:01:03
44370André Roth47corbusSUI1:01:09
451735Viktor Meier47DominO-ToursSUI1:02:04
46188Kjell Jeppson47IF RigorSWE1:03:01
4710Jean Baudoin48Individuals/No club1:03:40
48527Ruedi Broggia46ULU`S REISEWELTSUI1:03:43
491616Chuck Spalding45Bay Area Orienteering ClubUSA1:03:44
501585Colin Drury47South Yorkshire OrienteersGBR1:04:02
511303Robert Svartholm49GAmmelstads IFSWE1:04:10
521362Richaud Alain46Valbonne Sophia Antipolis OrieFRA1:06:12
53737Agustín Pajaro Vouillamoz46ADOLESP1:06:51
541689Philip Gristwood49Mole Valley OCGBR1:06:56
55406Dave Neild47Lakeland Orienteering ClubGBR1:08:16
561566Terje Moen45North West OCNZL1:08:19
57497Inge Sundstrom46Nyköpings OKSWE1:08:38
58862Corrado Miniotti48CRAL TRASPORTI TORINESIITA1:09:52
59409John Pullin49Lakeland Orienteering ClubGBR1:14:50
60341Pierangelo Bellotti46Orientalp - Societā Romana diITA1:15:16
61346Lucio Cereatti46Orientalp - Societā Romana diITA1:16:48
621651Semen Gordyshevskiy46AzimutRUS1:17:02
631315Olle Rosén46Stöcksjö ISSWE1:19:06
64509Chris Hirt45ULU`S REISEWELTSUI1:22:03
651095Celestino Zucal47GRUPPO ORSI MALE'ITA1:23:34
661116Giorgio Simion46U.S. Primiero A.S.DITA1:24:41
67400Russell Candy49Orienteering Western AustraliaAUS1:34:19
68232Niklaus Stähli45OLC FrauenfeldSUI1:48:39
69940Passante Sandro47C.A. SportleaderITA1:53:05
70763Mauri Junnola47Jämsän Retki-VeikotFIN1:53:50
 
388Jorma Kuparinen48HS-MosaFINN.class.
943Gregor Wyder47OLG Thun ZimmerwaldSUIN.class.
1417Albert Frei48OLG Dachsen SUISUIN.class.
1803Roberto DIAS TORRES48COPABRAN.class.
765Ove Thorrson48IK Trenne UllaredSWEN.part.
458Martin Meier48OL Regio WilSUIN.part.
229Guido Gmür45OLC FrauenfeldSUIN.part.
373Peter Wehrli48corbusSUIN.part.
1416Richard Worner47Rochester Orienteering Club (NUSAN.part.
522Thomas Scholl49ULU`S REISEWELTSUIN.part.
1000Max Moosberger46OLregiooltenSUIN.part.
996Bo Senje47Halmstad OKSWEN.part.
997Franz Wyss48OLregiooltenSUIN.part.
 
 
 
M 70 (34)3,8 km 80 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11312Signar Eriksson43Stöcksjö ISSWE31:47
21606Kurt Huber44SPOBOSUI34:31
31387Ivar Helgesen44Sørreisa O-lagNOR37:30
41707Peter Gagarin44New England OCUSA39:00
5515Hansruedi Brand41ULU`S REISEWELTSUI39:13
61553Anders Buhré42Nybro OKSWE39:39
7113Arne Grøndahl43Søllerød OKDEN39:45
8625Ernst Spirgi43OLV Zug FreaksSUI39:59
9514Heinz Wegmüller42ULU`S REISEWELTSUI42:38
10146Lars Jonasson44Järfälla OKSWE44:42
111293Mogens Hansen42OK SkærmenDEN45:09
121556Jan-ulf Karlsson44Målilla OKSWE49:06
13773Paolo Simoncelli44U.S. San GiorgioITA49:39
14623Josef Pfulg42OLV Zug FreaksSUI53:17
151479Rich Parker40San Diego OrienteeringUSA55:14
16830Arne Berg42Stjärnorps SKSWE55:59
17109Gert Bøgevig43Søllerød OKDEN56:11
18117Eric Gautier41Søllerød OKDEN58:18
19428Heinz Keller42ol.biel.seelandSUI59:21
20343Stefano Scarpini41Orientalp - Societā Romana diITA59:27
21403Steve Burge42Lakeland Orienteering ClubGBR1:00:21
221678Joseph Le Guen44SBO Saint BrieucFRA1:01:51
23375Peter Eglin42corbusSUI1:02:11
241324Remo Deflorian41ASD CAURIOLITA1:08:27
25112Jens Aaris Thisted44Søllerød OKDEN1:10:23
26622Franz Fuchs41OL Naturfreunde LINZAUT1:10:37
271506Franta Novotny42Hana OrienteeringCZE1:11:29
28404Mike Atherton42Lakeland Orienteering ClubGBR1:15:20
291004Pieter Mulder40OLG GoldauSUI1:28:40
301191Martti Lundström42Mesikämmenet1:34:53
311507Miloslav Cermak41Hana OrienteeringCZE2:07:34
 
1831Jörn Andreasen40OK 73 GladsaxeDENN.part.
1237Maurizio De Colle42A.S.D. BELLUNO CSI-ASDITAN.part.
624Bruno Rigert44OLV Zug FreaksSUIN.part.
 
 
 
M 75 (13)3,0 km 45 Disl.8 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11319Gunnar Österbö39FREIDIG-NorwayNOR31:04
21492Jaroslav Havlik36Hana OrienteeringCZE36:18
3945Urban Gullberg39A.S.D. Orientisti MezzalunaITA36:35
41516Jan Mikulecky38Hana OrienteeringCZE38:55
5618Max Wagner38OL Naturfreunde LINZAUT39:30
61909Rolf HeinemaanRobotron41:22
7433Giorgio Tettamanti39Societā Corse d'Orientamento MSUI45:49
8186Alex Kerr35Greater Vancouver OrienteeringCAN46:33
9544Trevor Simpson39SONA OCGBR47:50
101231Peo Bengtsson33Pan-KristianstadSWE49:20
11470Heinz Luginbuhl38OLV Hindelbank-SaaliSUI1:16:31
121052Edoardo Pellandini39Swiss O ToursSUI1:20:49
 
621Adolf Fierlinger36OL Naturfreunde LINZAUTN.class.
 
 
 
MA K (38)5,2 km 195 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11195Sampo Rahko89SK PohjantähtiFIN31:54
21832Yury Masnyy85Orienta-MosCompassRUS32:52
3710Thomas Furuheim84IFK Lidingö SOKSWE39:43
41197Mikko Simola91SK PohjantähtiFIN39:45
5716Antonio Serini80IFK Lidingö SOKSWE41:13
6825Arto Ranki83Angelniemen AnkkuriFIN41:56
7947Andreas Westgaard84Alta OrienteringslagNOR43:13
81196Mikko Kesälä90SK PohjantähtiFIN43:43
9437Jakob Hütter94Societā Corse d'Orientamento MSUI43:53
10529Urs Hofer62ULU`S REISEWELTSUI44:29
1175Emil Gunnarsson90Eksjö sokSWE45:24
1214Yves Nager76Individuals/No club47:52
131440Marko Koskelainen85Iitin PyrintöFIN53:11
141912Reimeaz AndersEksjö sokSWE54:40
1537Luca Mapelli86polisportiva besaneseITA58:26
16418Aleksandr Medvedev77JasmineRUS58:29
17790Darren Slattery80Bennelong NorthsideAUS1:00:33
181129Maxime Deletre88Tous Azimuts DouaiFRA1:00:54
19176Wayne Byrne80RAF Orienteering AssociationGBR1:02:16
20358David Dorling72DartfordGBR1:02:17
211663William Hollowell90OK TYRSWE1:10:40
226Thomas Gloor64Individuals/No club1:13:29
23970Mogens Finderup70OK PAN AarhusDEN1:45:31
 
1911Michael CroneIndividuals/No clubN.part.
1806Michael Tremul92Punto K Orienteering ASDITAN.part.
1913Nicholas OskarssonIndividuals/No clubN.part.
1914Mathias BenjaminsenIndividuals/No clubN.part.
1112Rudolfs Sadrins92OK KapaLATN.part.
1915Vidar BenjaminsenIndividuals/No clubN.part.
615Gustaf Walther89OK DenselnSWEN.part.
1343Piero Labanti68ASD Unione LombardaITAN.part.
639Axel Mattsson89Järla IF OKSWEN.part.
385Andreas Berg90Linköpings OrienteringsklubbSWEN.part.
88Simon Nilsson86Eksjö sokSWEN.part.
575Sebastian Palme93Orienteering KlosterneuburgAUTN.part.
17Abid Hussain79Individuals/No clubN.part.
1134Thibault Fontaine83Tous Azimuts DouaiFRAN.part.
438Andrea Jacot82Societā Corse d'Orientamento MSUIN.part.
 
