5 days of Italy 2014mar 15/07/2014 14:48
Classifica - Day 5 - Campomulogenerato da OE2010 Š Stephan Krämer SportSoftware 2014

 
M Elite (99)5.1 km 285 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
12235Jerker LysellIndividuals/No club36:25
21561Matthias Merz84OLG RymenzburgSUI36:56
31836Anders TiltnesIL TyrvingNOR37:10
4702Einari Heinaro91Helsingin SuunnistajatFIN38:13
5644Philipp Sauter89OLG ChurSUI38:29
6225Oskar Ljungqvist90IK HakarpspojkarnaSWE38:46
71656Daniel Hájek89Orienteering Tarzo a.s.d.ITA39:11
7719Erik Ivarsson Sandberg87IFK Lidingö SOKSWE39:11
91383Simo Martomaa74Kalevan RastiFIN39:58
101026Anton Sjökvist91Stora Tuna OKSWE40:02
11640Erik Andersson82Järla IF OKSWE41:05
12922Emil Wingstedt75Halden SKNOR41:08
13128Sindre Rønning93Fossum IFNOR41:10
13908Janne Weckman77Vehkalahden VeikotFIN41:10
15910Tuomas Mattila83Vehkalahden VeikotFIN41:14
161466Oskar Stormer96SK KameniceCZE41:34
171378Thomas Buehrer68CA RoséSUI41:48
182231Mathias KarlssonIndividuals/No club41:50
191234Oskar Carlborg84Ok MåsenSWE42:02
20255Jakob Andersson91Bredaryds SOKSWE42:08
211025Joakim Svensk91Stora Tuna OKSWE42:09
222240Zverina PetrOK LOKOMOTIVA PARDUBICE42:26
231564Jonas Merz87OLG RymenzburgSUI43:09
241330Jakob Enmark91Gävle OKSWE43:10
25492Marcus Berggren93Nyköpings OKSWE43:31
26611Emil Kalered88OK DenselnSWE43:59
27222Eric Hansson93IK HakarpspojkarnaSWE44:24
271098Jan Flasar86SK PragaCZE44:24
291027Erik Blomgren90Stora Tuna OKSWE44:26
301596Martin Binder84SPORTUNION KlagenfurtAUT44:44
31275Johan Hamelius88OK LinnéSWE44:46
321717Iurii Agafontcev87Saint-PetersburgRUS44:58
33633Morten Jarvis Westergård89Järla IF OKSWE45:05
34915Aapo Laiho85Vehkalahden VeikotFIN45:14
35928Marius Bjugan81Halden SKNOR45:21
36911Jarkko Liuha78Vehkalahden VeikotFIN45:31
37715Emil Lauri83Järla IF OKSWE45:36
38637Espen Weltzien89Järla IF OKSWE45:37
39808Ben Mitchell93Sugar Loaf OKGBR46:06
40931Lacho Iliev79Halden SKNOR46:29
412238Ove HaugefreidLøten OrienteringslagNOR46:53
421698Brieuc Viel89JOG-TeamFRA47:19
4385Viktor Antonsson91Eksjö sokSWE47:23
441101TomᚠLandovskũ91SK PragaCZE47:25
452237David StarkFanclub HubmannSUI48:22
461830Mavchun George88Northern WindRUS48:41
4773Andreas Bergander92Eksjö sokSWE48:59
481557James Tullie86Badenoch and Strathspey OCGBR49:07
49914Eero Inkeri88Vehkalahden VeikotFIN49:15
50359Maxim Simakov84BRIGHTNETRUS49:32
51456Beat Hubmann87Fanclub HubmannSUI49:42
521301Joar Svartholm93GAmmelstads IFSWE49:59
53686Vladyslav Laskarzhevsky82SK Sirius - Nash ClubUKR50:02
541459Martin Skvor67SK KameniceCZE50:23
551332Erik Boman93Gävle OKSWE50:25
561840Simonas KrepstaIndividuals/No club50:30
571767Guoxing Zhong81Learnjoy ChinaCHN50:48
58708Dmytro Kosytsin86SK SIRIUSUKR51:34
591696Robin Devrieux90JOG-TeamFRA52:18
601300Ivar Svartholm90GAmmelstads IFSWE52:20
611712Andrew Barnett93BushflyersAUS52:23
621166Daniele Meneghel87G.S. Pavione - ImčrITA53:21
631835Jan JohanssonIFK Umea53:25
641467Simen Aamodt92NTNUINOR53:31
65475Beat Okle69OLC WinterthurSUI53:35
66824Tomi Mattila85Angelniemen AnkkuriFIN54:23
6755Luigi Giuliani92polisportiva besaneseITA54:32
68669Hans Talloen81OmegaBEL54:39
69315Oskar Røen93Varegg FleridrettNOR55:46
701837Eoin McCollough94Three Rock Orienteering ClubIRL57:00
711594Felix Meizer81SPORTUNION KlagenfurtAUT57:16
721563Daniel Klauser81OLG RymenzburgSUI57:45
731126Pierre Mahieu82Tous Azimuts DouaiFRA58:14
741593Tobias Killmann88SPORTUNION KlagenfurtAUT58:47
751818Jeff Teutsch89Ottawa Orienteering ClubCAN59:08
761694Martin Okle66OLK Piz HasiSUI1:00:29
7728Andreas Grote64OLC SKOG FRIBOURGSUI1:01:30
781036Filipe Dias85GD4CaminhosPOR1:03:53
79367Jyri Rantala82KooveeFIN1:04:58
802268Antonio HernandezIndividuals/No club1:06:17
81518Dieter Wolf49ULU`S REISEWELTSUI1:13:05
 
2239Guy SaboIsraelISRFTMax
2236Espen FskumHalden SKNORFTMax
2234Martin RegbornIndividuals/No clubN.class.
350Yasar Ismet Demiroz89NEO OCTURN.class.
613Olle Kalered90OK DenselnSWEN.class.
2233Vitek PospisilPraga PrahaN.class.
2232Raphael MakHKAYPHKGN.class.
630Eugene Botha79Rand Orienteering ClubRSAN.class.
1788Nikola Maksimovic83OT RTANJSRBN.class.
1465Leif Stormer67SK KameniceCZEN.class.
634Peter Hemmyr77Järla IF OKSWEN.class.
1841Thomas BlumensteinIndividuals/No clubN.class.
1839Meth Cor Ilhan89ODTU ODTU orienteeringN.class.
18Jonathan Duran Aguilera83Individuals/No clubN.class.
1292Ian Lawford93Eureka OrienteersAUSRit
936Fredrik Eliasson82Halden SKNORN.part.
1636Todd Neve93Melbourne Forest RacersAUSN.part.
235Fredrik Ingelsson92Rehns BKSWEN.part.
 
 
 
W Elite (44)4.7 km 260 Disl.16 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1635Elin Hemmyr Skantze86Järla IF OKSWE46:38
2379Fredrika Vångell87Linköpings OrienteringsklubbSWE47:50
32242Sofie JohanssonLøten OrienteringslagNOR48:06
41622Laura Robertson93Orienteering Hutt ValleyNZL49:40
52241Hanna NordbrodenHalden SKNOR51:27
6416Mirjam Hellmüller92OLG St. Gallen / AppenzellSUI51:40
71096Adéla Jakobová90SK PragaCZE52:19
81547Anneke Hald Bjørgum92Kristiansand OKNOR52:20
9614Lovisa Adolfsson92OK DenselnSWE52:38
10723Frida Bakkman87IFK Lidingö SOKSWE53:00
111558Jessica Tullie87Badenoch and Strathspey OCGBR54:25
12980Ane Linde86OK PAN AarhusDEN54:55
13289Fabienne Wenger93OLG BernSUI55:00
141348Rebecka Heinrup92Tullinge SKSWE55:59
15979Mette Hjerrild87OK PAN AarhusDEN57:30
16194Elin Svensson93IK HakarpspojkarnaSWE58:02
171697Perrine Obstetar90JOG-TeamFRA58:21
181280Amanda Holmgren93Vittjärvs IkSWE58:33
191842Helene Lund-JohansenIL TyrvingNOR59:40
20722Sofia Adolfsson87IFK Lidingö SOKSWE1:00:32
21365Monika Topinkova80ANCOSUI1:00:36
22604Marina Rosink83O-ZaryaRUS1:00:41
23762Mia Taini80Jämsän Retki-VeikotFIN1:01:03
24718Matleena Boström85IFK Lidingö SOKSWE1:02:12
25638Josefin Persson87Järla IF OKSWE1:02:41
26487Linnea Sundström93OK RenenSWE1:04:33
271512Radka Sklenarova92Hana OrienteeringCZE1:04:34
28707Daria Tomash76SK SIRIUSUKR1:04:37
291592Ursula Binder85SPORTUNION KlagenfurtAUT1:07:04
30412Maja Kunz68OLG St. Gallen / AppenzellSUI1:07:20
3184Agnes Adolfsson93Eksjö sokSWE1:08:40
32720Sofia Törnqvist87IFK Lidingö SOKSWE1:13:53
331138Agnes Mercier82Tous Azimuts DouaiFRA1:16:15
341035Liliana Oliveira90GD4CaminhosPOR1:28:44
35320Gunhild Rogne Halland92Varegg FleridrettNOR1:29:50
361764Yufen Xie85Learnjoy ChinaCHN1:30:37
37274Kerstin Burnett92OK LinnéSWE1:37:55
 
1695Naīs Devrieux95JOG-TeamFRAN.class.
1846Rea VercellottiIndividuals/No clubN.class.
1847Andrine BenjaminsenIndividuals/No clubN.class.
1845Giovannelli AnnaIndividuals/No clubN.class.
473Regula Müller87OLC WinterthurSUIRit
271Amanda Thellsén93OK LinnéSWERit
1595Patrizia Stögerer87SPORTUNION KlagenfurtAUTRit
 
 
 
M 10 (15)1.3 km 40 Disl.8 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11089Alvin Craig04OK Ravinen - NackaSWE8:23
2451Flavian Koster04Fanclub HubmannSUI9:07
3363Jan Lauenstein04ANCOSUI12:39
4923Liam Wingstedt05Halden SKNOR13:16
5419Evgeny Medvedev04JasmineRUS13:29
6307Erlend Vrålstad Løvås05Varegg FleridrettNOR14:02
7125Håvard Birkeland04Fossum IFNOR14:07
8202Kalle Öhlund05IK HakarpspojkarnaSWE14:23
9701Mikael Saranen07Helsingin SuunnistajatFIN14:57
101118Adrian Cernin04OK BarrandovCZE16:15
111571Felix Herland04Indre Østfold OKNOR16:42
1260Malte Albinsson05OK ÖsteråkerSWE17:03
13180Ulysse Dannecker06O'JuraFRA18:52
141848Deniz BasolIndividuals/No club28:07
 
721Anders Storbraten84IFK Lidingö SOKSWEN.part.
 
 
 
M 12 (35)1.5 km 50 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11020Mattias Östberg03Stora Tuna OKSWE7:25
21355Benjamin Wey03OLG ZürichSUI9:29
3955Kristian Boström02LynxFIN9:48
41581Viktor Jellvert Börjeson02Göteborg-Majorna OKSWE10:10
5797Jari Suter02OLG Cordoba RütihofSUI10:11
6150Erik Bovallius03Järfälla OKSWE10:19
71700Ewan Musgrave04Mar Orienteering ClubGBR10:50
8204Mattias Öhlund03IK HakarpspojkarnaSWE10:56
942Matteo Mandelli02polisportiva besaneseITA10:57
101165Tiziano Bettega02G.S. Pavione - ImčrITA11:39
11920Jussi Rantala03Ounasvaaran HiihtoseuraFIN11:47
121013Ruggero Schiavi Cappello02Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA11:50
13294Kristoffer Kjene Haugland02Varegg FleridrettNOR12:11
141703Alexander Ivanov02BegunBUL12:36
1533Jason Hayman04Varese OrienteeringITA12:45
161632Jensen Key02Melbourne Forest RacersAUS12:55
171045Jakob Lerf03Swiss O ToursSUI13:09
18976Søren Skaug02OK PAN AarhusDEN13:14
191471Eskil Fläck03Grycksbo IFOKSWE13:40
19127Olav Birkeland02Fossum IFNOR13:40
211458Adam Skvor02SK KameniceCZE14:09
221520Matyas Jirka02Hana OrienteeringCZE14:48
23903Emils Germanis02Auseklis IKLAT15:06
2448Simone Magenes02polisportiva besaneseITA15:20
25667Tuur Kaelen03OmegaBEL16:41
26841Sakari Seppälä02SK UusiFIN17:54
27983Adomas Casas03Perkunas OK - Azuolas OKLTU17:56
28177Elliot Dannecker03O'JuraFRA18:33
291485Afonso Carrico02Ori EstarrejaPOR32:03
301714Gaetano Ria03A.S.D. ESTREMA OUTDOORITA33:30
 
1853Jensen KeyIndividuals/No clubFTMax
774Basile Basset02Club des Sports de Montagne deFRAN.class.
646Fredrik Junevik02Leksands OKSWEN.class.
1854Emil BeltrambaIndividuals/No clubN.part.
314Martin Thomassen02Varegg FleridrettNORN.part.
 