 
 
MA L (31)7,0 km 270 Disl.16 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1380Andreas Axelsson83Linköpings OrienteringsklubbSWE50:01
2887Matthias Bryner92OLK ArgusSUI50:24
3886Oliver Lienhard92OLK ArgusSUI52:52
41916Nils Nedfors83OK LinnéSWE55:43
5883Cillin Corbett93Cork Orienteering ClubIRL56:48
61758Patrick Goeres85Coureurs de BoisCAN58:10
7670Joost Talloen83OmegaBEL58:57
8265Oscar Gustafsson88Idefjordens SKSWE59:15
9319Magnus Rogne Halland90Varegg FleridrettNOR1:01:34
101732Daniele Guardini81ASD Orsa MaggioreITA1:01:43
111304Ruben Svartholm87GAmmelstads IFSWE1:04:32
121545Joel Mösch93OLG SuhrSUI1:04:36
13182Simon Carrara90O'JuraFRA1:08:51
14183Thomas Michaud81O'JuraFRA1:09:27
151544Gabriel Mösch96OLG SuhrSUI1:09:30
16672Marc Kerckhofs73OmegaBEL1:10:13
171535Dieter Coen89Educatief Project voor OriëntaBEL1:11:40
181151Gaëtan Poirson85Vesoul Haute-Saône OrientationFRA1:11:42
19273Esuard ShutkovskiyORIENTEERINGCOMO ASDITA1:13:34
201684Koen Wilssens81TROL BelgiumBEL1:13:45
211591Peter Hobbs81Dandenong Ranges OrienteeringAUS1:17:33
221337David Fitķ Ferré80UES SabadellESP1:30:29
 
1364Adrien Richaud83Valbonne Sophia Antipolis OrieFRAN.class.
1918Vitek PospisilIndividuals/No clubN.class.
1338Roi Ubeira80UES SabadellESPRit
1562Tobias Hochstrasser84OLG RymenzburgSUIN.part.
1919Hanna NordbrodenIndividuals/No clubN.part.
1920Jorn SunbyIndividuals/No clubN.part.
23Asgeir Mjosund75Individuals/No clubN.part.
1406Alberto Barausse82ASD Erebus Orientamento VicenzITAN.part.
1917Espen FiskumIndividuals/No clubN.part.
 
 
 
M B (18)4,9 km 150 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11827Pietro Bettelini96Unitas MalcantoneSUI49:24
21658Mikko Rinta82Pohjankyrön RastiFIN51:40
386Joel Lundblad89Eksjö sokSWE1:00:49
499Henrik Molsen62Søllerød OKDEN1:04:03
5170Tom Evans89RAF Orienteering AssociationGBR1:08:32
6175Scott Stannett90RAF Orienteering AssociationGBR1:09:33
71413Odin Linga95IL GularNOR1:09:38
81128Nicolas Damie84Tous Azimuts DouaiFRA1:10:31
91723Francisco Scalese92CUS Parma OrienteeringITA1:14:26
1041Flavio Mandelli66polisportiva besaneseITA1:15:16
111478Jesper Kracht67Copenhagen PoliceDEN1:24:03
 
506Philipp Huguenin47ULU`S REISEWELTSUIN.class.
1924Andrea Jacot DescombesSocietā Corse d'Orientamento MSUIRit
1921Per Arne KarlsenIndividuals/No clubN.part.
1925Lukas MerlIndividuals/No clubN.part.
411Eléa Lucatelli90Orient'alpFRAN.part.
284Tino Schreiber83LG WürzburgGERN.part.
789Robert Spry52Bennelong NorthsideAUSN.part.
 
 
 
M C (7)4,1 km 55 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11930Riley WyattDelaware Valley Orienteering AUSA31:25
21489Rickard Johansson85ABB IFSWE33:15
31534Giovanni Greco65A.D.S I.C.CROCEITA47:53
41184Francesco Nanni84A.C.A.C.I.S. Circolo Dozza A.SITA52:22
5425Sindre Ekrheim67Bergens TFNOR52:53
654Davide Garufi70polisportiva besaneseITA1:01:11
7245Knut Dyrstad61Nydalens SkiklubNOR1:08:41
 
 
 
W 10 (16)2,5 km 10 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1259Tuva Nylund04Bredaryds SOKSWE16:47
2448Lisa Hubmann04Fanclub HubmannSUI17:57
3865Mathea Spets Storhov04Freidig - StorhovNOR19:55
41062Annika Wirz05Swiss O ToursSUI21:09
51055Jaël Saier04Swiss O ToursSUI25:29
6206Stella Rangert04IK HakarpspojkarnaSWE25:47
71037Kirstin Zwahlen05Zwahlens SeelandSUI27:27
8671Feike Kerckhofs05OmegaBEL33:28
91690Ksenia Zimina04O-LENRUS34:53
101931Anabelle LoulierCSMR36:16
111422Maja Falk06Sundbybergs IKSWE36:27
121755Anette Jauhojärvi Markussen04Asker SkiklubbNOR40:00
131373Katya Guseva04St.PetersburgRUS44:25
14577Emily Adenstedt06Orienteering KlosterneuburgAUT54:01
 
198Emmy Granstedt04IK HakarpspojkarnaSWEN.class.
16Frida Solsrud03Individuals/No clubN.part.
 
 
 
W 12 (28)3,3 km 20 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1220Hilda Holmqvist Johansson02IK HakarpspojkarnaSWE18:02
2820Kaarina Nurminen02HiiltomiehetFIN18:37
364Agnes Djurstedt03Eksjö sokSWE18:45
4542Martina Rizzi02O-92 Piano di MagadinoSUI18:51
5538Alice Maddalena02O-92 Piano di MagadinoSUI18:53
6467Maria Senina02Gulfstream OKRUS19:07
71179Anna Jacobsen-gaski02Bardu IL OrienteringNOR19:28
8216Tilda Palm03IK HakarpspojkarnaSWE20:30
9449Nina Hubmann03Fanclub HubmannSUI20:54
101298Kristin Lundanes03Emblem ilNOR21:57
11770Sanna Karin02U.S. San GiorgioITA23:15
121042Svenja Zwahlen02Zwahlens SeelandSUI23:25
131424Tuva Falk02Sundbybergs IKSWE25:42
14139Sofia Edvardsson02Järfälla OKSWE27:23
15317Svanhild Baatnes02Varegg FleridrettNOR27:42
16956Anna Calderara03LynxFIN28:38
171627Cornelia Krafft03Länna IFSWE29:36
18813Eloīse Faverolle02Avon OKFRA30:14
191575Oriana Riley02Delaware Valley Orienteering AUSA32:02
201936Erica BogrenIF HagenSWE34:49
211745Pernille Sønsterudbråten02Raumar orienteringNOR35:27
22879Tove Fraenell02Sundsvalls OKSWE35:51
23727Emmi Markki03Espoon SuuntaFIN36:27
241082Giulia Rossi02A.S.D. FONZASOITA43:24
251447Elin Djurberg03Bergnäsets AIKSWE1:24:27
261448Sandra Gren02Bergnäsets AIKSWE2:03:51
 
1796Kaja Skiri01Bodø og Omegn IF orienteringNORN.part.
1781Eira Hertin03Västerviks orienteringsklubbSWEN.part.
 
 
 
W 14 (45)3,7 km 35 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11275Jenny Baklid01Konnerud ILNOR23:19
21021Tilda Östberg01Stora Tuna OKSWE23:23
3212Isa Envall00IK HakarpspojkarnaSWE23:28
41654Dorka Hajnal00BimahevHUN23:33
5199Sara Granstedt00IK HakarpspojkarnaSWE23:50
6799Siri Suter00OLG Cordoba RütihofSUI24:43
7649Sara Junevik00Leksands OKSWE25:34
8214Ella Palm00IK HakarpspojkarnaSWE27:03
91754Lotte Jauhojärvi Markussen00Asker SkiklubbNOR27:04
101199Tora Indregard00BUL TromsøNOR27:09
11568Anna Pradel01U.S. Primiero A.S.DITA27:35
12207Julia Rangert01IK HakarpspojkarnaSWE28:16
13100Alberte Kaae-nielsen01Søllerød OKDEN28:39
141940Kaja SkiriBodø og Omegn IF orienteringNOR28:47
15251Linnea Skalberg01Bredaryds SOKSWE30:00
16851Marine Sillien00FRSO BelgiumBEL30:31
1769Wilma Bergander01Eksjö sokSWE30:34
18692Maja Kindlund00Ok TrananSWE31:06
191173Aude Sandevoir01Orientation caennaiseFRA31:48
20219Alma Holmqvist Johansson01IK HakarpspojkarnaSWE31:53
21957Pia Calderara00LynxFIN32:09
221937Ragnhild Vrålsta Løvås01Varegg FleridrettNOR33:39
23248Johanne Systad01Nydalens SkiklubNOR33:55
241765Man Zhang00Learnjoy ChinaCHN34:09
251705Simona Ivanova00BegunBUL34:12
26871Serena Raus00Trent-O OrienteeringITA34:53
271047Rosa Lerf00Swiss O ToursSUI35:12
28243Marie Liland01Nydalens SkiklubNOR36:15
291060Hannah Wirz00Swiss O ToursSUI36:18
301202Idunn Strand01BUL TromsøNOR36:39
31916Aino Rantala01Ounasvaaran HiihtoseuraFIN37:00
32972Katrine Spanner00OK PAN AarhusDEN38:07
331139Apolline Verove00Tous Azimuts DouaiFRA38:19
34780Noëllie Basset98Club des Sports de Montagne deFRA39:11
351829Francesca Bettelini00Unitas MalcantoneSUI41:24
361262Tifenn Greff01co amberieuFRA43:00
37759Tora Aasheim Nymark01Askøy OrienteringslagNOR43:32
381080Sara Mondin01A.S.D. FONZASOITA50:08
391309Kamilla Lome01Hamar orienteringsklubbNOR55:14
401169Pezzé Teresa01Gronlait Orienteering TeamITA56:43
411083Laura Sartor01A.S.D. FONZASOITA1:09:50
 
703Ellen Heinaro00Helsingin SuunnistajatFINN.class.
332Hedda Hoff Hagen01Byåsen IL orienteringNORN.part.
1939Laura GiovanelliIndividuals/No clubN.part.
885Eline Gemperle00OLK ArgusSUIN.part.
 
 
 
W 16 (37)4,5 km 160 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11308Anine Lome99Hamar orienteringsklubbNOR36:11
21287Agnes Nørgård Kracht99Tisvilde Hegn OKDEN36:52
370Gabriella Bergander98Eksjö sokSWE37:20
4223Sophia Björnlinger98IK HakarpspojkarnaSWE38:28
5211Ebba Envall98IK HakarpspojkarnaSWE38:41
6758Tonje Aasheim Nymark98Askøy OrienteringslagNOR40:08
7431Elena Pezzati99Societā Corse d'Orientamento MSUI40:28
8250Amelia Skalberg98Bredaryds SOKSWE40:30
9776Juliette Basset98Club des Sports de Montagne deFRA40:54
10782Marie Vuitton98Club des Sports de Montagne deFRA41:47
111753Fanni Jauhojärvi Markussen98Asker SkiklubbNOR42:06
12208Amanda Rangert98IK HakarpspojkarnaSWE42:34
13764Alessandra Minati99Panda Orienteering ValsuganaITA43:10
14253Elsa Andersson98Bredaryds SOKSWE43:13
151183Pia Ocvirk99OK JapeticCRO44:17
16197Elin Granstedt98IK HakarpspojkarnaSWE44:34
171251Zoe Dowling98Wellington Ranges OrienteeringAUS45:09
181441Alli Haavisto99Turun SuunnistajatFIN47:40
19655Ines Schaffer98HSV Ried im InnkreisAUT48:08
201108Zelma Lapina98OK KapaLAT49:08
21847Sandrine Defraigne98FRSO BelgiumBEL49:17
221106Erica Ceresa99ORIENTEERINGCOMO ASDITA50:50
231798Lotte Reitan98Bodø og Omegn IF orienteringNOR51:11
241769Jinmin Zhou99Learnjoy ChinaCHN52:32
25144Emmy Albinsson99Järfälla OKSWE55:12
261473Ellen Saras98Grycksbo IFOKSWE56:41
271049Mila Saier99Swiss O ToursSUI1:00:49
28990Alice Talignani98ATLETICA INTERFLUMINAITA1:02:42
29563Giulia Maschio99U.S. Primiero A.S.DITA1:03:23
301551Sarianna Pinola99Rasti-NokiaFIN1:20:58
311449Loane Dudout99Club Orientation Boucles de laFRA1:29:09
321228Eleonora De Favari99Punto NordITA1:35:17
 
1076Irene Lovatel99A.S.D. FONZASOITAN.class.
1743Mathilde Sønsterudbråten99Raumar orienteringNORN.part.
339Michelle Flueckiger99OLG Huttwil-WiggertalSUIN.part.
80Sanna Fast98Eksjö sokSWEN.part.
396Clara Bagger Hagner98Silkeborg OKDENN.part.
 
 
 
W 18 (55)5,0 km 160 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1857Marie OlaussenFredrikstad SkiklubbNOR38:21
2662Elin Pettersson97IFK GöteborgSWE40:04
31297Ingrid Lundanes97Emblem ilNOR40:33
4935Gina Granstedt97Halden SKNOR41:51
5571Arianna Taufer96U.S. Primiero A.S.DITA43:36
6193Gabriella Gustafsson97IK HakarpspojkarnaSWE43:41
7968Caroline Finderup97OK PAN AarhusDEN43:52
8933Nina Asheim Birkeland96Halden SKNOR44:27
9694Sara Kindlund97Ok TrananSWE44:40
10807Megan Carter-davies96Sugar Loaf OKGBR45:23
111286Mathilde Kracht96Tisvilde Hegn OKDEN45:24
121109Laura Leiboma96OK KapaLAT45:38
131744Karoline Sønsterudbråten96Raumar orienteringNOR47:33
14340Sonia Flueckiger97OLG Huttwil-WiggertalSUI47:59
1595Astrid Maag97Søllerød OKDEN48:02
16561Elisa Lucian96U.S. Primiero A.S.DITA48:55
171250Anna Dowling96Wellington Ranges OrienteeringAUS50:02
181144Audrey Duquenne96Tous Azimuts DouaiFRA50:03
19870Martina Palumbo96Trent-O OrienteeringITA50:36
201668Eugenia Chystyakova97MaximusESP50:53
20334Marte Hoff Hagen96Byåsen IL orienteringNOR50:53
22569Francesca Taufer96U.S. Primiero A.S.DITA51:05
23959Nelli Rehn96LynxFIN51:20
24256Linnea Andersson96Bredaryds SOKSWE51:44
25536Noa Bolis96O-92 Piano di MagadinoSUI51:47
251093Ebba Pegestam96OK Ravinen - NackaSWE51:47
271946Ingrid Vrålstad Løvås97Varegg FleridrettNOR52:54
281366Loreline Fol97Toulouse Olympique AérospatialFRA53:02
291334Kristin Boman96Gävle OKSWE53:23
301644Tuva Bjerketvedt97Orienteringsklubben MossNOR53:32
31899Annija Anna Zalaiskalna96Auseklis IKLAT53:53
321947Chiara Dalla SantaG.S. Pavione - ImčrITA56:27
33775Fiona Basset96Club des Sports de Montagne deFRA57:29
341145Mélissa Girard96Tous Azimuts DouaiFRA57:35
35656Isabel Schaffer96HSV Ried im InnkreisAUT58:32
361470Engla Fläck97Grycksbo IFOKSWE1:00:53
371667Kajsa Johansson97Skattkärrs IFSWE1:01:04
38297Kristiane Elise Ottesen96Varegg FleridrettNOR1:01:08
39482Signe Leffler-rosendahl97OK RenenSWE1:02:09
401170Francesca Buffa97Gronlait Orienteering TeamITA1:04:44
41978Sofie Secher Thomsen97OK PAN AarhusDEN1:05:14
421078Silvia Minella97A.S.D. FONZASOITA1:05:37
431597Sophie Harrison97Peninsula and Plains OrienteerNZL1:06:38
44369Line Leurantsen97Varegg FleridrettNOR1:06:52
45971Anna Spanner97OK PAN AarhusDEN1:09:23
4644Alice Danieli97polisportiva besaneseITA1:15:42
471110Agnese Rudzite97OK KapaLAT1:17:33
4840Maddalena Iennaco97polisportiva besaneseITA1:21:30
49995Elisa Ciliberti97ATLETICA INTERFLUMINAITA2:02:41
50541Chiara Strozzega97O-92 Piano di MagadinoSUI2:22:23
 
934Anneli Grindstad96Halden SKNORN.class.
1945Maren Grande96Verdal OKNORRit
761Toril Aasheim Nymark96Askøy OrienteringslagNORN.part.
1450Malaurine Dudout97Club Orientation Boucles de laFRAN.part.
1130Justine Doutrelant96Tous Azimuts DouaiFRAN.part.
 
 
 
W 20 (26)5,3 km 195 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11584Anna Wallin94Göteborg-Majorna OKSWE47:44
2195Moa Svensson95IK HakarpspojkarnaSWE51:23
31548Benedicte Hald Bjørgum94Kristiansand OKNOR52:02
41279Evelina Wickbom94Vittjärvs IkSWE52:13
51331Moa Enmark94Gävle OKSWE52:15
6696Venla Heikkilä95Helsingin SuunnistajatFIN53:20
71410Aleksandra Andronova94LytkarinoRUS53:26
8663Erica Pettersson95IFK GöteborgSWE55:44
91442Emmi Haavisto94Turun SuunnistajatFIN57:12
10337Maja Ingelsson95OK HammarenSWE57:18
11436Eleonora Donadini95Societā Corse d'Orientamento MSUI59:45
121729Linnéa Wahlgren94Sjövalla FKSWE1:00:30
13882Niamh Corbett95Cork Orienteering ClubIRL1:02:40
14132Frida Ingelsson94Ockelbo OKSWE1:08:56
151133Helise Fontaine94Tous Azimuts DouaiFRA1:12:11
161122Roxane Florent95Tous Azimuts DouaiFRA1:14:36
17486Ida Sundström95OK RenenSWE1:15:05
18488Lisa Sundström95OK RenenSWE1:17:57
191950Amanda Uusitalo96KooveeFIN1:18:38
201438Sigrid Alexandersen95Fredrikstad SkiklubbNOR1:28:43
2151Bianca Dossi95polisportiva besaneseITA1:30:17
221536Vanessa Van Breedam94Educatief Project voor OriëntaBEL1:33:12
 
1242Kajsastina SandstadIndividuals/No clubN.class.
1952Ljunglahl NicoleIndividuals/No clubN.part.
1951Lia PatscheiderIndividuals/No clubN.part.
1111Madara Sadrina94OK KapaLATN.part.
 