 
 
M 14 (50)2.0 km 65 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11519Mikulas Jirka00Hana OrienteeringCZE16:20
2817Eerik Nurminen00HiiltomiehetFIN16:41
31361Victor Hansson00Jönköpings OKSWE16:42
41500Michal Boranek00Hana OrienteeringCZE16:57
51270Daniel Bogren00IF HagenSWE17:26
6306Mathias Kjærner-Semb01Varegg FleridrettNOR17:51
71164Damiano Bettega01G.S. Pavione - ImčrITA17:59
8849Simon Arno01FRSO BelgiumBEL18:10
965Hugo Djurstedt01Eksjö sokSWE18:31
10850Guillaume Eyen00FRSO BelgiumBEL19:54
11237Isak Jonsson01Nydalens SkiklubNOR20:08
121574Anthony Riley01Delaware Valley Orienteering AUSA20:23
131463Emil Stormer00SK KameniceCZE20:34
14665Daan Kaelen00OmegaBEL20:36
15896Sabin Coupat00LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA20:43
161631Aston Key00Melbourne Forest RacersAUS20:46
17496Philip Carlsson01Nyköpings OKSWE20:57
18142Linus Albinsson01Järfälla OKSWE22:44
19867Simen Spets Storhov01Freidig - StorhovNOR22:45
20890Dima Skopinski99OMEGA RUSSIARUS23:02
21949Juho-pekka Salo00LynxFIN23:15
22313Kristian Fredrik Thomassen01Varegg FleridrettNOR24:07
231137Pierre Louis Mazy00Tous Azimuts DouaiFRA24:13
241009Luca Libardoni00Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA24:57
251010Pietro Palumbo01Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA25:02
261162Silvio Gaio00G.S. Pavione - ImčrITA25:23
27848Cédric Amerijckx01FRSO BelgiumBEL25:37
281030Aidan McCullough01Three Rock Orienteering ClubIRL25:51
29108Anton Molsen00Søllerød OKDEN26:53
301012Niccolō Schiavi Cappello00Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA27:02
31181Victor Dannecker01O'JuraFRA27:31
321067Elia Andrighetti01A.S.D. FONZASOITA28:17
33991Lucian Mirza00ATLETICA INTERFLUMINAITA28:45
341317Pyry Eskelinen01Raja-Karjalan SuunnistajatFIN29:13
35863Edoardo Piazza01CRAL TRASPORTI TORINESIITA29:35
36394Andreas Bagger Hagner00Silkeborg OKDEN30:12
37452Livio Koster01Fanclub HubmannSUI32:58
381008Jaider Alexander Hueller01Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA34:13
39201Emil Öhlund01IK HakarpspojkarnaSWE39:14
40993Leonardo Cavazzini00ATLETICA INTERFLUMINAITA45:06
411131Cyril Dubois00Tous Azimuts DouaiFRA45:45
421147Jules Tessier00Tous Azimuts DouaiFRA49:20
431156Logan Mcintyre01InterlopersGBR49:49
44992Andrea Bocchi00ATLETICA INTERFLUMINAITA52:44
451015Emanuel Pedenzini01Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA58:01
46842Santeri Seppälä01SK UusiFIN1:01:22
 
1859Aston KeyIndividuals/No clubFTMax
1158Callum McIntyre99InterlopersGBRN.part.
1782Joar Hertin01Västerviks orienteringsklubbSWEN.part.
149Axel Bovallius00Järfälla OKSWEN.part.
 
 
 
M 16 (56)3.0 km 185 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1697Tuomas Heikkilä98Helsingin SuunnistajatFIN23:32
21276Jørgen Baklid99Konnerud ILNOR25:33
3800Timo Suter98OLG Cordoba RütihofSUI27:47
4240Jørgen Wulfsberg99Nydalens SkiklubNOR27:59
5554Fabio Brunet98U.S. Primiero A.S.DITA29:26
6236Elias Jonsson99Nydalens SkiklubNOR29:27
7439Cesare Mattiroli98Societā Corse d'Orientamento MSUI29:38
8866Oskar Spets Storhov99Freidig - StorhovNOR30:15
9393Laurits Bidstrup Møller98Silkeborg OKDEN30:44
101541Ondrej Vystavel98JUNIOR O-SPORTCZE32:04
11794Jan Erne99OLG Cordoba RütihofSUI32:10
121460Ota Skvor99SK KameniceCZE32:16
131011Mattia Rosin98Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA33:15
14444Oreste Garbani98Societā Corse d'Orientamento MSUI33:20
15305Markus Kjærner-Semb98Varegg FleridrettNOR33:57
161768Haobin Zhong98Learnjoy ChinaCHN34:52
17138Oskar Edvardsson99Järfälla OKSWE36:11
18553Gabriele Bizzarri99U.S. Primiero A.S.DITA36:32
191763Xiao Tang99Learnjoy ChinaCHN37:19
20600Johan Lindman99Finspångs SOKSWE37:29
21975Mads Skaug99OK PAN AarhusDEN37:42
221491Vit HORCICKA99Hana OrienteeringCZE37:46
231161Paolo Gaio98G.S. Pavione - ImčrITA37:53
241580Martin Jellvert Börjeson98Göteborg-Majorna OKSWE39:00
25961Ville Rehn99LynxFIN39:23
26837Mikko Kemppi98Kangasala SKFIN40:54
271354Andrin Wey99OLG ZürichSUI42:09
2846Francesco Magenes99polisportiva besaneseITA42:17
291163Maurizio Castellaz99G.S. Pavione - ImčrITA42:53
301760Yuyu Liu98Learnjoy ChinaCHN44:40
31609Thomas Blok98OK SNABDEN45:11
32242Lukas Liland99Nydalens SkiklubNOR45:14
33583Roman Schuh98Orienteering KlosterneuburgAUT45:32
341079Mattia Mondin99A.S.D. FONZASOITA46:05
35787Gaspard Astrade99ECHO73 CHAMBERYFRA47:50
36247Sigurd Dyrstad96Nydalens SkiklubNOR47:56
37689Linus Andersson98OK SkogshjortarnaSWE48:42
38987Michele Ciliberti99ATLETICA INTERFLUMINAITA49:18
39105Julius Molsen98Søllerød OKDEN50:22
401260Maël Greff99co amberieuFRA50:55
41845Julien Deuxant98FRSO BelgiumBEL52:38
421084Matteo Sartor99A.S.D. FONZASOITA52:41
43293Kim-André Kjenes Haugland97Varegg FleridrettNOR56:27
441612Audun Midttun Systad98LynNOR59:05
451085Matias Scarton98A.S.D. FONZASOITA1:00:06
46846Grégoire Vandeghinste98FRSO BelgiumBEL1:02:53
47564Erik Nicolao99U.S. Primiero A.S.DITA1:12:26
481143Adrien Berquez97Tous Azimuts DouaiFRA1:14:06
49582Markus Adenstedt99Orienteering KlosterneuburgAUT1:15:28
501496David Svoboda00Hana OrienteeringCZE1:19:28
51985Titas Casas99Perkunas OK - Azuolas OKLTU1:24:07
 
1014Christopher Pedenzini99Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITAN.class.
1864Lukas PatscheiderIndividuals/No clubN.class.
1539Josef Kocí98JUNIOR O-SPORTCZEN.class.
573Beni Palme98Orienteering KlosterneuburgAUTN.class.
877Gustav Fraenell99Sundsvalls OKSWERit
 
 
 
M 18 (40)3.4 km 235 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1937Håkon Raadal Bjørlo97Halden SKNOR31:12
21248Knut Aasheim97Oppsal OrienteringNOR31:44
31630Shamus Morrison96Wellington Orienteering ClubNZL32:02
4556Mattia Debertolis96U.S. Primiero A.S.DITA34:16
51097Jakub Landovskũ96SK PragaCZE34:50
6302Vegard Jarvis Westergård96Varegg FleridrettNOR34:53
7989Andrea Melioli97ATLETICA INTERFLUMINAITA36:19
8778Marian Basset96Club des Sports de Montagne deFRA36:26
976Lucas Johanson Sundblad97Eksjö sokSWE36:54
101588Callum Herries97Hawkes Bay OrienteeringNZL37:02
111146Louis Haltz97Tous Azimuts DouaiFRA37:36
12643Emil Thellsén96OK RoxenSWE37:53
131599Ed Cory-wright97Peninsula and Plains OrienteerNZL38:16
141070Michele Bertelle97A.S.D. FONZASOITA38:31
15395Christian Bagger Hagner96Silkeborg OKDEN39:01
16296Olav Ekrheim96Varegg FleridrettNOR39:03
171306Vegard Rönning Huber96Hamar orienteringsklubbNOR39:05
18603Per Lindman96Finspångs SOKSWE39:56
1991Martin Illum97Søllerød OKDEN40:30
20873Giulio Zucal96Trent-O OrienteeringITA40:32
21435Martino Beretta97Societā Corse d'Orientamento MSUI40:44
22932Peter Nordbrøden97Halden SKNOR41:11
231168Samuele Tait97Gronlait Orienteering TeamITA41:42
2482Nils Wärnsberg97Eksjö sokSWE41:46
241160Simone Bettega97G.S. Pavione - ImčrITA41:46
261235Matej Sebo96Orienteering USAUSA43:15
27221Anton Hansson96IK HakarpspojkarnaSWE44:47
28988Greci Cristian96ATLETICA INTERFLUMINAITA50:28
291135Clement Laloux96Tous Azimuts DouaiFRA54:21
301119Ondrej Cernin96OK BarrandovCZE55:04
31103Mikkel Kaae-nielsen96Søllerød OKDEN56:19
32443Diego Baratti97Societā Corse d'Orientamento MSUI1:24:07
 
1773Dušan Krnjaic96PK PobedaSRBN.class.
1024Nils Alexandersson97Stora Tuna OKSWEN.class.
1865Brenno PastōA.S.D Erebus VicenzaN.class.
81Philip Edvardsson97Eksjö sokSWEN.class.
1540Vojtech Otruba97JUNIOR O-SPORTCZEN.class.
982Korbinian Lehner96OLG RegensburgGERN.class.
1142Matéo Clavel96Tous Azimuts DouaiFRAN.class.
1731Robert Björnman97Kymin SuunnistajatFINN.part.
 
 
 
M 20 (20)4.7 km 260 Disl.16 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11779Arvid Vag95Lerums SOKSWE40:28
2432Tobia Pezzati96Societā Corse d'Orientamento MSUI40:40
3122Simon Thrane Hansen95Søllerød OKDEN41:27
498Magnus Maag95Søllerød OKDEN42:31
5417Sven Hellmüller95OLG St. Gallen / AppenzellSUI42:38
6291Simon Wenger94OLG BernSUI44:43
7254Henrik Andersson94Bredaryds SOKSWE45:19
8843Eero Tuomaala95SK UusiFIN52:34
91538Radim Fajkus95JUNIOR O-SPORTCZE55:17
10608Kristian Blok94OK SNABDEN55:20
113Vili Väänänen94Individuals/No club57:20
121167Pezzč Giacomo96Gronlait Orienteering TeamITA58:55
131568Cameron Tier95North West OCNZL1:02:33
141132Xavier Dubois95Tous Azimuts DouaiFRA1:02:58
151772Olle Forsberg94Ok RavinenSWE1:04:01
161511Martin Sklenar95Hana OrienteeringCZE1:17:01
 
1871Paride GravaIndividuals/No clubFTMax
120Aske Jepsen95Søllerød OKDENN.class.
1870Annalena AxelssonIndividuals/No clubN.class.
1869Lisa HakaussonIndividuals/No clubN.class.
 
 
 
M 35 (26)4.6 km 250 Disl.15 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1712Hans Olof Amblie79IFK Lidingö SOKSWE39:19
2185Matthieu Puech78O'JuraFRA43:34
3362Stefan Lauenstein74ANCOSUI45:40
41724Moises Romo Carbonell75CEAM-O IbiESP47:58
51614Thomas Koenig67CO GuinSUI51:21
61873Henning SpjelkavikIL TyrvingNOR52:00
71152Laurent Poinsenot76Vesoul Haute-Saône OrientationFRA58:47
8133Mattias Eklund75Ockelbo OKSWE58:59
9465Dmitry Senin76Gulfstream OKRUS1:02:01
101182Edi Ocvirk75OK JapeticCRO1:04:44
1131Alessandro Dipace75Varese OrienteeringITA1:12:07
121874Kristian RosisioIndividuals/No club1:21:39
13891Andrey Skopinskiy76OMEGA RUSSIARUS1:21:59
14699Tuomas Johansson76Helsingin SuunnistajatFIN1:26:42
15590Ali Basol76Istanbul Orienteering Spor KulTUR1:30:57
16687Oleksandr Murzin76SK Sirius - Nash ClubUKR1:31:25
17683Andriy Martsyniv75SK Sirius - Nash ClubUKR1:35:47
18173Marshall Kinnear77RAF Orienteering AssociationGBR1:45:57
191569Josep Maria Santiago Gonzalez75ALIGOTSESP1:50:23
20171Paul Harris78RAF Orienteering AssociationGBR2:06:41
 
1872Dietmar LanzHaunold Orienteering TeamITAN.class.
874Massimo Baldessari74Trent-O OrienteeringITAN.class.
1Laimonas Caplikas74Individuals/No clubN.class.
1349Anton Bjartnes62Verdal OKNORN.class.
1780Michael Hertin64Västerviks orienteringsklubbSWEN.class.
1475Klemen Kenda78OK AzimutSLON.class.
 
 
 
M 40 (55)4.0 km 240 Disl.15 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1939Tore Sandvik72Halden SKNOR34:42
21704Ivaylo Ivanov71BegunBUL37:27
3821Mika Häkkinen74HiiltomiehetFIN39:01
4953Mikael Boström70LynxFIN39:19
5819Ilkka Nurminen74HiiltomiehetFIN39:41
6869Alain Berger70CO ChenauSUI39:49
7559Andrea Gobber71U.S. Primiero A.S.DITA40:40
8693Mats Kindlund71Ok TrananSWE41:50
91572Wyatt Riley73Delaware Valley Orienteering AUSA42:05
10812Jean-marc Delaume71Avon OKFRA44:01
111423Ronny Falk70Sundbybergs IKSWE45:09
121372Ilya Gusev70St.PetersburgRUS48:27
131878Stefan SandahlIK HakarpspojkarnaSWE48:34
141386Akseli Ahtiainen72Kalevan RastiFIN49:19
151488Blair Trewin71Yarra Valley Orienteering ClubAUS50:14
16203Bengt Öhlund70IK HakarpspojkarnaSWE50:57
17287Leonhard Oesch74OLG BernSUI51:01
18832Kestutis Jokubauskis71Telsiai OKLTU51:13
1961Tomas Albinsson72OK ÖsteråkerSWE52:51
20685Vitaliy Udovyts'kyy73SK Sirius - Nash ClubUKR52:53
211650Joan Borras Ripolles69Montsant OrientaciķESP53:23
221261Nicolas Greff71co amberieuFRA54:37
23148Ola Bovallius67Järfälla OKSWE56:28
24143Peter Albinsson68Järfälla OKSWE57:32
25810Laszlo Szöcs58Hidegkúti SpartacusHUN57:55
261570Claes-tommy Herland71Indre Østfold OKNOR59:26
271476Laurent Baumgartner72UBOLSUI1:00:08
28658Peter Fischerleitner72HSV Ried im InnkreisAUT1:00:15
29889Sergey Skopinski71OMEGA RUSSIARUS1:00:40
301456Pablo Corbi74C.E. AlcoiESP1:02:22
31852Lemaire David74FRSO BelgiumBEL1:02:54
32178Gilles Dannecker71O'JuraFRA1:04:34
33368Mika Ilomaki71KooveeFIN1:05:41
34137Nils Edvardsson71Järfälla OKSWE1:09:56
351875Marv HineRAF Orienteering AssociationGBR1:12:22
36678Michael Bially73TSV IpsheimGER1:13:33
371040Reto Zwahlen72Zwahlens SeelandSUI1:17:07
38902Gints Germanis73Auseklis IKLAT1:17:21
39167Adam Baker-hale73RAF Orienteering AssociationGBR1:20:29
401484Joao Carrico70Ori EstarrejaPOR1:31:44
41666Tom Kaelen72OmegaBEL1:33:22
421620Ricardo De Souza70COUFRJBRA1:34:05
431071Giorgio Cambruzzi71A.S.D. FONZASOITA1:34:32
441127Xavier Compernolle70Tous Azimuts DouaiFRA1:40:09
451761Jieyuan Luo74Learnjoy ChinaCHN1:45:43
461501Jiri Silnousek72Hana OrienteeringCZE2:01:49
471762Xiaoping Tan71Learnjoy ChinaCHN2:43:57
 
784Michel Ediar71COPS91FRAFTMax
1278Yanis Desangles72Raid o cazellesFRAN.class.
1877Ebbe MoellerIndividuals/No clubN.class.
1351Garry Morrison69Adventure Racing ClubRSAN.class.
15Jon Solsrud69Individuals/No clubN.class.
838Samuli Seppälä73Tuusulan Voima-Veikot ry.FINN.class.
312Pål Thomassen74Varegg FleridrettNORRit
1801Andrea Gianotti74Nirvana VerdeITAN.part.
 
 
 
M 45 (91)3.8 km 210 Disl.15 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1539Stefano Maddalena68O-92 Piano di MagadinoSUI31:05
2864Jens Even Storhov66Freidig - StorhovNOR32:47
31091Stephen Craig69OK Ravinen - NackaSWE34:17
4215Kristian Palm67IK HakarpspojkarnaSWE36:36
51352Thomas Frei68OLG ZürichSUI37:24
6795Lukas Erne69OLG Cordoba RütihofSUI37:25
71064Martin Schaffner66Swiss O ToursSUI37:55
81187Tero Heikkilä69Paimion Rasti38:28
9760Tore Nymark67Askøy OrienteringslagNOR38:51
101756Tommy Jauhojärvi69Asker SkiklubbNOR39:13
11974Kenneth Skaug69OK PAN AarhusDEN39:40
12413Patrick Kunz65OLG St. Gallen / AppenzellSUI40:28
13304Jan Kjærner-semb65Varegg FleridrettNOR41:10
141642Kjetil Karlsen65Orienteringsklubben MossNOR41:41
151587Martin Ward67South Yorkshire OrienteersGBR42:03
16258Mats Nylund65Bredaryds SOKSWE42:04
17218Håkan Johansson68IK HakarpspojkarnaSWE42:09
18602Olle Lindman67Finspångs SOKSWE42:27
19434Roberto Tettamanti65Societā Corse d'Orientamento MSUI42:28
20788Laurent Astrade68ECHO73 CHAMBERYFRA42:36
21731Henrik Palmen68Espoon SuuntaFIN43:26
221053Renzo Pellandini69Swiss O ToursSUI43:47
23648Peter Junevik67Leksands OKSWE43:59
2366Stefan Djurstedt69Eksjö sokSWE43:59
25224Bo Söderqvist65IK HakarpspojkarnaSWE44:11
261232Tommy Johansson67Stångenäs AISSWE44:32
27205Andreas Rangert68IK HakarpspojkarnaSWE45:11
281200Jonny Hansen66BUL TromsøNOR45:21
29948Sami Kivilaakso68LynxFIN45:32
301676Tarvo Avaste69SK Saue TammedEST45:40
31209Matti Envall68IK HakarpspojkarnaSWE45:41
3234Mark Hayman68Varese OrienteeringITA46:18
331227Per Carlberg65Vallentuna-Össeby OLSWE46:25
34286Christoph Furer66OLG BernSUI46:28
351437Matti Huttunen66PihkaniskatFIN46:57
3647Giuseppe Magenes68polisportiva besaneseITA47:22
371113Sergejs Sadrins65OK KapaLAT48:37
38581Erik Adenstedt69Orienteering KlosterneuburgAUT48:43
39654Christoph Schaffer67HSV Ried im InnkreisAUT49:01
401645Hallvard Koren65Orienteringsklubben MossNOR49:07
4167Lars Nordgren67Eksjö sokSWE49:31
42311Kristian Løvås68Varegg FleridrettNOR49:47
43977Kell Sønnichsen68OK PAN AarhusDEN50:34
441213Peter Heim65OL-Team FilderGER50:53
45586Paul Marsh68Big Foot OrienteersAUS51:19
46984Ramunas Casas68Perkunas OK - Azuolas OKLTU51:38
471615Michael Steinauer64CO GuinSUI51:42
481884Walter GiovanelliIndividuals/No club52:34
491674Eric Parpal66TOULON SPORTS NATUREFRA54:25
501120Zbynek Cernin69OK BarrandovCZE54:42
51579Nikolaus Adenstedt65Orienteering KlosterneuburgAUT55:05
521316Jussi Eskelinen66Raja-Karjalan SuunnistajatFIN55:48
531513Josef Sklenar66Hana OrienteeringCZE56:56
541360Johan Hansson66Jönköpings OKSWE57:21
551469Kennet Andersson66Grycksbo IFOKSWE57:51
56162Cristian Olivestam67Vimmerby OrienteringsklubbSWE1:02:35
57906Eduards Bura67Auseklis IKLAT1:05:35
581766Dong Zhao67Learnjoy ChinaCHN1:05:54
59960Pekka Rehn66LynxFIN1:06:23
6097Kaj Maag64Søllerød OKDEN1:07:08
61102Claus Kaae-nielsen66Søllerød OKDEN1:07:34
6293Niels Bentzon55Søllerød OKDEN1:08:29
63278Gianluca Carbone66AA Associazione Amatori AtleticaITA1:10:00
641510Miroslav Sklenar63Hana OrienteeringCZE1:14:13
65771Sanna Roberto67U.S. San GiorgioITA1:14:18
661345Stefano Bellini57ASD Unione LombardaITA1:16:48
671880Carl Fey69International Dimensions1:18:07
67119Svend-erik Jepsen61Søllerød OKDEN1:18:07
691327Mario Malavolta65POLISPORTIVA BASSANO ALTI7 ORIITA1:18:21
701341Attilio Amato68ASD Unione LombardaITA1:18:55
711679Paul Pereira Rivero69COMAESP1:19:25
72565Sergio Nicolao66U.S. Primiero A.S.DITA1:19:34
73860Don ShortCNOCUSA1:26:00
74735Roger Baumann67alperosiSUI1:28:26
751443Erkki Haavisto68Turun SuunnistajatFIN1:32:13
761075Gianni Carlo Lovatel69A.S.D. FONZASOITA1:35:58
77107Jens Anders Hansen59Søllerød OKDEN1:41:34
781881Philip HerriesHawkes Bay OrienteeringNZL1:45:16
791802Valdir BABOLIM68COPABRA1:46:43
 
1125Jean Franįois Loterie65Tous Azimuts DouaiFRAN.class.
1498Petr Skyva65Hana OrienteeringCZEN.class.
1613Rolv Anders Systad65LynNORN.class.
77Christer Johansson67Eksjö sokSWEN.class.
1882Dario BeltrambaIndividuals/No clubN.class.
1776Boris Bauman66Mariborski OKSLON.class.
576Roland Reisenberger68Orienteering KlosterneuburgAUTN.class.
1263Isaac Wong68HKAYPHKGN.class.
1407Geir Bråten65Vegårshei ILNORN.class.
572Tiziano Manfroi70U.S. Primiero A.S.DITAN.class.
270Bo Strand64OK LinnéSWEN.class.
92Ulrik Illum65Søllerød OKDENRit
 
 
 
M 50 (95)3.3 km 240 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1249Håkan Svensson63Bredaryds SOKSWE28:17
2664Roine Pettersson64IFK GöteborgSWE28:50
31790Martin Bagness60WARRIOR OCGBR30:20
4724Leo Pyymäki63Espoon SuuntaFIN31:37
51659Lukas Jenzer61Olg HuttwilSUI32:19
6384Anders Berg63Linköpings OrienteringsklubbSWE32:30
71701Jon Musgrave62Mar Orienteering ClubGBR34:11
8491Yvan Balliot63ANNECY SPORTS ORIENTATIONFRA34:15
9447Jörg Hubmann64Fanclub HubmannSUI34:23
101446Per Ögren64Bergnäsets AIKSWE34:33
111333Jerker Boman64Gävle OKSWE34:35
121115Aigars Leiboms63OK KapaLAT34:48
13301Owen Jarvis Westergård63Varegg FleridrettNOR34:58
14244Børge Pedersen64Nydalens SkiklubNOR35:27
15755Olivier Minotti60CO UTOE BellinzonaSUI35:46
16299Sverre Ottesen63Varegg FleridrettNOR35:49
171384Urpo Väänänen64Kalevan RastiFIN36:52
18217Bo Granstedt63IK HakarpspojkarnaSWE37:00
191582Ulf Wallin60Göteborg-Majorna OKSWE37:01
20641Stefan Thellsén63OK RoxenSWE37:42
211305Andreas Huber62Hamar orienteringsklubbNOR38:00
221385Börje Vartiainen53Kalevan RastiFIN38:10
231661Tom Hollowell61OK TYRSWE38:12
241019Johan Östberg63Stora Tuna OKSWE38:31
25781Christophe Vuitton62Club des Sports de Montagne deFRA38:33
26964Kent Lodberg62OK PAN AarhusDEN39:10
27595Morten Aamodt63Sandnes IL - RogalandNOR39:20
28124Roger Birkeland64Fossum IFNOR39:41
29734Tommy Saevareid60Fana ILNOR39:49
3050Angelo Bozzola62polisportiva besaneseITA39:58
311559Andreas Luescher61OLC KapreoloSUI40:02
32474Peter Oehy64OLC WinterthurSUI40:49
33930Jens Erik Mjølnerød61Halden SKNOR41:21
341171Sandevoir Benoit63Orientation caennaiseFRA41:55
35706Pekka Nikulainen62Helsingin SuunnistajatFIN41:58
361618Jan Hansson60Stenungsunds OKSWE41:59
371791Stuart Parker64WARRIOR OCGBR42:29
38479Niclas Andersson64Markbygdens OKSWE42:33
39290Hermann Wenger61OLG BernSUI42:37
402Jussi Mannila60Individuals/No club42:39
41495Per Carlsson63Nyköpings OKSWE42:40
42881Brian Corbett60Cork Orienteering ClubIRL42:50
43540Alberto Pura62O-92 Piano di MagadinoSUI43:11
44330Mark Adams63Hertfordshire Orienteering CluGBR43:35
45445David Hunt60Bristol HarboursideGBR43:45
46691Mats Andersson64OK SkogshjortarnaSWE44:40
47612Jan Kalered64OK DenselnSWE45:54
48453Martin Koster62Fanclub HubmannSUI46:13
49123Jan Arild Johnsen62Fossum IFNOR46:57
50165Ade Chapman63RAF Orienteering AssociationGBR46:58
511058André Wirz63Swiss O ToursSUI47:06
521436Björn Albinsson62IFK Mora OKSWE47:10
53415Jürg Hellmüller60OLG St. Gallen / AppenzellSUI47:49
531509Jiri Valenta63Hana OrienteeringCZE47:49
55160Johan Skold63Järfälla OKSWE47:52
56584Rais Bayburin58Ufa-unitedRUS48:26
571288Henrik Nielsen60Tisvilde Hegn OKDEN49:01
581267sdfsf dfsdf54HKAYPHKG49:23
59739Jari Kymäläinen61Tampereen PyrintoFIN49:43
60333Knut Hagen64Byåsen IL orienteringNOR49:53
611094Anders Önerud64OK Ravinen - NackaSWE50:15
62489Jan Sundström61OK RenenSWE50:42
63292Helge Tiger Haugland64Varegg FleridrettNOR50:46
64986Corrado Arduini64ATLETICA INTERFLUMINAITA50:48
651225Ettore Zeni57GRUPPO SPORTIVO CASTELLO DI FIITA51:26
66827Matti Heikkilä64Mäntsälän UrheilijatFIN52:27
671751Søren Klingenberg60Faaborg OKDEN53:05
681777Luciano Sonda64misquilenses orienteeringITA54:24
691282Dave Richardson60Fingal OrienteersIRL54:35
701451Toni Serrallonga58Grions OrientaciķESP54:40
71548Oleksandr Mykhailichenko60O-club, KyivUKR54:51
72480Krister Rosendahl64OK RenenSWE56:43
73442Filippo Pezzati60Societā Corse d'Orientamento MSUI57:16
74174Chris Poole61RAF Orienteering AssociationGBR1:00:22
751886Pires JosčIndividuals/No club1:02:47
761397Gianni Ghezzi62C.O. Aget LuganoSUI1:03:13
77392Anker Møller61Silkeborg OKDEN1:03:52
78562Enzo Lucian64U.S. Primiero A.S.DITA1:03:53
79741Jari Vahvelainen62Tampereen PyrintoFIN1:04:12
801812Bruno Mollaret60ASOFRA1:04:45
811123Franįois Laminette60Tous Azimuts DouaiFRA1:05:55
8239Luigi Guzzo62polisportiva besaneseITA1:16:50
83191Petr Hajek63HIPPOCZE1:17:39
84547Oleksandr Letychevskyi60O-club, KyivUKR1:28:56
851487Jean-marie Torres61Saint-Medard Orientation GironFRA1:44:43
86351Francois CAILLET60AS QUETIGNYFRA1:46:50
 
1888Kristian BiorgulHalden SKNORFTMax
1284Jens Hansen63Tisvilde Hegn OKDENN.class.
1578Sven Borjeson60Göteborg-Majorna OKSWEN.class.
1887Neil ProsserIndividuals/No clubN.class.
1889Terde NaessIndividuals/No clubN.class.
829Asko Nykaenen62Mäntsälän UrheilijatFINN.class.
276Mats Ferm64OK LinnéSWEN.class.
516Martin Krause64ULU`S REISEWELTSUIN.class.
1677Jukka Vuorinen63EspooFINN.class.
 