 
 
W 35 (21)6,1 km 220 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11181Elin Bjerva78Larvik OrienteringsklubbNOR51:43
2511Gabriela Diethelm74ULU`S REISEWELTSUI53:24
31955Helena SandahlIK HakarpspojkarnaSWE53:41
41326Darya Polekshanova77Nemiga-NordBLR55:24
5853Vinciane Mulpas78FRSO BelgiumBEL57:17
6464Elizaveta Kuznetsova78Gulfstream OKRUS57:28
71953Natalia Fey78International Dimensions58:41
8446Fränzi Hubmann75Fanclub HubmannSUI58:55
91186Mariken Bjerva75Drangedal OLNOR1:01:24
10364Lucia Lauenstein76ANCOSUI1:02:25
11904Ilze Vilks74Auseklis IKLAT1:02:37
121367Madoka Kogure75ES Kanto ClubJPN1:02:56
131375Arisha Trofimchik77St.PetersburgRUS1:09:03
1462Caroline Westbom79OK ÖsteråkerSWE1:15:05
15831Vilma Balciunaite78Telsiai OKLTU1:20:01
161675Piia Avaste79SK Saue TammedEST1:21:48
17786Hélčne Ediar75COPS91FRA1:31:31
181264Hilda Cheng75HKAYPHKG1:32:18
19169Nosheen Chaudry79RAF Orienteering AssociationGBR2:19:02
 
587Tracy Marsh75Big Foot OrienteersAUSN.part.
884Sara Gemperle77OLK ArgusSUIN.part.
 
 
 
W 40 (43)5,2 km 130 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1210Anna Envall71IK HakarpspojkarnaSWE36:56
2200Eva Öhlund74IK HakarpspojkarnaSWE38:49
3213Hanna Palm72IK HakarpspojkarnaSWE39:07
4695Ulrika Kindlund72Ok TrananSWE39:47
5366Katri Niittymäki73KooveeFIN40:51
6796Martina Erne70OLG Cordoba RütihofSUI41:25
71421Anna Falk73Sundbybergs IKSWE41:47
81956Mariann ScheiVaregg FleridrettNOR43:22
91490Eva Horcickova70Hana OrienteeringCZE44:22
10732Virpi Palmen69Espoon SuuntaFIN45:03
11905Jolanta Bura70Auseklis IKLAT46:15
121474Ulrika Saras71Grycksbo IFOKSWE46:34
131462Zuzana Skvorova73SK KameniceCZE48:32
141434Annika Lundström72Sundbybergs IKSWE49:13
15798Judith Suter70OLG Cordoba RütihofSUI49:39
161499Kristyna Skyvova70Hana OrienteeringCZE49:52
17973Anne Skaug72OK PAN AarhusDEN50:24
18888Nastya Skopinskaya72OMEGA RUSSIARUS50:28
191380Line Nybakken73Aas-UMB OrienteringNOR51:27
20811Sophie Antoine-delaume70Avon OKFRA52:05
21578Ingrid Adenstedt70Orienteering KlosterneuburgAUT52:12
221090Martina Craig70OK Ravinen - NackaSWE52:46
23357Sheralee Bailey70DartfordGBR52:59
241325Olga Kulik71Nemiga-NordBLR54:22
251172Antoine Christine64Orientation caennaiseFRA54:42
26642Gith Thellsén70OK RoxenSWE55:42
27145Malin Albinsson72Järfälla OKSWE56:22
281121Dagmar Cerninova71OK BarrandovCZE56:50
291573Angelica Riley70Delaware Valley Orienteering AUSA1:00:37
30179Laurence Dannecker73O'JuraFRA1:00:55
31878Kerstin Fraenell72Sundsvalls OKSWE1:01:12
32818Henna Nurminen70HiiltomiehetFIN1:02:05
33136Maria Edvardsson72Järfälla OKSWE1:02:41
34969Jeanette Finderup71OK PAN AarhusDEN1:05:49
351347Paola VaresiASD Unione LombardaITA1:08:19
361680Marian Roldán Pareja74COMAESP1:10:32
37657Karoline Fischerleitner73HSV Ried im InnkreisAUT1:11:56
381342Roberta Borroni68ASD Unione LombardaITA1:24:07
39151Susanne Bovallius66Järfälla OKSWE1:28:19
40673Ellen Boomer72OmegaBEL1:35:25
411344Maria Adele Lonati62ASD Unione LombardaITA1:35:31
 
591Pinar Basol74Istanbul Orienteering Spor KulTURN.class.
1379Marie-luce Romanens73CA RoséSUIN.part.
 
 
 
W 45 (62)4,8 km 140 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1196Anette Granstedt68IK HakarpspojkarnaSWE33:20
2260Carina Svensson67Bredaryds SOKSWE37:33
3238Maria Jonsson66Nydalens SkiklubNOR39:55
4954Kirsi Boström68LynxFIN40:23
5868Torunn Spets Storhov67Freidig - StorhovNOR41:08
61051Eva Zehnder-gilgen68Swiss O ToursSUI43:25
71477Elin Kracht69Copenhagen PoliceDEN44:40
81018Catarina Öberg69Stora Tuna OKSWE45:04
91273Isa Heggedal68Konnerud ILNOR45:26
101205Liv Karen Johannessen67BUL TromsøNOR46:00
111807Claudia Bonek69Naturfreunde WienAUT47:27
12647Maria Junevik68Leksands OKSWE48:31
1378Lotta Sundblad69Eksjö sokSWE51:03
141148Tzvetanka Vassileva67A.S.D. Arco di cartaITA51:22
1563Susanna Djurstedt69Eksjö sokSWE52:27
16601Lena Lindman69Finspångs SOKSWE52:32
17757Tove Aasheim67Askøy OrienteringslagNOR52:53
18426Nina Goga69Bergens TFNOR53:02
19560Cristina Grabar09U.S. Primiero A.S.DITA53:27
201177Margrete Gaski66Bardu IL OrienteringNOR53:59
21580Barbara Adenstedt67Orienteering KlosterneuburgAUT56:20
2268Carina Bergander67Eksjö sokSWE56:36
231335Monica Boman65Gävle OKSWE57:10
241579Åsa Jellvert67Göteborg-Majorna OKSWE57:57
251518Renata Jirkova65Hana OrienteeringCZE58:01
261444Lotta Haavisto68Turun SuunnistajatFIN58:50
27156Andrea Silier68Järfälla OKSWE59:05
28574Guni Palme68Orienteering KlosterneuburgAUT1:00:21
29610Carina Kalered64OK DenselnSWE1:02:25
301826Barbara Bettelini Etter68Unitas MalcantoneSUI1:05:09
311609Silvia Mantega66Ori VillazzanoITA1:05:27
321189Marjo Koistinen69Espoon SuuntaFIN1:06:14
331059Claudia Wirz67Swiss O ToursSUI1:06:25
34620Birgit Wagner68OL Naturfreunde LINZAUT1:06:31
351408Arnhild Ufsvatn Bråten68Vegårshei ILNOR1:06:34
36839Mari Tuomaala68Tuusulan Voima-Veikot ry.FIN1:08:24
371226Marianne Carlberg65Vallentuna-Össeby OLSWE1:08:44
381750Ethna Cavanagh65Faaborg OKDEN1:09:02
391524Katerina Slavíková66Hana OrienteeringCZE1:09:11
40398Anette Bagger Soerensen66Silkeborg OKDEN1:09:33
41114Heidi Kristensen69Søllerød OKDEN1:09:36
4296Iben Maag66Søllerød OKDEN1:10:35
43958Heli Lehmussaari-rehn68LynxFIN1:11:13
441034Alexandra Coelho68GD4CaminhosPOR1:12:54
451359Agneta Hallberg Hansson66Jönköpings OKSWE1:15:26
461586Lesley Ward69South Yorkshire OrienteersGBR1:15:45
47785Odile Herve-jousse55COPS91FRA1:16:00
481792Anita Eriksen65Bodø og Omegn IF orienteringNOR1:17:46
49967Anni Sørensen67OK PAN AarhusDEN1:22:16
50651Anna Maria Stocoro65ENEA Casaccia OrienteringITA1:25:40
51725Pirjo Pyymäki65Espoon SuuntaFIN1:28:26
52101Anne Kaae-nielsen65Søllerød OKDEN1:39:05
531087Valentina Valdetara66A.S.D. FONZASOITA1:39:59
54478Helena Andersson66Markbygdens OKSWE1:40:51
55809Anett Szöcs65Hidegkúti SpartacusHUN1:48:10
5690Marianne Illum66Søllerød OKDEN2:00:19
571086Paola Tremea69A.S.D. FONZASOITA2:02:38
581486Sylvine Brouté65Saint-Medard Orientation GironFRA2:18:11
 
1713Bianca Contursi65A.S.D. ESTREMA OUTDOORITARit
154Sara Stråt65Järfälla OKSWEN.part.
382Karin Skullman65Linköpings OrienteringsklubbSWEN.part.
1289Jannie Nielsen65Tisvilde Hegn OKDENN.part.
 
 
 
W 50 (72)4,3 km 105 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1386Inger Berg62Linköpings OrienteringsklubbSWE36:55
21307Kjersti Rönning60Hamar orienteringsklubbNOR39:02
3414Isabelle Hellmüller62OLG St. Gallen / AppenzellSUI39:18
4740Maritta Kymäläinen63Tampereen PyrintoFIN43:31
538Anna Sedran63polisportiva besaneseITA44:05
6161Gunilla Thunstedt64Järfälla OKSWE44:10
71044Priska Gautschi61Swiss O ToursSUI45:44
71662Tone HollowellOK TYRSWE45:44
91549Ragnhild Hald62Kristiansand OKNOR46:07
101966Jolanda Wehrli63Swiss O ToursSUI46:30
10187Christina Sterner63OK NjudungSWE46:30
12736Silvia Frey60alperosiSUI46:47
131497Mirka Hlavova63Hana OrienteeringCZE46:48
14705Pauliina Lankinen64Helsingin SuunnistajatFIN46:51
151747Anita Østgård Olsen61Løten OrienteringslagNOR46:58
16155Eva Svanberg61Järfälla OKSWE47:40
171252Sue Hancock64Wellington Ranges OrienteeringAUS47:54
18427Barbara Egger Keller60ol.biel.seelandSUI48:13
19387Pia Vångell62Linköpings OrienteringsklubbSWE49:53
191504Ivana Poklopova64Hana OrienteeringCZE49:53
21476Marie Högstrand62Markbygdens OKSWE50:48
221285Susanne Thomsen64Tisvilde Hegn OKDEN50:54
23792Silvia Zemp Campana61ASCO LuganoSUI51:38
241560Barbara Lüscher60OLC KapreoloSUI51:51
25836Marja Molin64Kangasala SKFIN52:09
261028Kerstin Blomgren60Stora Tuna OKSWE52:13
27745Chris Brown61Esk Valley Orienteering ClubAUS52:25
281619Christina Birath60Stenungsunds OKSWE52:46
2930Daniela Putzu61Varese OrienteeringITA53:08
30129Ingrid Opsahl Bredesen60Fossum IFNOR53:28
311277Chieko Miyamoto63Keiyo OL clubJPN54:52
321583Gunilla Gedin60Göteborg-Majorna OKSWE54:56
331508Kralova Zdenka60Hana OrienteeringCZE55:03
34267Jay Paterson61orienteering taranakiNZL55:15
351239Kirsti Salmi63Rajamäen RykmenttiFIN55:47
361515Lenka Dittrichova62Hana OrienteeringCZE56:03
371526Pavla Mrazova55Hana OrienteeringCZE56:04
381482Guri Alm63OK-HTF HaderslevDEN56:06
391702Barbara Lehmann61OLG HondrichSUI56:44
40552Susi Rutz63OLG Pfäffikon RutzSUI57:01
41900Velga Zalaiskalna63Auseklis IKLAT57:29
421660Christine Jenzer62Olg HuttwilSUI58:43
43352Véronique Caillet61AS QUETIGNYFRA59:14
44585Dilya Bayburina59Ufa-unitedRUS1:00:20
44534Andrea Wyss61OLG Nidwalden+ObwaldenSUI1:00:20
461381Ellen-christine Koren63Aas-UMB OrienteringNOR1:00:30
471775Karen Jones61BANG OKGBR1:02:04
481257Rose-marie Hamelius60Säterbygdens OKSWE1:02:05
491652Elena Semenova60AzimutRUS1:03:24
501403Jane Halliday60Moravian OCGBR1:06:19
51653Brigitta Schaffer61HSV Ried im InnkreisAUT1:06:38
52965Hanne Ivarsen62OK PAN AarhusDEN1:07:07
53441Monica Streich-Pezzati62Societā Corse d'Orientamento MSUI1:07:42
541266Wong Wai Ching Vickie61HKAYPHKG1:09:32
55779Sylvie Basset63Club des Sports de Montagne deFRA1:11:47
561653Aletta Birķ47BimahevHUN1:12:55
571393Anna Bisceglia62C.O. Aget LuganoSUI1:13:01
58481Eva Leffler63OK RenenSWE1:13:39
59733Anita Lindvik-Saevareid64Fana ILNOR1:17:44
601124Marie-odile Laminette60Tous Azimuts DouaiFRA1:31:35
61104Signe Foverskov62Søllerød OKDEN1:33:49
62728Outi Markki60Espoon SuuntaFIN1:35:00
63192Lenka Hajkova62HIPPOCZE1:51:25
64121Susanne Thrane62Søllerød OKDEN1:54:55
65166Carole Chapman62RAF Orienteering AssociationGBR2:02:20
66941Annunziata Lapenna64C.A. SportleaderITA2:25:42
 
805Alice Bedwell60Sugar Loaf OKGBRN.class.
1017Birgit Åkerblom60Stora Tuna OKSWEN.class.
1967Terry FarrahIndividuals/No clubN.part.
1969Hege BjorgulIndividuals/No clubN.part.
1050Joli Wehrli63Swiss O ToursSUIN.part.
1023Ingrid Alexandersson64Stora Tuna OKSWEN.part.
 
 
 
W 55 (55)4,2 km 100 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11291Jenny Bourne54Eureka OrienteersAUS41:45
21819Ylva Grape Andersson59Dalaportens OL-OrienteringSWE42:28
3519Ursula Wolf54ULU`S REISEWELTSUI46:12
4391Dorthe Hansen59Silkeborg OKDEN47:24
5546Tetyana Bozhko57O-club, KyivUKR48:02
683Ann-christine Lööf59Eksjö sokSWE50:18
71224Lotta Valentin57Gustavsbergs OKSWE50:39
71376Gabriella Jenövári57Hegyisport Szentendre EgyesüleHUN50:39
971Monica Henriksson59Eksjö sokSWE50:55
101215Marie Flasarova57KOB Cesky KrumlovCZE51:03
111646Elisabeth Meum Johansen58Orienteringsklubben MossNOR51:07
12402Judy Burge57Lakeland Orienteering ClubGBR51:13
131149Miroslava Sediva57Ekonom PrahaCZE51:36
141340Lucia Sacilotto54ASD Unione LombardaITA53:10
15926Anne Julsrud Haugen59Halden SKNOR53:40
16626Marianne Axelsson58Tjällmo-Godegårds OKSWE54:46
171388Eli Blomseth Helgesen57Sørreisa O-lagNOR56:05
18228Gunilla Axelsson57Sävedalens AIKSWE56:34
19257Maria Andersson58Bredaryds SOKSWE56:56
201576Gitte Isen59Herning O-KlubDEN58:57
211638Hilary Wood56Central Coast OrienteersAUS59:22
22460Judith Checkley55Totana NomadsESP59:25
23767Daniela Guglielmetti59GOLD SavosaSUI1:00:47
24163Agneta Olivestam59Vimmerby OrienteringsklubbSWE1:01:21
251494Miluse Prochazkova54Hana OrienteeringCZE1:02:14
26570Tazia Lorenzet55U.S. Primiero A.S.DITA1:03:41
27424Francette Demont57Club athlérique cheveix cubasFRA1:03:47
28283Helen Lloyd59Norfolk OCGBR1:05:33
29555Vanna Dalla Sega57U.S. Primiero A.S.DITA1:09:37
30880Liz Deane58Cork Orienteering ClubIRL1:10:15
31429Bea Arn57Societā Corse d'Orientamento MSUI1:10:27
32381Ann-Sofie Svensson59Linköpings OrienteringsklubbSWE1:10:40
331001Ursula Saner55OLregiooltenSUI1:11:59
34533Anneli Ojapalo55Rajamäen Rykmentti Team OjisFIN1:12:34
3536Daniela Frigerio55polisportiva besaneseITA1:15:06
36523Marianne Rupp59ULU`S REISEWELTSUI1:15:28
37266Annie Sanderson55orienteering taranakiNZL1:15:32
381107Tamara Kosmaceva56OK KapaLAT1:17:26
3925Arielle Mollaret58Individuals/No club1:19:24
401389Rita Pellegrini55C.O. Aget LuganoSUI1:21:12
411157Morag Mcintyre59InterlopersGBR1:26:16
42281Jocelyne Telle Debien55ConvergenceNCL1:34:27
431624Ornella Arnaudo55OricuneoITA1:38:04
44354Francoise Papillon55AS QUETIGNYFRA1:38:34
45116Ellen Frier55Søllerød OKDEN1:39:11
461502Eva Smickova58Hana OrienteeringCZE1:48:45
471452Assumpta Arqués Teixidor59Grions OrientaciķESP2:20:27
 
485Inger Wennberg57OK RenenSWEN.class.
1219Karin Strutz58Eds SKSWEN.class.
490Marita Sundström59OK RenenSWERit
1073Giuliana Dal Soler56A.S.D. FONZASOITAN.part.
766Marianne Thorsson57IK Trenne UllaredSWEN.part.
999Esther Moosberger56OLregiooltenSUIN.part.
802Ruth Humbel Näf57OLG Cordoba RütihofSUIN.part.
1140Isabelle Boulanger57Tous Azimuts DouaiFRAN.part.
 