 
 
M 55 (98)2.8 km 190 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11546Jon Bjorgum59Kristiansand OKNOR26:41
2390Erik Bobach58Silkeborg OKDEN29:28
3806Mark Saunders59Sugar Loaf OKGBR29:29
4239Sören Jonsson57Nydalens SkiklubNOR30:29
51290Geoff Lawford55Eureka OrienteersAUS30:30
6730Tapio Markki58Espoon SuuntaFIN31:05
71382Ivar Maalen59Aas-UMB OrienteringNOR31:11
8876Olof Fraenell59Sundsvalls OKSWE31:33
91532Tomas Zdrahal53Adakon OrienteeringCZE31:35
9459Sture Norén58Älvsby IF OrienteringsklubbSWE31:35
11504Ulu Aeschlimann59ULU`S REISEWELTSUI31:38
121493Antonin Prochazka55Hana OrienteeringCZE31:41
131643Jan Bjerketvedt59Orienteringsklubben MossNOR32:14
14226Anders Björklund57Sävedalens AIKSWE32:47
15397Mogens Hagner57Silkeborg OKDEN33:17
16268Don Paterson55orienteering taranakiNZL33:36
171214Jan Flasar57KOB Cesky KrumlovCZE33:38
181414Svein Linga55IL GularNOR33:48
191495Josef Milota58Hana OrienteeringCZE34:25
201105Klemens Jörger60TV KippenheimGER34:35
211746Trond Olsen58Løten OrienteringslagNOR35:51
22645Silvio Sauter56OLG ChurSUI36:02
23152Gunnar Svanberg58Järfälla OKSWE36:05
24927Eirik Nordbrøden56Halden SKNOR36:29
251521Robert Zdrahal57Hana OrienteeringCZE36:58
261391Gianni Pettinari57C.O. Aget LuganoSUI37:02
27854Arild Roen58Samnanger ILNOR37:13
281664Markku Hämäläinen58RastivarsatFIN37:20
291218Lasse Johansson57Eds SKSWE38:13
301005Per Osen55Vestre Akers SkiklubNOR38:33
31532Ilkka Ojapalo57Rajamäen Rykmentti Team OjisFIN39:00
321243Kauko Parkkinen57Rajamäen RykmenttiFIN39:02
331648Morten Johansen56Orienteringsklubben MossNOR39:44
3429Luca Battistoni59Varese OrienteeringITA40:15
35477Carl Johan Högstrand56Markbygdens OKSWE41:00
361159Adriano Bettega56G.S. Pavione - ImčrITA41:01
371522Milan Visna59Hana OrienteeringCZE41:27
38503Christian Garrec59CNSD FontainebleauFRA42:06
39566Marco Ongaro09U.S. Primiero A.S.DITA42:18
391711Ewald Eyrich55OLG OrtenauGER42:18
411517Jiri Jirka55Hana OrienteeringCZE42:37
42816Peter Prydz56Neverfjord IdrettslagNOR42:40
43791Albino Campana58ASCO LuganoSUI42:55
44769Remy Steinegger57GOLD SavosaSUI43:38
451256Bengt Hamelius55Säterbygdens OKSWE43:41
461710Urs Kyburz57OLK FricktalSUI43:45
47336Eirik Vefsnmo56Byåsen IL orienteringNOR44:00
481404Steve Smirthwaite58Moravian OCGBR44:39
49981Martin Howald56OLG HerzogenbuchseeSUI44:48
501605Keijo Ruotsalainen59Oulun yliopiston urheiluseuraFIN46:01
51607Karsten Blok59OK SNABDEN47:22
52130Rolf Gunnar Bredesen55Fossum IFNOR47:24
531150Jiri Sedivy55Ekonom PrahaCZE47:37
54472Urs Bischof58OLC WinterthurSUI48:09
55316Svein Ove Båtnes59Varegg FleridrettNOR48:58
561192Kari Virtanen56Pellon Ponsi49:30
57551Hansjoerg Rutz58OLG Pfäffikon RutzSUI49:38
581007Conci Alessandro57Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA50:21
591530Franta Spicak56Adakon OrienteeringCZE50:53
601220Anthony Garr57Parawanga OrienteersAUS52:46
611394Antonio Bisceglia59C.O. Aget LuganoSUI52:49
621529Antonin Sklenar48Adakon OrienteeringCZE53:54
631114Andrejs Vikis56OK KapaLAT54:12
64895Gilles Coupat55LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA54:43
65483Anders Rensgard56OK RenenSWE55:31
66141Kenneth Pettersson57Järfälla OKSWE55:35
671363Christian Richard55Valbonne Sophia Antipolis OrieFRA55:42
681528Miroslav Hlava65Adakon OrienteeringCZE58:01
691046Matthias Lerf59Swiss O ToursSUI59:33
70679Alastair Mackenzie58Darlington OrienteersGBR59:36
711821Timo Gronholm59Salon ViestiFIN59:43
721155Graham Mcintyre58InterlopersGBR1:00:43
737Peteris Apinis58Individuals/No club1:02:12
741483Søren Dall57OK-HTF HaderslevDEN1:03:24
75962Kai Antell55Keravan UrheilijatFIN1:04:48
761503Lubomir Poklop56Hana OrienteeringCZE1:07:06
77535Konrad Graber58OLG Nidwalden+ObwaldenSUI1:08:31
781283Mordechai Buchbinder59Nivut ISOAISR1:14:09
79783Marc Ammerich57COPS91FRA1:21:51
801265Patrick Ng56HKAYPHKG1:25:12
811523Albert Frantisek58Hana OrienteeringCZE1:26:28
821525Roman Jelinek57Hana OrienteeringCZE1:29:49
83401Robert Graieg56Orienteering Western AustraliaAUS1:37:38
 
1892Warren KeyIndividuals/No clubFTMax
1634Warren Key59Melbourne Forest RacersAUSN.class.
567Lino Orler58U.S. Primiero A.S.DITAN.class.
1531Antonin Veznik55Adakon OrienteeringCZEN.class.
378Tomas Vångell57Linköpings OrienteringsklubbSWEN.class.
1537Anthony Cox59Club orientation Loisirs EtrecFRAN.class.
861Pedro Mayol Clemente57MURCIA-OESPN.class.
1891Raimo ArvolaIndividuals/No clubN.class.
1890Jaroslav Skacel46Adakon OrienteeringCZEN.class.
1617Steve Beuerman59Bay Area Orienteering ClubUSAN.class.
1141Patrick Boulanger58Tous Azimuts DouaiFRAN.class.
1608Dominic Yue55Hong Kong Police OrienteeringHKGN.class.
234Leonardo Curzio58OrientamondoITAN.class.
793Toncsi Kocsis59ASCO LuganoSUIN.class.
164Kenneth Antonsson58Vimmerby OrienteringsklubbSWERit
 
 
 
M 60 (70)2.5 km 150 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
19Tom A. Karlsen52Individuals/No club25:25
2652Hones Josef54HSV Ried im InnkreisAUT26:36
3510Pekka Marti51ULU`S REISEWELTSUI26:41
4714Mikael Tarandi53IFK Lidingö SOKSWE27:43
5768Francesco Guglielmetti54GOLD SavosaSUI27:53
6261Thomas Albinsson52Bredaryds SOKSWE28:38
7617Jean-Marie Fath54SCAPA NANCYFRA30:04
81418Hansruedi Kohler54OLG Dachsen SUISUI30:06
9153Göran Stråt54Järfälla OKSWE31:15
10353Daniel Papillon54AS QUETIGNYFRA32:44
111238Veijo Salmi54Rajamäen RykmenttiFIN33:06
121590Lars Hogedal50Vänersborgs SKSWE33:30
13744Paul Pacque54Esk Valley Orienteering ClubAUS33:50
14557Lorenzo Depaoli50U.S. Primiero A.S.DITA35:11
151249Harald Aasheim50Oppsal OrienteringNOR36:03
16661Bo Hakansson53IFK GöteborgSWE36:13
17951Staffan Pettersson54LynxFIN36:28
181269Anders Eriksson53IF HagenSWE36:42
19521Res Rey54ULU`S REISEWELTSUI37:06
20383Pelle Skullman52Linköpings OrienteringsklubbSWE37:21
211154Roland Meister50OLG DavosSUI37:26
22410Manuel Dias52Lisboa OKPOR38:05
231176Bent Galborgen53Skaukameratene OLNOR38:14
241185Gianluca Gobbi52A.C.A.C.I.S. Circolo Dozza A.SITA38:32
251216Arvid Galborgen51Eds SKSWE38:54
261637Nicholas Dent52Central Coast OrienteersAUS39:12
275Veli-matti Heinonen54Individuals/No club39:26
28597Martyn Roome52South Ribble Orienteering ClubGBR40:06
291223Matz Larsson52Gustavsbergs OKSWE40:47
301552Olivier Benevello52Nybro OKSWE40:55
31803Mikhail Gryaznevich54Thames Valley OCGBR41:10
321033John McCullough54Three Rock Orienteering ClubIRL41:32
33421David Rosen53SROCGBR41:51
341402Alan Halliday54Moravian OCGBR44:09
35461Martin Checkley52Totana NomadsESP45:04
361640Colin Price53Central Coast OrienteersAUS46:19
37252Arne Andersson53Bredaryds SOKSWE46:55
38627Rolf Axelsson52Tjällmo-Godegårds OKSWE47:03
391259Mykola Filchenko53KarnikaUKR47:31
40430Giorgio Bernasconi51Societā Corse d'Orientamento MSUI47:37
411577Torben Isen50Herning O-KlubDEN47:55
421041Robert Zwahlen50Zwahlens SeelandSUI48:42
43131Staffan Vestbom50Ockelbo OKSWE49:04
44269Nick Collins51orienteering taranakiNZL49:08
4535Ivano Benini54polisportiva besaneseITA49:21
461002Werner Arnet54OLregiooltenSUI49:50
47520Ueli Hofstetter54ULU`S REISEWELTSUI50:23
481799Kari Jylhä53Joutsenon KullervoFIN51:09
49659Kjell Ehrencrona53IFK GöteborgSWE52:47
501377Gábor Molnár50Hegyisport Szentendre EgyesüleHUN52:51
51606Robert Locusse50Azimut Orientation MALANCOURTFRA52:57
52282Stephen Searle51Norfolk OCGBR53:43
531221Magnus Haraldsson50Gustavsbergs OKSWE55:11
541897Mias ScherrerSwiss O ToursSUI55:19
551016Leif Åkerblom51Stora Tuna OKSWE56:05
561390Vincenzo Pellegrini53C.O. Aget LuganoSUI57:13
57537Bruno Lanini54O-92 Piano di MagadinoSUI58:09
581895Robin Strain50East Lothian OrienteersGBR1:00:41
591329Hans Ragvald52Vingakers OKSWE1:03:16
60115Christan Strandgaard49Søllerød OKDEN1:05:06
611194Hannu Kauppi53Asikkalan Raikas1:20:39
62280Denis Telle49ConvergenceNCL1:36:33
 
650Gilberto Cicconi53ENEA Casaccia OrienteringITAN.class.
660Kjell Ryberg50IFK GöteborgSWEN.class.
463Régis Lecoyer51VERVINS ORIENTATIONFRAN.class.
751Jean-michel Subtil54ENTENTE VIVAROISE ATHLETIQUE 0FRAN.part.
1899Ljungdahal ChristerIndividuals/No clubN.part.
1063Disponibile Scherrer52Swiss O ToursSUIN.part.
1104GIANCARLO DELL'EVA50GRUPPO SPORTIVO MONTE GINER A.ITAN.part.
1022Gunde Hjalmarsson52Stora Tuna OKSWEN.part.
 