 
 
W 60 (35)3,8 km 80 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
18Unni Strand Karlsen53Individuals/No club38:13
2804Inara Gipsle52Thames Valley OCGBR39:31
31635Susan Key54Melbourne Forest RacersAUS42:23
41188Tuire Niemi54Tampereen PyrintoFIN45:22
5262Eren Lång Albinsson53Bredaryds SOKSWE45:50
6455Maria Brander51Fanclub HubmannSUI46:29
774Gun Henriksson53Eksjö sokSWE46:43
81789Gudrun Elvhage53IF ThorSWE51:02
91245Sirpa Lakanen50Muuramen RastiFIN51:15
101268Evamarie Lundahl53IF HagenSWE53:20
11598Jill Smith52South Ribble Orienteering ClubGBR53:22
12328Julie Astin53Wessex OCGBR53:39
13408Diana Mcclure50Lakeland Orienteering ClubGBR56:34
14349Margherita Kurschinski52Orientalp - Societā Romana diITA57:34
151639Robyn Pallas53Central Coast OrienteersAUS57:52
161589Gunilla Hogedal53Vänersborgs SKSWE57:59
17944Rita Wyder51OLG Thun ZimmerwaldSUI58:50
181392Pia Pettinari54C.O. Aget LuganoSUI59:36
19190Lena Fritzell50IF RigorSWE1:00:42
20462Lecoyer Annick51VERVINS ORIENTATIONFRA1:01:04
211230Ulla Engelby54Pan-KristianstadSWE1:02:09
221395Lidia Nembrini52C.O. Aget LuganoSUI1:02:35
231398Carol Sands51BASOC WanderersGBR1:06:33
24872Carmen Colo'53Trent-O OrienteeringITA1:08:11
251709Judith Karpinski50New England OCUSA1:09:36
26605Marie José Berger50Azimut Orientation MALANCOURTFRA1:14:04
271976Kirsten OlsenSøllerød OKDEN1:17:24
281217Yvonne Galborgen52Eds SKSWE1:23:49
291038Madlen Zwahlen51Zwahlens SeelandSUI1:27:11
 
1778Aija Sadurskis51Centrum OKSWEN.part.
998Ursula Wyss52OLregiooltenSUIN.part.
1328Annette Ragvald53Vingakers OKSWEN.part.
1415Linda Kohn50Rochester Orienteering Club (NUSAN.part.
1655Anna Bazzaco51Orienteering Tarzo a.s.d.ITAN.part.
752Mireille Subtil54ENTENTE VIVAROISE ATHLETIQUE 0FRAN.part.
 
 
 
W 65 (40)3,0 km 45 Disl.8 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1147Birgitta Billstam47Järfälla OKSWE31:15
2140Anne Lundmark49Järfälla OKSWE33:10
31153Liana Meister48OLG DavosSUI34:59
4498Ingjerd Sognnaes48NORhuskyNOR36:07
5110Vibeke Bøgevig46Søllerød OKDEN37:56
659Margrit Eggli48Fuersten OK EttingenSUI39:28
7508Ester Muggli49ULU`S REISEWELTSUI41:50
81607Elsbeth Hofer48SPOBOSUI42:18
9422Miriam Rosen49SROCGBR42:31
101314Gunilla Rosén46Stöcksjö ISSWE43:16
11118Jette Stepputat48Søllerød OKDEN44:08
121979Sheila Strain48East Lothian OrienteersGBR44:10
13619Elfi Wagner46OL Naturfreunde LINZAUT48:22
14407Helen Neild47Lakeland Orienteering ClubGBR48:44
151565Mary Moen48North West OCNZL49:50
16505Ester Duerrenberger47ULU`S REISEWELTSUI50:09
17399Jan Candy49Orienteering Western AustraliaAUS50:59
181555Marie-louice Karlsson49Nybro OKSWE52:01
191706Gail Gagarin48New England OCUSA52:03
201820Marjaana Eskola48Salon ViestiFIN53:12
21374Annemarie Eglin45corbusSUI53:56
22376Inga-lill Pettersson47Linköpings OrienteringsklubbSWE54:24
23347Anna Cavallaro47Orientalp - Societā Romana diITA54:42
241313Britt-Marie Johansson45Stöcksjö ISSWE54:55
251057Renate Waser49Swiss O ToursSUI54:59
26389Marja Kuparinen49HS-MosaFIN56:34
27111Ellen Thisted46Søllerød OKDEN57:26
281980Holmberg Anki47Järla IF OKSWE57:48
291006Annamaria Abram45Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA58:22
30501Brigitte Müller48ASKÖ HenndorfAUT1:02:23
314Rita Renger45Individuals/No club1:02:52
321206Monica Berggren48Bodafors OKSWE1:03:58
33507Ruth Huguenin47ULU`S REISEWELTSUI1:05:55
34753Donatella Gratton48Gruppo Orientamento CAI XXX OtITA1:09:12
3511Annie Baudoin48Individuals/No club1:09:18
36893Catherine Coupat48LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA1:09:41
37616Nicole Bastien-fath46SCAPA NANCYFRA1:16:00
 
1222Margareta Haraldsson49Gustavsbergs OKSWEN.class.
329Kay Sayer46Wessex OCGBRRit
1294Ruth Hansen45OK SkærmenDENN.part.
 
 
 
W 70 (10)2,5 km 35 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11318Torid Kvaal42FREIDIG-NorwayNOR39:22
21003Liz Mulder43OLG GoldauSUI40:08
31601Trish Faulkner42Peninsula and Plains OrienteerNZL55:07
4599Carinal Lindman44Finspångs SOKSWE1:02:44
5356Paula Kyyrönen44Kouvolan SuunnistajatFIN1:07:29
6233Gertrud Fesseler40OLC FrauenfeldSUI1:15:17
71600Robyn Davies42Peninsula and Plains OrienteerNZL1:55:41
 
405Norma Atherton44Lakeland Orienteering ClubGBRN.class.
94Kirsten Olsen43Søllerød OKDENN.part.
342Maria Laj - Bellotti43Orientalp - Societā Romana diITAN.part.
 
 
 
W 75 (4)2,5 km 35 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1543Hilary Simpson39SONA OCGBR1:29:14
2946Barbro Gullberg39A.S.D. Orientisti MezzalunaITA1:33:25
3517Inge Gaupp37ULU`S REISEWELTSUI1:41:18
 
729Raakel Markki32Espoon SuuntaFINN.class.
 
 
 
WA K (37)5,3 km 195 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
179Josefin Dahlsten87Eksjö sokSWE52:54
21665Lina Johansson92Skattkärrs IFSWE56:03
31991Anja WingstedtHalden SKNOR56:31
4717Marina Simion86IFK Lidingö SOKSWE59:37
51464Julie Stormer93SK KameniceCZE1:01:39
687Sara Bergander90Eksjö sokSWE1:02:18
7742Saana Vahvelainen91Tampereen PyrintoFIN1:02:38
81233Ida Åhlin87Ok MåsenSWE1:02:56
9471Monirka Bischof85OLC WinterthurSUI1:04:56
101770Frida Forsberg90Ok RavinenSWE1:05:15
11632Sarah Pope92Rand Orienteering ClubRSA1:05:34
1289Evi Jüni84Eksjö sokSWE1:06:23
13711Anna Tarandi Furuheim82IFK Lidingö SOKSWE1:06:50
14484Sara Rensgard91OK RenenSWE1:06:57
15636Sofia Lauri85Järla IF OKSWE1:07:00
161666Hanna Johansson90Skattkärrs IFSWE1:07:58
171136Clotilde Leriche91Tous Azimuts DouaiFRA1:12:07
18823Matleena Kukkonen90Angelniemen AnkkuriFIN1:13:51
19420Mariya Medvedeva77JasmineRUS1:14:04
201718Ksenia Torganova91Saint-PetersburgRUS1:14:17
21684Maryna Udovytska90SK Sirius - Nash ClubUKR1:16:05
221461Barbora Skvorova91SK KameniceCZE1:18:55
231771Annie Forsberg92Ok RavinenSWE1:21:14
24512Ursina Duerrenberger83ULU`S REISEWELTSUI1:23:26
25688Juliia Nogovitsyna81SK Sirius - Nash ClubUKR1:25:30
26440Camilla Moreni76Societā Corse d'Orientamento MSUI1:30:11
271641Marit-Elin Iden68Orienteringsklubben MossNOR1:30:24
28743Salla Vahvelainen93Tampereen PyrintoFIN1:31:19
291647Monica Meum Johansen85Orienteringsklubben MossNOR1:33:08
30680Iryna Bogachova77SK Sirius - Nash ClubUKR1:37:27
311039Natalie Zwahlen73Zwahlens SeelandSUI1:46:47
32628Stephanie Mulder84Rand Orienteering ClubRSA1:48:49
 
1995Lisa ReichenbergIndividuals/No clubN.part.
1992Frida JohanssonIndre Østfold OKNORN.part.
966Rikke Ivarsen97OK PAN AarhusDENN.part.
909Sanna Weckman81Vehkalahden VeikotFINN.part.
1240Outi Nieminen80Rajamäen RykmenttiFINN.part.
 
 
 
WA L (35)6,1 km 220 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1826Sanna Kauppila91Angelniemen AnkkuriFIN49:33
2913Elina Kilpeläinen91Vehkalahden VeikotFIN49:50
3184Chloé Blanc86O'JuraFRA50:40
41102Magdalena Cermakova91SK PragaCZE52:44
5713Emma Tarandi81IFK Lidingö SOKSWE52:54
61103Lucie Mezníková91SK PragaCZE55:49
7801Flavia Näf91OLG Cordoba RütihofSUI56:29
8675Miek Fabré88OmegaBEL57:36
9898Beata Zalaiskalna93Auseklis IKLAT57:48
101365Mathilde Gresset-bourgeois87Toulouse Olympique AérospatialFRA59:46
11682Ganna Kalinichenko87SK Sirius - Nash ClubUKR1:01:06
12674Liesbeth Van De Velde83OmegaBEL1:01:16
131800Natalia Pankova84NNovgorodRUS1:01:41
14822Joosefiina Kukkonen87Angelniemen AnkkuriFIN1:01:45
15835Tiina Aeijaelae64Kangasala SKFIN1:03:01
161683Helena Pluymers84TROL BelgiumBEL1:05:37
171100Tereza Bialozytova90SK PragaCZE1:06:10
18277Johanna Ragvald86OK LinnéSWE1:06:46
191691Natalia Zimina79O-LENRUS1:07:16
20963Saara Antell89Keravan UrheilijatFIN1:07:48
211258Ida Hamelius86Säterbygdens OKSWE1:10:00
22272Charlotte Östlund85OK LinnéSWE1:12:45
231396Nina Nembrini92C.O. Aget LuganoSUI1:18:44
24168Sarah Brooks88RAF Orienteering AssociationGBR1:24:39
251339Gemma Ventura83UES SabadellESP1:30:39
261468Marie Teyssedre87Raid Orientation ParisFRA1:50:25
2712Mylčne Da Silva91Individuals/No club2:31:23
 
1099Kristyna Flasarova90SK PragaCZEN.class.
1998Idamarie BjorgulHalden SKNORN.part.
2000Martin RegbornIndividuals/No clubN.part.
1999Emma JohanssonIndividuals/No clubN.part.
1997Ane BjorgulHalden SKNORN.part.
1322Sara Liparesi82CUS BOLOGNAITAN.part.
629Michele Botha80Rand Orienteering ClubRSAN.part.
1996Christine Zwiker87OLG GalgenenSUIN.part.
 
 
 
W B (23)4,2 km 100 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11611Anna Cavazzani93Ori VillazzanoITA47:43
21419Heidy Corrodi60OLG Dachsen SUISUI51:14
31412Mai Helen Linga65IL GularNOR56:49
4938Lene Sandvik75Halden SKNOR56:54
5668Kim Geypen84OmegaBEL1:02:24
6450Katja Büchel71Fanclub HubmannSUI1:03:41
7300Anne Westergård61Varegg FleridrettNOR1:06:01
8318Mette Rogne59Varegg FleridrettNOR1:07:22
9310Turid Vrålstad64Varegg FleridrettNOR1:09:48
10323Britt Kjersti Jåstad64Varegg FleridrettNOR1:09:54
111795Irene Skiri63Bodø og Omegn IF orienteringNOR1:14:40
12952Jenni Pettersson92LynxFIN1:19:21
13303Inger Bjerga67Varegg FleridrettNOR1:28:38
1443Raffaella Spinelli70polisportiva besaneseITA1:28:39
151336Teresa Bonfill Abella80UES SabadellESP1:33:48
162004Grevskott KibstenVaregg FleridrettNOR1:35:59
171722Rosa Ferrigno93CUS Parma OrienteeringITA1:54:58
181201Anne Birgitte Jensen74BUL TromsøNOR1:59:55
1945Elena Lombardi70polisportiva besaneseITA2:23:51
 
1828Chiara Bettelini98Unitas MalcantoneSUIRit
49Laura Vigni96polisportiva besaneseITAN.part.
338Katharina Flueckiger62OLG Huttwil-WiggertalSUIN.part.
912Kaisa Kauppila93Vehkalahden VeikotFINN.part.
 
 
 
W C (18)3,7 km 35 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11435Anna Albinsson64IFK Mora OKSWE40:44
2855Åse Kvam Røen59Samnanger ILNOR45:47
3494Monica Carlsson67Nyköpings OKSWE46:28
4726Mepa Elfving60Espoon SuuntaFIN49:56
52010Christiane DeubelUSV Jena52:08
62007Zarina parpiaIndividuals/No club54:33
71457Cristina Gonzalez Monroķs78CM HospitaletESP59:03
8493Elisabeth Eriksson53Nyköpings OKSWE1:04:48
91061Ruth Wüest55Swiss O ToursSUI1:12:41
101043Renata Bünter Lerf62Swiss O ToursSUI1:15:55
112009Isabelle VincentLOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA1:23:32
121065Maria Antonietta Casot54A.S.D. FONZASOITA1:36:38
13246Borghild Ollestad62Nydalens SkiklubNOR1:38:19
14327Astrid Oline Ervik73Varegg FleridrettNOR2:03:00
 
942Maura Carluccio86C.A. SportleaderITAN.part.
681Svitlana Chernyshova75SK Sirius - Nash ClubUKRN.part.
2006Christiane DeubelIndividuals/No clubN.part.
2008Terry FarrahIndividuals/No clubN.part.
 
 
 
Beginners (59)2,5 km 10 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
12085Charlie FasthIndividuals/No club16:29
22037Jonas MeizerSU-KLAGHENFORT18:56
32013Hannes FasthIndividuals/No club20:47
41514Timothy Vlach05Hana OrienteeringCZE22:30
5924Minna Wingstedt07Halden SKNOR23:42
6994Mattia Beretta01ATLETICA INTERFLUMINAITA25:04
71628Felicia Krafft06Länna IFSWE25:54
8772Lorenzo Simoncelli84U.S. San GiorgioITA26:13
9158Paula Silier05Järfälla OKSWE26:18
102053Erik KindlundOk TrananSWE27:10
111374Sveta Guseva06St.PetersburgRUS27:37
12925Ville Wingstedt09Halden SKNOR27:54
132012Andersen Malin07OK SkogshjortarnaSWE28:44
14322Geirr Hestad51Varegg FleridrettNOR28:58
151411Heine Linga01IL GularNOR30:25
162049Marta Brigattipolisportiva besaneseITA30:37
171621Melani Xaveriae Romero92COUFRJBRA31:12
18326Ragna Oline Doppelhofer Ervik08Varegg FleridrettNOR32:26
19814Charlotte Delaume07Avon OKFRA32:52
201445Ella Haavisto96Turun SuunnistajatFIN34:37
21709Mykhaylo Pronin03SK SIRIUSUKR35:51
221074Giovanna Dalla Rosa64A.S.D. FONZASOITA36:21
232060Krause SaxonULU`S REISEWELTSUI37:15
242036Matteo MoreniSocietā Corse d'Orientamento MSUI39:42
2532James Hayman06Varese OrienteeringITA39:43
26815Leīla Faverolle04Avon OKFRA40:40
272045Sofia-Lisa PellanciniIndividuals/No club41:24
281210Mervi Sundström72OK Ingen VinstFIN42:15
29295Torill Kjenes Haugland68Varegg FleridrettNOR45:28
302050Solveig Kralstad LovaasVaregg FleridrettNOR48:48
312057Mane ThomassenVaregg FleridrettNOR49:06
322024Hanna RantalaOH Finland56:24
33106Dorthe Hansen62Søllerød OKDEN57:50
342014Guran BerganderIndividuals/No club1:04:28
352051Celeste PrettoA.S.D Erebus Vicenza1:19:56
 
2016Dario VolpiIndividuals/No clubN.class.
2055Fisherleitner LorenzHSV Ried im InnkreisAUTN.part.
2058Furlani Lucapolisportiva besaneseITAN.part.
2078meis EnvelIK HakarpspojkarnaSWEN.part.
2072Paolo Fabiopolisportiva besaneseITAN.part.
2080Alessandra Verripolisportiva besaneseITAN.part.
2084Bevganda SiuEksjö sokSWEN.part.
2062Minnea JunevikLeksands OKSWEN.part.
2059Clemens FischerleitnerHSV Ried im InnkreisAUTN.part.
2069Buhrer CharlotteCA RoséSUIN.part.
2066Moeller Nielsen LineIndividuals/No clubN.part.
2015Ebba SkullmannLinköpings OrienteringsklubbSWEN.part.
2017Birkeland Anne VictoriaFossum IFNORN.part.
2030Nicolō GianottiIndividuals/No clubN.part.
135Téo Valentin93CSLG MELUNFRAN.part.
321Helene Reime Hellem90Varegg FleridrettNORN.part.
1281Anyta Richardson56Fingal OrienteersIRLN.part.
2035Perttu PesaIndividuals/No clubN.part.
2046Clemens FischerleitnerHSV Ried im InnkreisAUTN.part.
2047Yuri DecrestinaIndividuals/No clubN.part.
2048Eero MartomaaAas-UMB OrienteringNORN.part.
2039Alessia Alicepolisportiva besaneseITAN.part.
2043Matteo MoreniIndividuals/No clubN.part.
2044Rasmus RuusuIndividuals/No clubN.part.
 
 
 
Open K (60)5,2 km 130 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1466Mikhail Senin78Gulfstream OKRUS37:57
22088Reeta KakanenVehkalahden VeikotFIN40:00
32095Gerald YipIndividuals/No club47:26
41310Mona Lome69Hamar orienteringsklubbNOR48:35
51274Bjørn Baklid62Konnerud ILNOR48:45
62114Raphael MakHKDE49:03
72102Basset TessCSLG MELUNFRA52:00
82126Marit LundanesEmblem ilNOR53:43
92119Frotjof SandstadIndividuals/No club54:20
102106Cristina PetterssonUnitas MalcantoneSUI1:15:35
112101unni Skog LundLillomarka OLNOR1:17:34
1272Susanne Bergander64Eksjö sokSWE1:23:38
132127Helene Raime HellemVaregg FleridrettNOR1:26:39
142089Saili kokkonenEspooFIN1:29:34
 