 
 
M 65 (82)2.1 km 120 Disl.10 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1361Jean-claude Guyot49ANCOSUI29:51
2457Willi Streuli47Fanclub HubmannSUI30:16
31708Jeffrey Saeger49New England OCUSA30:29
41399Tim Sands49BASOC WanderersGBR30:46
51244Ensio Lakanen48Vaajakosken TeräFIN32:24
6499Jorn Torgersen48NORhuskyNOR32:51
7756Jean-pierre Poncet47Orientation Haut-JuraFRA33:09
8360Peter Winteler48OLG WelsikonSUI34:06
9943Gregor Wyder47OLG Thun ZimmerwaldSUI34:16
10522Thomas Scholl49ULU`S REISEWELTSUI34:30
11894Gerard Coupat48LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA34:39
121527Antonin Peska48Hana OrienteeringCZE35:25
13370André Roth47corbusSUI36:17
14526Max Amsler49ULU`S REISEWELTSUI36:18
151207Jan Wingstedt47Bodafors OKSWE36:45
16230Baumgartner Hans46OLC FrauenfeldSUI37:16
17500Eduard Böhm48ASKÖ HenndorfAUT38:06
18372Fritz Steiner48corbusSUI38:21
191271Styrbjorn Jansson45IF HagenSWE38:46
201505Jaromir Burianek47Hana OrienteeringCZE39:25
211303Robert Svartholm49GAmmelstads IFSWE40:23
22371Fritz Rufer48corbusSUI40:39
231056Franz Waser47Swiss O ToursSUI40:50
241254Hasse Bergstrom46IL TyrvingNOR41:09
24348Fausto Fiocca47Orientalp - Societā Romana diITA41:09
26355Heikki Kyyrönen46Kouvolan SuunnistajatFIN41:23
271362Richaud Alain46Valbonne Sophia Antipolis OrieFRA42:03
28285Beat Oesch47OLG BernSUI42:13
29545Mykola Bozhko49O-club, KyivUKR42:16
30227Anders Axelson45Sävedalens AIKSWE42:28
311190Reino Hotti49Helsingin SuunnistajatFIN42:34
321616Chuck Spalding45Bay Area Orienteering ClubUSA43:04
33596Brian Jackson46South Ribble Orienteering ClubGBR43:05
3310Jean Baudoin48Individuals/No club43:05
35377Yngve Pettersson49Linköpings OrienteringsklubbSWE43:32
35594Dave Coustick45FVO BOFAGBR43:32
3758Roland Eggli45Fuersten OK EttingenSUI44:07
38388Jorma Kuparinen48HS-MosaFIN44:14
391657Matti Railimo48SOC HeinolaFIN44:59
39229Guido Gmür45OLC FrauenfeldSUI44:59
41502Leo Müller49ASKÖ HenndorfAUT45:46
42189Bertil Fritzell49IF RigorSWE46:36
43524Andre Strauss45ULU`S REISEWELTSUI46:53
44513Fritz Siegenthaler46ULU`S REISEWELTSUI47:29
45497Inge Sundstrom46Nyköpings OKSWE47:32
46527Ruedi Broggia46ULU`S REISEWELTSUI48:19
47341Pierangelo Bellotti46Orientalp - Societā Romana diITA48:25
481116Giorgio Simion46U.S. Primiero A.S.DITA49:05
49454Martin Meier48Fanclub HubmannSUI49:35
50406Dave Neild47Lakeland Orienteering ClubGBR49:36
51525Ueli Hauswirth47ULU`S REISEWELTSUI49:43
52231Rudolf Kellenberger45OLC FrauenfeldSUI49:55
53737Agustín Pajaro Vouillamoz46ADOLESP50:49
541689Philip Gristwood49Mole Valley OCGBR51:17
55346Lucio Cereatti46Orientalp - Societā Romana diITA53:14
561095Celestino Zucal47GRUPPO ORSI MALE'ITA53:40
571417Albert Frei48OLG Dachsen SUISUI54:56
58409John Pullin49Lakeland Orienteering ClubGBR55:01
59400Russell Candy49Orienteering Western AustraliaAUS56:07
60188Kjell Jeppson47IF RigorSWE56:33
611566Terje Moen45North West OCNZL56:42
62996Bo Senje47Halmstad OKSWE57:50
63134Åke Borger45Ankarsrums OKSWE1:00:31
64862Corrado Miniotti48CRAL TRASPORTI TORINESIITA1:02:55
65940Passante Sandro47C.A. SportleaderITA1:10:11
66232Niklaus Stähli45OLC FrauenfeldSUI1:12:43
67763Mauri Junnola47Jämsän Retki-VeikotFIN1:28:36
681803Roberto DIAS TORRES48COPABRA1:29:51
69509Chris Hirt45ULU`S REISEWELTSUI1:49:13
 
531Markus Troxler49ULU`S REISEWELTSUIN.class.
1315Olle Rosén46Stöcksjö ISSWEN.class.
1416Richard Worner47Rochester Orienteering Club (NUSAN.class.
1735Viktor Meier47DominO-ToursSUIN.part.
458Martin Meier48OL Regio WilSUIN.part.
1900Hans HolmbergIndividuals/No clubN.part.
373Peter Wehrli48corbusSUIN.part.
1752Håkan Rauma48Ok BotniaFINN.part.
1651Semen Gordyshevskiy46AzimutRUSN.part.
997Franz Wyss48OLregiooltenSUIN.part.
765Ove Thorrson48IK Trenne UllaredSWEN.part.
1241Pertti Nieminen48Rajamäen RykmenttiFINN.part.
1000Max Moosberger46OLregiooltenSUIN.part.
 
 
 
M 70 (34)2.4 km 100 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11606Kurt Huber44SPOBOSUI28:15
21707Peter Gagarin44New England OCUSA29:13
31312Signar Eriksson43Stöcksjö ISSWE29:45
4515Hansruedi Brand41ULU`S REISEWELTSUI30:26
51387Ivar Helgesen44Sørreisa O-lagNOR33:17
61293Mogens Hansen42OK SkærmenDEN33:34
7113Arne Grøndahl43Søllerød OKDEN34:24
81553Anders Buhré42Nybro OKSWE34:38
9625Ernst Spirgi43OLV Zug FreaksSUI35:00
10514Heinz Wegmüller42ULU`S REISEWELTSUI35:07
11428Heinz Keller42ol.biel.seelandSUI36:09
121556Jan-ulf Karlsson44Målilla OKSWE40:26
131324Remo Deflorian41ASD CAURIOLITA42:13
14109Gert Bøgevig43Søllerød OKDEN42:28
15403Steve Burge42Lakeland Orienteering ClubGBR42:39
16773Paolo Simoncelli44U.S. San GiorgioITA44:46
171479Rich Parker40San Diego OrienteeringUSA45:05
18830Arne Berg42Stjärnorps SKSWE45:21
191237Maurizio De Colle42A.S.D. BELLUNO CSI-ASDITA45:42
20623Josef Pfulg42OLV Zug FreaksSUI46:23
21375Peter Eglin42corbusSUI46:27
22146Lars Jonasson44Järfälla OKSWE51:16
23624Bruno Rigert44OLV Zug FreaksSUI52:01
24112Jens Aaris Thisted44Søllerød OKDEN52:44
25117Eric Gautier41Søllerød OKDEN53:56
26343Stefano Scarpini41Orientalp - Societā Romana diITA1:01:01
27404Mike Atherton42Lakeland Orienteering ClubGBR1:01:54
28622Franz Fuchs41OL Naturfreunde LINZAUT1:02:39
291191Martti Lundström42Mesikämmenet1:11:04
301004Pieter Mulder40OLG GoldauSUI1:15:47
311678Joseph Le Guen44SBO Saint BrieucFRA1:15:57
321507Miloslav Cermak41Hana OrienteeringCZE1:32:31
331506Franta Novotny42Hana OrienteeringCZE1:32:59
 
1831Jörn Andreasen40OK 73 GladsaxeDENFTMax
 
 
 
M 75 (13)2.3 km 110 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11319Gunnar Österbö39FREIDIG-NorwayNOR27:23
2945Urban Gullberg39A.S.D. Orientisti MezzalunaITA33:17
31492Jaroslav Havlik36Hana OrienteeringCZE37:18
4433Giorgio Tettamanti39Societā Corse d'Orientamento MSUI37:44
51909Rolf HeinemannRobotron40:33
6618Max Wagner38OL Naturfreunde LINZAUT41:20
71231Peo Bengtsson33Pan-KristianstadSWE41:24
81516Jan Mikulecky38Hana OrienteeringCZE41:27
9544Trevor Simpson39SONA OCGBR46:46
10621Adolf Fierlinger36OL Naturfreunde LINZAUT48:03
11186Alex Kerr35Greater Vancouver OrienteeringCAN1:00:31
12470Heinz Luginbuhl38OLV Hindelbank-SaaliSUI1:03:37
131052Edoardo Pellandini39Swiss O ToursSUI1:08:04
 
 
 
MA K (38)3.7 km 200 Disl.17 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11195Sampo Rahko89SK PohjantähtiFIN31:24
21832Yury Masnyy85Orienta-MosCompassRUS31:48
3716Antonio Serini80IFK Lidingö SOKSWE40:30
4437Jakob Hütter94Societā Corse d'Orientamento MSUI42:26
5710Thomas Furuheim84IFK Lidingö SOKSWE43:19
6529Urs Hofer62ULU`S REISEWELTSUI43:27
71196Mikko Kesälä90SK PohjantähtiFIN44:46
81197Mikko Simola91SK PohjantähtiFIN45:57
9947Andreas Westgaard84Alta OrienteringslagNOR48:30
10825Arto Ranki83Angelniemen AnkkuriFIN54:32
11418Aleksandr Medvedev77JasmineRUS59:57
121912Reimeaz AndersEksjö sokSWE1:09:06
13358David Dorling72DartfordGBR1:09:41
146Thomas Gloor64Individuals/No club1:11:09
15790Darren Slattery80Bennelong NorthsideAUS1:13:55
1637Luca Mapelli86polisportiva besaneseITA1:14:55
171343Piero Labanti68ASD Unione LombardaITA1:18:29
181129Maxime Deletre88Tous Azimuts DouaiFRA1:20:58
191440Marko Koskelainen85Iitin PyrintöFIN1:31:11
201715Niyaz Khasanov87Lytkarino K2RUS1:58:59
21176Wayne Byrne80RAF Orienteering AssociationGBR2:08:26
 
1911Michael CroneIndividuals/No clubN.class.
438Andrea Jacot82Societā Corse d'Orientamento MSUIN.class.
1806Michael Tremul92Punto K Orienteering ASDITAN.class.
1914Mathias BenjaminsenIndividuals/No clubN.class.
1915Vidar BenjaminsenIndividuals/No clubN.class.
575Sebastian Palme93Orienteering KlosterneuburgAUTN.class.
1913Nicholas OskarssonIndividuals/No clubN.class.
615Gustaf Walther89OK DenselnSWEN.class.
385Andreas Berg90Linköpings OrienteringsklubbSWEN.class.
639Axel Mattsson89Järla IF OKSWEN.class.
970Mogens Finderup70OK PAN AarhusDENN.class.
88Simon Nilsson86Eksjö sokSWEN.class.
1134Thibault Fontaine83Tous Azimuts DouaiFRAN.class.
17Abid Hussain79Individuals/No clubN.class.
75Emil Gunnarsson90Eksjö sokSWEN.class.
1112Rudolfs Sadrins92OK KapaLATN.class.
1663William Hollowell90OK TYRSWERit
 
 
 
MA L (31)4.3 km 250 Disl.13 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1670Joost Talloen83OmegaBEL36:08
2319Magnus Rogne Halland90Varegg FleridrettNOR42:14
3887Matthias Bryner92OLK ArgusSUI42:19
4380Andreas Axelsson83Linköpings OrienteringsklubbSWE43:30
51748Anton Ivanov87SBOR-teamRUS43:35
61916Nils Nedfors83OK LinnéSWE44:45
71758Patrick Goeres85Coureurs de BoisCAN44:47
81406Alberto Barausse82ASD Erebus Orientamento VicenzITA47:04
9886Oliver Lienhard92OLK ArgusSUI47:12
101562Tobias Hochstrasser84OLG RymenzburgSUI47:59
11183Thomas Michaud81O'JuraFRA49:24
12182Simon Carrara90O'JuraFRA51:30
131544Gabriel Mösch96OLG SuhrSUI53:21
141535Dieter Coen89Educatief Project voor OriëntaBEL55:04
151151Gaëtan Poirson85Vesoul Haute-Saône OrientationFRA55:05
161304Ruben Svartholm87GAmmelstads IFSWE56:21
171364Adrien Richaud83Valbonne Sophia Antipolis OrieFRA57:01
18672Marc Kerckhofs73OmegaBEL57:02
191591Peter Hobbs81Dandenong Ranges OrienteeringAUS1:01:55
201337David Fitķ Ferré80UES SabadellESP1:03:23
211545Joel Mösch93OLG SuhrSUI1:07:13
221338Roi Ubeira80UES SabadellESP1:12:50
 
1917Espen FiskumIndividuals/No clubN.class.
1919Hanna NordbrodenIndividuals/No clubN.class.
273Esuard ShutkovskiyORIENTEERINGCOMO ASDITAN.class.
1918Vitek PospisilIndividuals/No clubN.class.
1920Jorn SunbyIndividuals/No clubN.class.
1542TomᚠLeštínskũ78KOB DobruškaCZEN.class.
23Asgeir Mjosund75Individuals/No clubN.class.
1684Koen Wilssens81TROL BelgiumBELRit
883Cillin Corbett93Cork Orienteering ClubIRLRit
 
 
 
M B (20)3.0 km 175 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11827Pietro Bettelini96Unitas MalcantoneSUI40:59
21658Mikko Rinta82Pohjankyrön RastiFIN44:12
341Flavio Mandelli66polisportiva besaneseITA48:48
486Joel Lundblad89Eksjö sokSWE49:46
557Federico Navarra90polisportiva besaneseITA51:54
61413Odin Linga95IL GularNOR53:13
71128Nicolas Damie84Tous Azimuts DouaiFRA55:37
81922Carlo GiacomettiIndividuals/No club1:08:29
9175Scott Stannett90RAF Orienteering AssociationGBR1:09:54
10170Tom Evans89RAF Orienteering AssociationGBR1:16:49
1199Henrik Molsen62Søllerød OKDEN1:21:00
121478Jesper Kracht67Copenhagen PoliceDEN1:23:49
13789Robert Spry52Bennelong NorthsideAUS1:30:44
 
1924Andrea Jacot DescombesSocietā Corse d'Orientamento MSUIN.class.
1921Per Arne KarlsenIndividuals/No clubN.class.
411Eléa Lucatelli90Orient'alpFRAN.class.
506Philipp Huguenin47ULU`S REISEWELTSUIN.class.
284Tino Schreiber83LG WürzburgGERN.class.
1925Lukas MerlIndividuals/No clubN.class.
1723Francisco Scalese92CUS Parma OrienteeringITARit
 
 
 
M C (8)2.0 km 65 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11489Rickard Johansson85ABB IFSWE24:33
21929Walter MazzuccoOri. DolomitiITA28:48
31534Giovanni Greco65A.D.S I.C.CROCEITA29:23
454Davide Garufi70polisportiva besaneseITA32:21
5425Sindre Ekrheim67Bergens TFNOR39:59
61184Francesco Nanni84A.C.A.C.I.S. Circolo Dozza A.SITA43:52
7245Knut Dyrstad61Nydalens SkiklubNOR1:21:22
 
1930Riley WyattDelaware Valley Orienteering AUSAN.part.
 
 
 
W 10 (16)1.3 km 40 Disl.8 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1448Lisa Hubmann04Fanclub HubmannSUI9:47
2865Mathea Spets Storhov04Freidig - StorhovNOR10:06
31062Annika Wirz05Swiss O ToursSUI10:28
4259Tuva Nylund04Bredaryds SOKSWE10:44
5198Emmy Granstedt04IK HakarpspojkarnaSWE11:06
61373Katya Guseva04St.PetersburgRUS12:27
7206Stella Rangert04IK HakarpspojkarnaSWE12:37
8577Emily Adenstedt06Orienteering KlosterneuburgAUT13:51
91422Maja Falk06Sundbybergs IKSWE16:09
101037Kirstin Zwahlen05Zwahlens SeelandSUI16:35
11671Feike Kerckhofs05OmegaBEL16:45
121755Anette Jauhojärvi Markussen04Asker SkiklubbNOR17:30
131690Ksenia Zimina04O-LENRUS18:36
141055Jaël Saier04Swiss O ToursSUI18:52
 
1931Anabelle LoulierCSMRFTMax
16Frida Solsrud03Individuals/No clubN.part.
 
 
 
W 12 (25)1.5 km 50 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1220Hilda Holmqvist Johansson02IK HakarpspojkarnaSWE9:59
264Agnes Djurstedt03Eksjö sokSWE10:06
3467Maria Senina02Gulfstream OKRUS10:17
4820Kaarina Nurminen02HiiltomiehetFIN10:33
5538Alice Maddalena02O-92 Piano di MagadinoSUI10:47
6449Nina Hubmann03Fanclub HubmannSUI11:02
7542Martina Rizzi02O-92 Piano di MagadinoSUI11:49
81042Svenja Zwahlen02Zwahlens SeelandSUI13:05
91298Kristin Lundanes03Emblem ilNOR13:16
101424Tuva Falk02Sundbybergs IKSWE14:17
10216Tilda Palm03IK HakarpspojkarnaSWE14:17
12770Sanna Karin02U.S. San GiorgioITA14:44
13956Anna Calderara03LynxFIN15:43
14139Sofia Edvardsson02Järfälla OKSWE17:03
15879Tove Fraenell02Sundsvalls OKSWE17:18
16317Svanhild Baatnes02Varegg FleridrettNOR19:12
171721Ioriatti Vanessa02Orienteering Piné A.S.D.ITA19:52
181575Oriana Riley02Delaware Valley Orienteering AUSA25:56
191082Giulia Rossi02A.S.D. FONZASOITA30:01
20727Emmi Markki03Espoon SuuntaFIN31:46
21813Eloīse Faverolle02Avon OKFRA34:22
221447Elin Djurberg03Bergnäsets AIKSWE37:54
231448Sandra Gren02Bergnäsets AIKSWE47:39
 
1936Erica BogrenIF HagenSWEN.part.
1781Eira Hertin03Västerviks orienteringsklubbSWEN.part.
 
 
 
W 14 (45)1.7 km 55 Disl.8 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1212Isa Envall00IK HakarpspojkarnaSWE12:01
2199Sara Granstedt00IK HakarpspojkarnaSWE12:42
31275Jenny Baklid01Konnerud ILNOR12:50
4799Siri Suter00OLG Cordoba RütihofSUI13:16
51021Tilda Östberg01Stora Tuna OKSWE13:29
6219Alma Holmqvist Johansson01IK HakarpspojkarnaSWE13:36
71356Hanna Wey01OLG ZürichSUI14:08
8649Sara Junevik00Leksands OKSWE14:20
91654Dorka Hajnal00BimahevHUN15:04
10692Maja Kindlund00Ok TrananSWE15:48
11100Alberte Kaae-nielsen01Søllerød OKDEN15:50
12568Anna Pradel01U.S. Primiero A.S.DITA15:52
131754Lotte Jauhojärvi Markussen00Asker SkiklubbNOR16:04
141309Kamilla Lome01Hamar orienteringsklubbNOR16:27
151060Hannah Wirz00Swiss O ToursSUI16:36
161047Rosa Lerf00Swiss O ToursSUI16:43
16243Marie Liland01Nydalens SkiklubNOR16:43
18851Marine Sillien00FRSO BelgiumBEL17:25
19248Johanne Systad01Nydalens SkiklubNOR17:47
20214Ella Palm00IK HakarpspojkarnaSWE17:59
211173Aude Sandevoir01Orientation caennaiseFRA18:14
221829Francesca Bettelini00Unitas MalcantoneSUI18:16
23251Linnea Skalberg01Bredaryds SOKSWE18:28
24332Hedda Hoff Hagen01Byåsen IL orienteringNOR18:32
25703Ellen Heinaro00Helsingin SuunnistajatFIN18:58
25972Katrine Spanner00OK PAN AarhusDEN18:58
27916Aino Rantala01Ounasvaaran HiihtoseuraFIN19:22
28207Julia Rangert01IK HakarpspojkarnaSWE19:23
291937Ragnhild Vrålsta Løvås01Varegg FleridrettNOR19:25
301139Apolline Verove00Tous Azimuts DouaiFRA19:34
3169Wilma Bergander01Eksjö sokSWE20:07
321765Man Zhang00Learnjoy ChinaCHN20:15
331720Ioriatti Lara00Orienteering Piné A.S.D.ITA21:12
341705Simona Ivanova00BegunBUL23:37
35780Noëllie Basset98Club des Sports de Montagne deFRA24:23
361080Sara Mondin01A.S.D. FONZASOITA26:17
371083Laura Sartor01A.S.D. FONZASOITA26:56
38957Pia Calderara00LynxFIN27:37
39759Tora Aasheim Nymark01Askøy OrienteringslagNOR29:55
401262Tifenn Greff01co amberieuFRA32:23
411169Pezzé Teresa01Gronlait Orienteering TeamITA1:02:41
 
1939Laura GiovanelliIndividuals/No clubN.part.
1940Kaja SkiriBodø og Omegn IF orienteringNORN.part.
871Serena Raus00Trent-O OrienteeringITAN.part.
885Eline Gemperle00OLK ArgusSUIN.part.
 
 
 
W 16 (34)2.8 km 135 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11308Anine Lome99Hamar orienteringsklubbNOR27:46
21287Agnes Nørgård Kracht99Tisvilde Hegn OKDEN28:41
3250Amelia Skalberg98Bredaryds SOKSWE29:04
4223Sophia Björnlinger98IK HakarpspojkarnaSWE29:14
5197Elin Granstedt98IK HakarpspojkarnaSWE29:37
6431Elena Pezzati99Societā Corse d'Orientamento MSUI30:47
7782Marie Vuitton98Club des Sports de Montagne deFRA32:19
8776Juliette Basset98Club des Sports de Montagne deFRA32:40
9758Tonje Aasheim Nymark98Askøy OrienteringslagNOR33:07
101441Alli Haavisto99Turun SuunnistajatFIN34:53
111753Fanni Jauhojärvi Markussen98Asker SkiklubbNOR34:55
12764Alessandra Minati99Panda Orienteering ValsuganaITA35:30
131251Zoe Dowling98Wellington Ranges OrienteeringAUS37:26
141106Erica Ceresa99ORIENTEERINGCOMO ASDITA37:37
151473Ellen Saras98Grycksbo IFOKSWE37:39
1670Gabriella Bergander98Eksjö sokSWE38:48
171183Pia Ocvirk99OK JapeticCRO39:35
18144Emmy Albinsson99Järfälla OKSWE39:48
19208Amanda Rangert98IK HakarpspojkarnaSWE41:32
20253Elsa Andersson98Bredaryds SOKSWE42:24
21655Ines Schaffer98HSV Ried im InnkreisAUT42:43
22847Sandrine Defraigne98FRSO BelgiumBEL44:04
231228Eleonora De Favari99Punto NordITA46:02
241108Zelma Lapina98OK KapaLAT48:19
251769Jinmin Zhou99Learnjoy ChinaCHN51:11
261551Sarianna Pinola99Rasti-NokiaFIN55:11
271049Mila Saier99Swiss O ToursSUI1:00:44
28990Alice Talignani98ATLETICA INTERFLUMINAITA1:09:18
29563Giulia Maschio99U.S. Primiero A.S.DITA1:24:07
 
211Ebba Envall98IK HakarpspojkarnaSWEN.class.
339Michelle Flueckiger99OLG Huttwil-WiggertalSUIN.class.
1076Irene Lovatel99A.S.D. FONZASOITAN.class.
396Clara Bagger Hagner98Silkeborg OKDENRit
80Sanna Fast98Eksjö sokSWERit
 
 
 
W 18 (53)3.1 km 200 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1662Elin Pettersson97IFK GöteborgSWE30:49
2933Nina Asheim Birkeland96Halden SKNOR34:16
3807Megan Carter-davies96Sugar Loaf OKGBR34:33
41297Ingrid Lundanes97Emblem ilNOR35:14
5935Gina Granstedt97Halden SKNOR35:37
6968Caroline Finderup97OK PAN AarhusDEN36:26
7193Gabriella Gustafsson97IK HakarpspojkarnaSWE36:28
8334Marte Hoff Hagen96Byåsen IL orienteringNOR36:39
995Astrid Maag97Søllerød OKDEN37:23
101946Ingrid Vrålstad Løvås97Varegg FleridrettNOR37:37
111366Loreline Fol97Toulouse Olympique AérospatialFRA37:54
12369Line Leurantsen97Varegg FleridrettNOR38:09
131286Mathilde Kracht96Tisvilde Hegn OKDEN38:25
141250Anna Dowling96Wellington Ranges OrienteeringAUS38:32
15340Sonia Flueckiger97OLG Huttwil-WiggertalSUI38:47
16694Sara Kindlund97Ok TrananSWE38:55
17569Francesca Taufer96U.S. Primiero A.S.DITA39:10
18256Linnea Andersson96Bredaryds SOKSWE40:16
19561Elisa Lucian96U.S. Primiero A.S.DITA41:41
20971Anna Spanner97OK PAN AarhusDEN42:42
21482Signe Leffler-rosendahl97OK RenenSWE43:37
22978Sofie Secher Thomsen97OK PAN AarhusDEN44:14
23959Nelli Rehn96LynxFIN44:37
241334Kristin Boman96Gävle OKSWE44:42
251170Francesca Buffa97Gronlait Orienteering TeamITA44:44
26536Noa Bolis96O-92 Piano di MagadinoSUI46:04
27656Isabel Schaffer96HSV Ried im InnkreisAUT46:18
28899Annija Anna Zalaiskalna96Auseklis IKLAT46:22
291668Eugenia Chystyakova97MaximusESP46:35
30761Toril Aasheim Nymark96Askøy OrienteringslagNOR47:29
311644Tuva Bjerketvedt97Orienteringsklubben MossNOR48:42
321093Ebba Pegestam96OK Ravinen - NackaSWE51:16
33995Elisa Ciliberti97ATLETICA INTERFLUMINAITA51:51
341144Audrey Duquenne96Tous Azimuts DouaiFRA53:35
351470Engla Fläck97Grycksbo IFOKSWE54:15
3644Alice Danieli97polisportiva besaneseITA54:42
371597Sophie Harrison97Peninsula and Plains OrienteerNZL58:07
38870Martina Palumbo96Trent-O OrienteeringITA1:03:11
391667Kajsa Johansson97Skattkärrs IFSWE1:03:53
4040Maddalena Iennaco97polisportiva besaneseITA1:04:09
41297Kristiane Elise Ottesen96Varegg FleridrettNOR1:07:41
421110Agnese Rudzite97OK KapaLAT1:12:54
431078Silvia Minella97A.S.D. FONZASOITA1:16:38
441145Mélissa Girard96Tous Azimuts DouaiFRA1:33:08
45541Chiara Strozzega97O-92 Piano di MagadinoSUI1:35:28
 
775Fiona Basset96Club des Sports de Montagne deFRAN.class.
857Marie OlaussenFredrikstad SkiklubbNORN.class.
571Arianna Taufer96U.S. Primiero A.S.DITAN.class.
934Anneli Grindstad96Halden SKNORRit
1130Justine Doutrelant96Tous Azimuts DouaiFRAN.part.
1947Chiara Dalla SantaG.S. Pavione - ImčrITAN.part.
1109Laura Leiboma96OK KapaLATN.part.
1945Maren Grande96Verdal OKNORN.part.
 