2104Felicity brownIndividuals/No clubN.class.
2110karin WahlgrenUBOLSUIN.class.
27Tanvi Srinivasan93Individuals/No clubRit
2120kamilla OlaussenIndividuals/No clubN.part.
2115Magnhild ForsethFreidig - StorhovNORN.part.
2113Line MerlIndividuals/No clubN.part.
2116Lavisa ThunstedtJärfälla OKSWEN.part.
2118Palmi KirreIndividuals/No clubN.part.
2117Veera EskelinenIndividuals/No clubN.part.
2132Birgit MerlIndividuals/No clubN.part.
2131Blandine AstradeIndividuals/No clubN.part.
2130Klara WingsleatBadenoch and Strathspey OCGBRN.part.
2135Javiera Saldias TapiaIndividuals/No clubN.part.
2134Lotte HjortIndividuals/No clubN.part.
2133Erik KjellmanIndividuals/No clubN.part.
2129Matteo MoreniIndividuals/No clubN.part.
2123Torgrim SundStenungsunds OKSWEN.part.
2122Anna ElstnerIndividuals/No clubN.part.
2121Elena PubritskayaIndividuals/No clubN.part.
2128Morten LassenIndividuals/No clubN.part.
2125Natasha PetrovicMGMN.part.
2124Sture JoanssonIndividuals/No clubN.part.
2112Olav IndgaardFreidig - StorhovNORN.part.
2087Julia MattiaIndividuals/No clubN.part.
2086Ilien VaseIndividuals/No clubN.part.
2090Ezio MiliziaIndividuals/No clubN.part.
2092Mikka HenonenIndividuals/No clubN.part.
2091Kristaps BriskaIndividuals/No clubN.part.
1054Sicilia, Sofia, Pellandini75Swiss O ToursSUIN.part.
345Stefania Boido50Orientalp - Societā Romana diITAN.part.
344Paola Barbaro43Orientalp - Societā Romana diITAN.part.
690Malin Andersson70OK SkogshjortarnaSWEN.part.
700Joanne Anana Saranen88Helsingin SuunnistajatFINN.part.
126Kari-Ann Omli Birkeland69Fossum IFNORN.part.
2094Buhrer MatthieuCA RoséSUIN.part.
2107Van ZemlikHana OrienteeringCZEN.part.
2105Kjell JohanssonSkattkärrs IFSWEN.part.
2108Lotte JohanssonSkattkärrs IFSWEN.part.
2111hallan ReiaunnLillomarka OLNORN.part.
2109Maria OlaussenIndividuals/No clubN.part.
2103Pretto Celeste NikeA.S.D Erebus VicenzaN.part.
2097geran AnderssonIndividuals/No clubN.part.
2096Alberto MinguetIndividuals/No clubN.part.
2098Tze Ying YuIndividuals/No clubN.part.
2100Toril hallanLillomarka OLNORN.part.
2099Evelina KulmalaIndividuals/No clubN.part.
 
 
 
Open L (57)5,0 km 160 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
12185Jonas LanderssonSweden29:24
22176Hollie OrrTEAM GBGBR31:38
32271Lina StrandSweden35:38
42177Ken WalkerOrienteering USAUSA41:07
52141Juki KatsuyaIndividuals/No club41:57
61439Guro Alexandersen92Fredrikstad SkiklubbNOR43:50
71211Sami Sundström71OK Ingen VinstFIN44:46
82279Guntars MankusSaldus OK45:10
92156Christopher NauntonIndividuals/No club45:13
102143Rantala MariaAngelniemen AnkkuriFIN48:16
112162Vedin ElinIndividuals/No club49:04
122180Synnove BratenWARRIOR OCGBR49:54
132169Carl StrutzIndividuals/No club51:35
142161Alex JospeOrienteering USAUSA52:37
152151Alex DobritskiyVesta SPbRUS53:09
162181Inge GodalLillomarka OLNOR53:22
172158Seppo Vali-KlemelaIndividuals/No club54:48
182178Anton KhlelonivavANCOSUI56:47
192157Bengt BivrinIdefjordens SKSWE59:50
202155Razmetov AndreyVesta SPbRUS1:01:13
212172Daniele SabadiniIndividuals/No club1:03:37
222150ke Ting WeiHong Kong Orienteering ClubHKG1:09:46
232182Magnus DanielssonIndividuals/No club1:14:40
242147Bjorn ReinsethNydalens SkiklubNOR1:16:52
251212Teemu Sundström97OK Ingen VinstFIN1:16:59
2652Carlo Dossi58polisportiva besaneseITA1:28:28
 
2184Steiwer FrednikLillomarka OLNORN.part.
2170Hannah CulbergOrienteering USAUSAN.part.
2168Helluzrd NordbrodenNTNUINORN.part.
2167Rolands BuraIndividuals/No clubN.part.
2183Kjell BlumsethAas-UMB OrienteringNORN.part.
2174Jensolay KlovrudLillomarka OLNORN.part.
2173Tory BorishOrienteering USAUSAN.part.
2179Francisco BuselliIndividuals/No clubN.part.
2171Ward ClaireIndividuals/No clubN.part.
2175Sarah RollinsTEAM GBGBRN.part.
2142Osaki HirokazuIndividuals/No clubN.part.
2140Hotta RyoIndividuals/No clubN.part.
2144Briska KristapsIndividuals/No clubN.part.
2146Kamila HajkovaHIPPOCZEN.part.
2145varina jenzerSwiss Orienteering TeamSUIN.part.
2136Yoonsun ChaIndividuals/No clubN.part.
331Eliza Hermann61Hertfordshire Orienteering CluGBRN.part.
2137Ryungsa RiDrangedal OLNORN.part.
2139Shimbo YoichiIndividuals/No clubN.part.
2138Einar TommelstadNydalens SkiklubNORN.part.
2148Jan CarlssonIFK GöteborgSWEN.part.
2163Slobodan KadovanovicIndividuals/No clubN.part.
2160Michael SorensenCopenhagen PoliceDENN.part.
2164Walther RahbekAas-UMB OrienteringNORN.part.
2166Markus MamlinIndividuals/No clubN.part.
2165Sara ProdforsFreidig - StorhovNORN.part.
2152Kisniz andrasSwiss Orienteering TeamSUIN.part.
2149BarboneOrienteering USAUSAN.part.
2153Phillip HerriesHawkes Bay OrienteeringNZLN.part.
2159Ondres VokovnHIPPOCZEN.part.
2154Kent BergmanOk RavinenSWEN.part.
 
 
 
Open M (58)4,9 km 150 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
12229Matilda AderssonIndividuals/No club38:42
22216Herther ThomasIndividuals/No club42:16
32202Per Kristian EkebergIL TyrvingNOR42:26
4929Karianne Hauge14Halden SKNOR43:00
51246Jukka Kemppainen59Kajaanin SuunnistajatFIN44:45
62200Bernardin AlexU.S. Primiero A.S.DITA47:00
72192bertil AlexandersenFredrikstad SkiklubbNOR48:27
82215Mark UrsIndividuals/No club48:48
92224Johanna HallbergIndividuals/No club51:43
102270Susanne RUTQUISTIFK Umea52:06
112205Goran LarrsonIndividuals/No club54:43
122198Johannes ReinsethNydalens SkiklubNOR56:07
13698Aki Saranen63Helsingin SuunnistajatFIN57:04
142191Silvia KyburgOLK FricktalSUI1:09:59
152225Jogefelia Vargas ValbuenaIndividuals/No club1:13:28
161472Mari Fläck69Grycksbo IFOKSWE1:20:24
1724Markus Moerth75Individuals/No club1:26:07
182196Maren BjuergumKristiansand OKNOR1:27:34
192210Catherine PoncetO'JuraFRA1:28:59
202193Jorgen SvessonLinköpings OrienteringsklubbSWE1:29:10
211048Michael Saier59Swiss O ToursSUI1:31:39
222197katiuscia SibigliaA.S.D Erebus Vicenza1:33:14
232228Finn ArildsenOK PAN AarhusDEN1:34:52
24828Minna Heikkilä69Mäntsälän UrheilijatFIN1:35:14
252262Harri ViinamakiIF HagenSWE1:35:35
261629Sofia Krafft73Länna IFSWE1:38:02
272199Patricio SotomayorIndividuals/No club1:40:51
281247Annikki Kemppainen58Kajaanin SuunnistajatFIN2:10:28
292187Seppala Kaija69Tuusulan Voima-Veikot ry.FIN2:13:26
302207Yee Sze WingHong Kong Orienteering ClubHKG2:23:31
311302Karin Svartholm55GAmmelstads IFSWE2:31:08
 
2217Juutilainen AnssiIndividuals/No clubRit
2220Fredrik LarssonSundbybergs IKSWEN.part.
2219Fabio Andia NavarreteIndividuals/No clubN.part.
2218Mate kerenyiIndividuals/No clubN.part.
2226Ruth BradwaunIndividuals/No clubN.part.
2227Rune KristiansenIndividuals/No clubN.part.
2230Eva Ness KarlsenIndividuals/No clubN.part.
2221Matias Diaz CatalanIndividuals/No clubN.part.
2222Torben UtzonOK PAN AarhusDENN.part.
2223Susanne SoderholmIndividuals/No clubN.part.
897Isabelle Vincent55LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRAN.part.
2194Brogi ThomasIndividuals/No clubN.part.
2190Skalberg ChatarinaIndividuals/No clubN.part.
2201Juha RuusuIndividuals/No clubN.part.
2195Bohrer EsterIndividuals/No clubN.part.
2186Eketarina TroskinaMS ParmaFINN.part.
1409Sindre Bråten99Vegårshei ILNORN.part.
2189Eija RantalaIndividuals/No clubN.part.
2188Erland Simonsson96Sundbybergs IKSWEN.part.
2211Pablo SanguinettiIndividuals/No clubN.part.
2209Nadko KanoIndividuals/No clubN.part.
2213Malin HolmgvistIndividuals/No clubN.part.
2212Miyakawa SahoIndividuals/No clubN.part.
2204Johannes ReinsethNydalens SkiklubNORN.part.
2203Lena LarssonIndividuals/No clubN.part.
2208Darwin CabreraIndividuals/No clubN.part.
2206Ernest TrunzIndividuals/No clubN.part.