 
 
W 20 (28)3.3 km 205 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11548Benedicte Hald Bjørgum94Kristiansand OKNOR34:04
21438Sigrid Alexandersen95Fredrikstad SkiklubbNOR36:33
31584Anna Wallin94Göteborg-Majorna OKSWE37:31
41279Evelina Wickbom94Vittjärvs IkSWE39:05
5436Eleonora Donadini95Societā Corse d'Orientamento MSUI39:06
6696Venla Heikkilä95Helsingin SuunnistajatFIN41:34
71567Rebecca Gray94North West OCNZL41:37
81442Emmi Haavisto94Turun SuunnistajatFIN43:38
9337Maja Ingelsson95OK HammarenSWE44:47
101410Aleksandra Andronova94LytkarinoRUS46:06
11882Niamh Corbett95Cork Orienteering ClubIRL46:57
121950Amanda Uusitalo96KooveeFIN48:49
13195Moa Svensson95IK HakarpspojkarnaSWE49:13
14488Lisa Sundström95OK RenenSWE50:04
1556Irene Pozzebon95polisportiva besaneseITA53:12
161111Madara Sadrina94OK KapaLAT55:11
171122Roxane Florent95Tous Azimuts DouaiFRA57:38
18663Erica Pettersson95IFK GöteborgSWE58:40
19132Frida Ingelsson94Ockelbo OKSWE59:11
201133Helise Fontaine94Tous Azimuts DouaiFRA1:04:33
2151Bianca Dossi95polisportiva besaneseITA1:19:57
221536Vanessa Van Breedam94Educatief Project voor OriëntaBEL1:23:15
 
1401Nicola Blatchford95Newcastle Orienteering ClubAUSN.class.
486Ida Sundström95OK RenenSWEN.class.
1952Ljunglahl NicoleIndividuals/No clubN.class.
1951Lia PatscheiderIndividuals/No clubN.class.
1331Moa Enmark94Gävle OKSWEN.class.
1242Kajsastina SandstadIndividuals/No clubN.class.
 
 
 
W 35 (22)3.9 km 225 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11181Elin Bjerva78Larvik OrienteringsklubbNOR43:02
2464Elizaveta Kuznetsova78Gulfstream OKRUS44:39
31326Darya Polekshanova77Nemiga-NordBLR47:49
4511Gabriela Diethelm74ULU`S REISEWELTSUI49:22
5587Tracy Marsh75Big Foot OrienteersAUS49:59
6853Vinciane Mulpas78FRSO BelgiumBEL50:53
7364Lucia Lauenstein76ANCOSUI53:28
8921Helena SandahlIndividuals/No club53:49
9446Fränzi Hubmann75Fanclub HubmannSUI54:52
101375Arisha Trofimchik77St.PetersburgRUS59:56
11904Ilze Vilks74Auseklis IKLAT1:01:00
121186Mariken Bjerva75Drangedal OLNOR1:03:05
131367Madoka Kogure75ES Kanto ClubJPN1:05:57
14831Vilma Balciunaite78Telsiai OKLTU1:06:00
15786Hélčne Ediar75COPS91FRA1:10:36
161264Hilda Cheng75HKAYPHKG1:11:11
171675Piia Avaste79SK Saue TammedEST1:12:05
181610Chiara Corridori76Ori VillazzanoITA1:13:23
1962Caroline Westbom79OK ÖsteråkerSWE1:22:36
 
169Nosheen Chaudry79RAF Orienteering AssociationGBRN.class.
1955Helena SandahlIK HakarpspojkarnaSWEN.class.
884Sara Gemperle77OLK ArgusSUIN.class.
 
 
 
W 40 (47)2.6 km 180 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1210Anna Envall71IK HakarpspojkarnaSWE29:48
2200Eva Öhlund74IK HakarpspojkarnaSWE31:26
3695Ulrika Kindlund72Ok TrananSWE31:45
41421Anna Falk73Sundbybergs IKSWE33:36
51379Marie-luce Romanens73CA RoséSUI34:51
6796Martina Erne70OLG Cordoba RütihofSUI35:12
6213Hanna Palm72IK HakarpspojkarnaSWE35:12
81490Eva Horcickova70Hana OrienteeringCZE35:40
9732Virpi Palmen69Espoon SuuntaFIN37:02
101960Natascha KeyIndividuals/No club37:17
111956Mariann ScheiVaregg FleridrettNOR37:20
121434Annika Lundström72Sundbybergs IKSWE39:22
13578Ingrid Adenstedt70Orienteering KlosterneuburgAUT40:27
14888Nastya Skopinskaya72OMEGA RUSSIARUS40:29
151380Line Nybakken73Aas-UMB OrienteringNOR40:57
161959Ruth LynamCNOCUSA42:08
171573Angelica Riley70Delaware Valley Orienteering AUSA42:21
18811Sophie Antoine-delaume70Avon OKFRA42:41
191499Kristyna Skyvova70Hana OrienteeringCZE44:42
20905Jolanta Bura70Auseklis IKLAT44:50
21357Sheralee Bailey70DartfordGBR45:29
22366Katri Niittymäki73KooveeFIN46:19
231325Olga Kulik71Nemiga-NordBLR48:06
241121Dagmar Cerninova71OK BarrandovCZE48:20
25657Karoline Fischerleitner73HSV Ried im InnkreisAUT48:32
26136Maria Edvardsson72Järfälla OKSWE49:25
271474Ulrika Saras71Grycksbo IFOKSWE50:43
28145Malin Albinsson72Järfälla OKSWE54:34
29591Pinar Basol74Istanbul Orienteering Spor KulTUR54:57
30969Jeanette Finderup71OK PAN AarhusDEN56:20
31973Anne Skaug72OK PAN AarhusDEN58:38
32798Judith Suter70OLG Cordoba RütihofSUI1:00:56
33642Gith Thellsén70OK RoxenSWE1:02:51
34878Kerstin Fraenell72Sundsvalls OKSWE1:02:53
35818Henna Nurminen70HiiltomiehetFIN1:06:52
361680Marian Roldán Pareja74COMAESP1:08:11
37179Laurence Dannecker73O'JuraFRA1:10:16
381172Antoine Christine64Orientation caennaiseFRA1:10:27
391342Roberta Borroni68ASD Unione LombardaITA1:12:19
40777Laurence Basset70Club des Sports de Montagne deFRA1:12:58
411462Zuzana Skvorova73SK KameniceCZE1:22:12
42673Ellen Boomer72OmegaBEL1:23:56
431344Maria Adele Lonati62ASD Unione LombardaITA2:19:10
 
1090Martina Craig70OK Ravinen - NackaSWEN.class.
151Susanne Bovallius66Järfälla OKSWEN.class.
1347Paola VaresiASD Unione LombardaITAN.part.
1958Lene KinnebergRaumar orienteringNORN.part.
 
 
 
W 45 (59)2.5 km 175 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1196Anette Granstedt68IK HakarpspojkarnaSWE28:45
2238Maria Jonsson66Nydalens SkiklubNOR31:31
31018Catarina Öberg69Stora Tuna OKSWE33:30
4647Maria Junevik68Leksands OKSWE35:04
51051Eva Zehnder-gilgen68Swiss O ToursSUI35:29
6954Kirsi Boström68LynxFIN35:54
71273Isa Heggedal68Konnerud ILNOR38:28
81335Monica Boman65Gävle OKSWE38:32
91477Elin Kracht69Copenhagen PoliceDEN38:38
101226Marianne Carlberg65Vallentuna-Össeby OLSWE39:06
11757Tove Aasheim67Askøy OrienteringslagNOR40:10
121518Renata Jirkova65Hana OrienteeringCZE41:30
1363Susanna Djurstedt69Eksjö sokSWE41:34
1478Lotta Sundblad69Eksjö sokSWE41:51
15560Cristina Grabar09U.S. Primiero A.S.DITA42:23
161579Åsa Jellvert67Göteborg-Majorna OKSWE42:56
17601Lena Lindman69Finspångs SOKSWE43:12
181961Nina GogaIndividuals/No club44:58
191609Silvia Mantega66Ori VillazzanoITA45:31
2068Carina Bergander67Eksjö sokSWE45:45
21260Carina Svensson67Bredaryds SOKSWE45:56
22839Mari Tuomaala68Tuusulan Voima-Veikot ry.FIN46:50
23868Torunn Spets Storhov67Freidig - StorhovNOR47:24
241400Karen Blatchford65Newcastle Orienteering ClubAUS47:48
2596Iben Maag66Søllerød OKDEN47:54
261148Tzvetanka Vassileva67A.S.D. Arco di cartaITA49:33
271444Lotta Haavisto68Turun SuunnistajatFIN49:58
28574Guni Palme68Orienteering KlosterneuburgAUT51:00
29725Pirjo Pyymäki65Espoon SuuntaFIN51:08
30398Anette Bagger Soerensen66Silkeborg OKDEN52:12
311750Ethna Cavanagh65Faaborg OKDEN52:35
321189Marjo Koistinen69Espoon SuuntaFIN54:02
33967Anni Sørensen67OK PAN AarhusDEN56:05
34610Carina Kalered64OK DenselnSWE56:30
35580Barbara Adenstedt67Orienteering KlosterneuburgAUT56:31
361353Lena Wey69OLG ZürichSUI56:40
371524Katerina Slavíková66Hana OrienteeringCZE57:19
38101Anne Kaae-nielsen65Søllerød OKDEN58:34
39114Heidi Kristensen69Søllerød OKDEN59:44
401826Barbara Bettelini Etter68Unitas MalcantoneSUI59:45
41478Helena Andersson66Markbygdens OKSWE1:01:07
421034Alexandra Coelho68GD4CaminhosPOR1:01:56
43958Heli Lehmussaari-rehn68LynxFIN1:01:57
44620Birgit Wagner68OL Naturfreunde LINZAUT1:03:03
451359Agneta Hallberg Hansson66Jönköpings OKSWE1:03:22
461586Lesley Ward69South Yorkshire OrienteersGBR1:04:02
471059Claudia Wirz67Swiss O ToursSUI1:04:53
48785Odile Herve-jousse55COPS91FRA1:07:52
49154Sara Stråt65Järfälla OKSWE1:14:29
501087Valentina Valdetara66A.S.D. FONZASOITA1:20:04
51651Anna Maria Stocoro65ENEA Casaccia OrienteringITA1:20:14
521289Jannie Nielsen65Tisvilde Hegn OKDEN1:30:15
5390Marianne Illum66Søllerød OKDEN1:38:42
541486Sylvine Brouté65Saint-Medard Orientation GironFRA1:40:47
551713Bianca Contursi65A.S.D. ESTREMA OUTDOORITA1:50:40
56426Nina Goga69Bergens TFNOR3:26:58
 
809Anett Szöcs65Hidegkúti SpartacusHUNN.class.
1408Arnhild Ufsvatn Bråten68Vegårshei ILNORN.part.
382Karin Skullman65Linköpings OrienteringsklubbSWEN.part.
 
 
 
W 50 (75)2.4 km 175 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11307Kjersti Rönning60Hamar orienteringsklubbNOR31:50
2161Gunilla Thunstedt64Järfälla OKSWE33:08
3414Isabelle Hellmüller62OLG St. Gallen / AppenzellSUI33:17
4386Inger Berg62Linköpings OrienteringsklubbSWE35:01
51549Ragnhild Hald62Kristiansand OKNOR36:41
61277Chieko Miyamoto63Keiyo OL clubJPN36:49
71252Sue Hancock64Wellington Ranges OrienteeringAUS37:40
8745Chris Brown61Esk Valley Orienteering ClubAUS38:48
9705Pauliina Lankinen64Helsingin SuunnistajatFIN39:18
101482Guri Alm63OK-HTF HaderslevDEN39:19
111560Barbara Lüscher60OLC KapreoloSUI39:33
121044Priska Gautschi61Swiss O ToursSUI40:25
13740Maritta Kymäläinen63Tampereen PyrintoFIN40:37
14552Susi Rutz63OLG Pfäffikon RutzSUI41:18
15187Christina Sterner63OK NjudungSWE41:44
161662Tone HollowellOK TYRSWE42:04
1738Anna Sedran63polisportiva besaneseITA42:09
18427Barbara Egger Keller60ol.biel.seelandSUI42:22
19900Velga Zalaiskalna63Auseklis IKLAT42:23
20476Marie Högstrand62Markbygdens OKSWE42:34
21858Laura PiattiORIENTEERINGCOMO ASDITA42:43
221515Lenka Dittrichova62Hana OrienteeringCZE43:02
231747Anita Østgård Olsen61Løten OrienteringslagNOR43:11
24267Jay Paterson61orienteering taranakiNZL43:12
251497Mirka Hlavova63Hana OrienteeringCZE43:25
26387Pia Vångell62Linköpings OrienteringsklubbSWE43:26
271583Gunilla Gedin60Göteborg-Majorna OKSWE43:43
281660Christine Jenzer62Olg HuttwilSUI44:09
291504Ivana Poklopova64Hana OrienteeringCZE44:46
30836Marja Molin64Kangasala SKFIN44:52
31534Andrea Wyss61OLG Nidwalden+ObwaldenSUI44:53
321526Pavla Mrazova55Hana OrienteeringCZE45:25
33129Ingrid Opsahl Bredesen60Fossum IFNOR45:53
341028Kerstin Blomgren60Stora Tuna OKSWE46:00
351508Kralova Zdenka60Hana OrienteeringCZE46:42
36792Silvia Zemp Campana61ASCO LuganoSUI47:13
371403Jane Halliday60Moravian OCGBR47:29
381285Susanne Thomsen64Tisvilde Hegn OKDEN47:51
391966Jolanda Wehrli63Swiss O ToursSUI48:50
401239Kirsti Salmi63Rajamäen RykmenttiFIN48:56
4130Daniela Putzu61Varese OrienteeringITA50:43
421381Ellen-christine Koren63Aas-UMB OrienteringNOR51:34
43441Monica Streich-Pezzati62Societā Corse d'Orientamento MSUI51:36
441266Wong Wai Ching Vickie61HKAYPHKG52:54
451257Rose-marie Hamelius60Säterbygdens OKSWE53:21
461702Barbara Lehmann61OLG HondrichSUI54:05
471017Birgit Åkerblom60Stora Tuna OKSWE54:28
48779Sylvie Basset63Club des Sports de Montagne deFRA54:29
49585Dilya Bayburina59Ufa-unitedRUS54:52
50965Hanne Ivarsen62OK PAN AarhusDEN56:00
511653Aletta Birķ47BimahevHUN57:43
52104Signe Foverskov62Søllerød OKDEN58:55
53728Outi Markki60Espoon SuuntaFIN59:08
54352Véronique Caillet61AS QUETIGNYFRA1:00:16
551619Christina Birath60Stenungsunds OKSWE1:07:37
56653Brigitta Schaffer61HSV Ried im InnkreisAUT1:10:03
571393Anna Bisceglia62C.O. Aget LuganoSUI1:10:41
581969Hege BjorgulIndividuals/No club1:11:58
591124Marie-odile Laminette60Tous Azimuts DouaiFRA1:14:17
60736Silvia Frey60alperosiSUI1:17:18
611970Helene MattssonIndividuals/No club1:18:21
62288Barbara Wenger62OLG BernSUI1:24:46
63192Lenka Hajkova62HIPPOCZE1:25:01
64733Anita Lindvik-Saevareid64Fana ILNOR1:25:15
65941Annunziata Lapenna64C.A. SportleaderITA1:40:57
66166Carole Chapman62RAF Orienteering AssociationGBR1:44:00
67121Susanne Thrane62Søllerød OKDEN1:49:14
 
155Eva Svanberg61Järfälla OKSWEN.class.
805Alice Bedwell60Sugar Loaf OKGBRN.class.
1967Terry FarrahIndividuals/No clubN.part.
481Eva Leffler63OK RenenSWEN.part.
1050Joli Wehrli63Swiss O ToursSUIN.part.
1649Clare Durand62Los Angeles Orienteering ClubUSAN.part.
1023Ingrid Alexandersson64Stora Tuna OKSWEN.part.
1652Elena Semenova60AzimutRUSN.part.
 
 
 
W 55 (52)2.4 km 140 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11291Jenny Bourne54Eureka OrienteersAUS31:13
2391Dorthe Hansen59Silkeborg OKDEN34:50
31224Lotta Valentin57Gustavsbergs OKSWE36:31
41376Gabriella Jenövári57Hegyisport Szentendre EgyesüleHUN37:28
51388Eli Blomseth Helgesen57Sørreisa O-lagNOR37:52
6926Anne Julsrud Haugen59Halden SKNOR38:17
7163Agneta Olivestam59Vimmerby OrienteringsklubbSWE38:56
871Monica Henriksson59Eksjö sokSWE41:48
9228Gunilla Axelsson57Sävedalens AIKSWE43:24
101646Elisabeth Meum Johansen58Orienteringsklubben MossNOR43:37
11460Judith Checkley55Totana NomadsESP44:20
12519Ursula Wolf54ULU`S REISEWELTSUI44:23
13402Judy Burge57Lakeland Orienteering ClubGBR44:59
14546Tetyana Bozhko57O-club, KyivUKR46:51
151340Lucia Sacilotto54ASD Unione LombardaITA47:41
161149Miroslava Sediva57Ekonom PrahaCZE48:17
1783Ann-christine Lööf59Eksjö sokSWE48:47
18266Annie Sanderson55orienteering taranakiNZL49:46
191576Gitte Isen59Herning O-KlubDEN50:11
20490Marita Sundström59OK RenenSWE51:11
21880Liz Deane58Cork Orienteering ClubIRL51:25
22381Ann-Sofie Svensson59Linköpings OrienteringsklubbSWE51:38
23429Bea Arn57Societā Corse d'Orientamento MSUI51:58
24116Ellen Frier55Søllerød OKDEN52:29
25570Tazia Lorenzet55U.S. Primiero A.S.DITA52:44
26257Maria Andersson58Bredaryds SOKSWE52:53
271157Morag Mcintyre59InterlopersGBR53:14
28767Daniela Guglielmetti59GOLD SavosaSUI53:46
29283Helen Lloyd59Norfolk OCGBR54:09
301638Hilary Wood56Central Coast OrienteersAUS54:29
31626Marianne Axelsson58Tjällmo-Godegårds OKSWE56:21
321494Miluse Prochazkova54Hana OrienteeringCZE56:26
331107Tamara Kosmaceva56OK KapaLAT56:40
341001Ursula Saner55OLregiooltenSUI57:45
35354Francoise Papillon55AS QUETIGNYFRA58:26
36533Anneli Ojapalo55Rajamäen Rykmentti Team OjisFIN58:27
37523Marianne Rupp59ULU`S REISEWELTSUI1:02:13
3836Daniela Frigerio55polisportiva besaneseITA1:05:28
39555Vanna Dalla Sega57U.S. Primiero A.S.DITA1:08:14
401502Eva Smickova58Hana OrienteeringCZE1:11:01
411389Rita Pellegrini55C.O. Aget LuganoSUI1:13:30
421215Marie Flasarova57KOB Cesky KrumlovCZE1:18:42
431452Assumpta Arqués Teixidor59Grions OrientaciķESP1:37:37
4425Arielle Mollaret58Individuals/No club1:41:03
45281Jocelyne Telle Debien55ConvergenceNCL2:05:19
 
1811Arielle Mollaret58ASOFRAFTMax
1219Karin Strutz58Eds SKSWEN.class.
485Inger Wennberg57OK RenenSWEN.class.
999Esther Moosberger56OLregiooltenSUIN.part.
766Marianne Thorsson57IK Trenne UllaredSWEN.part.
802Ruth Humbel Näf57OLG Cordoba RütihofSUIN.part.
1140Isabelle Boulanger57Tous Azimuts DouaiFRAN.part.
 
 
 
W 60 (36)2.4 km 100 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
18Unni Strand Karlsen53Individuals/No club31:38
2262Eren Lång Albinsson53Bredaryds SOKSWE33:24
31635Susan Key54Melbourne Forest RacersAUS36:13
41230Ulla Engelby54Pan-KristianstadSWE37:17
5804Inara Gipsle52Thames Valley OCGBR38:42
61415Linda Kohn50Rochester Orienteering Club (NUSA40:36
71589Gunilla Hogedal53Vänersborgs SKSWE41:58
8455Maria Brander51Fanclub HubmannSUI44:42
974Gun Henriksson53Eksjö sokSWE44:49
101188Tuire Niemi54Tampereen PyrintoFIN45:07
11349Margherita Kurschinski52Orientalp - Societā Romana diITA45:16
12408Diana Mcclure50Lakeland Orienteering ClubGBR45:45
131639Robyn Pallas53Central Coast OrienteersAUS46:24
14328Julie Astin53Wessex OCGBR49:04
15944Rita Wyder51OLG Thun ZimmerwaldSUI49:37
161789Gudrun Elvhage53IF ThorSWE49:52
171398Carol Sands51BASOC WanderersGBR52:59
181245Sirpa Lakanen50Muuramen RastiFIN53:17
19598Jill Smith52South Ribble Orienteering ClubGBR54:42
201392Pia Pettinari54C.O. Aget LuganoSUI55:02
211038Madlen Zwahlen51Zwahlens SeelandSUI56:28
221655Anna Bazzaco51Orienteering Tarzo a.s.d.ITA56:42
231395Lidia Nembrini52C.O. Aget LuganoSUI56:58
24872Carmen Colo'53Trent-O OrienteeringITA58:26
25605Marie José Berger50Azimut Orientation MALANCOURTFRA59:40
261328Annette Ragvald53Vingakers OKSWE1:00:36
271217Yvonne Galborgen52Eds SKSWE1:00:47
28190Lena Fritzell50IF RigorSWE1:02:10
291976Kirsten OlsenSøllerød OKDEN1:02:16
301977Elli HoffIndividuals/No club1:07:44
31462Lecoyer Annick51VERVINS ORIENTATIONFRA1:11:54
321268Evamarie Lundahl53IF HagenSWE1:14:16
331709Judith Karpinski50New England OCUSA1:24:30
341778Aija Sadurskis51Centrum OKSWE2:05:40
 
998Ursula Wyss52OLregiooltenSUIN.part.
752Mireille Subtil54ENTENTE VIVAROISE ATHLETIQUE 0FRAN.part.
 
 
 
W 65 (40)2.3 km 110 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1147Birgitta Billstam47Järfälla OKSWE30:44
2498Ingjerd Sognnaes48NORhuskyNOR31:53
3140Anne Lundmark49Järfälla OKSWE32:05
4505Ester Duerrenberger47ULU`S REISEWELTSUI34:22
51153Liana Meister48OLG DavosSUI35:22
6422Miriam Rosen49SROCGBR36:00
71314Gunilla Rosén46Stöcksjö ISSWE36:29
81979Sheila Strain48East Lothian OrienteersGBR36:44
91313Britt-Marie Johansson45Stöcksjö ISSWE38:00
10508Ester Muggli49ULU`S REISEWELTSUI38:59
11110Vibeke Bøgevig46Søllerød OKDEN39:37
121006Annamaria Abram45Orienteering Crea Rossa A.S.D.ITA41:18
13507Ruth Huguenin47ULU`S REISEWELTSUI42:02
14619Elfi Wagner46OL Naturfreunde LINZAUT42:57
151222Margareta Haraldsson49Gustavsbergs OKSWE44:21
16407Helen Neild47Lakeland Orienteering ClubGBR45:34
161565Mary Moen48North West OCNZL45:34
18118Jette Stepputat48Søllerød OKDEN45:45
19374Annemarie Eglin45corbusSUI46:38
201555Marie-louice Karlsson49Nybro OKSWE46:39
21501Brigitte Müller48ASKÖ HenndorfAUT50:21
22111Ellen Thisted46Søllerød OKDEN51:20
2359Margrit Eggli48Fuersten OK EttingenSUI51:41
24347Anna Cavallaro47Orientalp - Societā Romana diITA51:47
25399Jan Candy49Orienteering Western AustraliaAUS52:13
26616Nicole Bastien-fath46SCAPA NANCYFRA57:08
27376Inga-lill Pettersson47Linköpings OrienteringsklubbSWE57:10
281820Marjaana Eskola48Salon ViestiFIN57:22
291607Elsbeth Hofer48SPOBOSUI57:55
301057Renate Waser49Swiss O ToursSUI59:00
31389Marja Kuparinen49HS-MosaFIN1:03:11
32893Catherine Coupat48LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA1:06:09
331206Monica Berggren48Bodafors OKSWE1:13:10
34753Donatella Gratton48Gruppo Orientamento CAI XXX OtITA1:15:36
35329Kay Sayer46Wessex OCGBR1:16:09
364Rita Renger45Individuals/No club1:34:30
 
1706Gail Gagarin48New England OCUSAN.class.
1980Holmberg Anki47Järla IF OKSWEN.class.
11Annie Baudoin48Individuals/No clubN.class.
1294Ruth Hansen45OK SkærmenDENN.part.
 
 
 
W 70 (10)1.5 km 60 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11318Torid Kvaal42FREIDIG-NorwayNOR24:35
21003Liz Mulder43OLG GoldauSUI26:39
31601Trish Faulkner42Peninsula and Plains OrienteerNZL35:08
4356Paula Kyyrönen44Kouvolan SuunnistajatFIN36:10
5599Carinal Lindman44Finspångs SOKSWE38:30
6342Maria Laj - Bellotti43Orientalp - Societā Romana diITA40:06
7233Gertrud Fesseler40OLC FrauenfeldSUI48:26
81600Robyn Davies42Peninsula and Plains OrienteerNZL1:00:22
 
94Kirsten Olsen43Søllerød OKDENN.part.
405Norma Atherton44Lakeland Orienteering ClubGBRN.part.
 
 
 
W 75 (4)1.5 km 60 Disl.9 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1946Barbro Gullberg39A.S.D. Orientisti MezzalunaITA36:30
2543Hilary Simpson39SONA OCGBR37:57
3729Raakel Markki32Espoon SuuntaFIN58:25
4517Inge Gaupp37ULU`S REISEWELTSUI1:05:49
 
 
 
WA K (40)3.3 km 205 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11994Ines BrodmanOLG BaselSUI35:13
21993Rahel FriederichOLG BaselSUI36:44
31991Anja WingstedtHalden SKNOR41:27
41771Annie Forsberg92Ok RavinenSWE41:43
51464Julie Stormer93SK KameniceCZE42:07
61770Frida Forsberg90Ok RavinenSWE43:19
779Josefin Dahlsten87Eksjö sokSWE44:30
8636Sofia Lauri85Järla IF OKSWE45:38
91995Lisa ReichenbergIndividuals/No club47:03
10711Anna Tarandi Furuheim82IFK Lidingö SOKSWE47:09
111665Lina Johansson92Skattkärrs IFSWE47:36
1287Sara Bergander90Eksjö sokSWE50:10
13823Matleena Kukkonen90Angelniemen AnkkuriFIN51:27
141666Hanna Johansson90Skattkärrs IFSWE51:41
15484Sara Rensgard91OK RenenSWE52:42
1689Evi Jüni84Eksjö sokSWE53:04
171136Clotilde Leriche91Tous Azimuts DouaiFRA54:09
18717Marina Simion86IFK Lidingö SOKSWE54:55
191240Outi Nieminen80Rajamäen RykmenttiFIN56:14
201716Olga Soboleva88Lytkarino K2RUS57:19
211718Ksenia Torganova91Saint-PetersburgRUS57:58
22632Sarah Pope92Rand Orienteering ClubRSA58:48
23471Monirka Bischof85OLC WinterthurSUI59:51
241647Monica Meum Johansen85Orienteringsklubben MossNOR1:02:08
25966Rikke Ivarsen97OK PAN AarhusDEN1:07:23
26512Ursina Duerrenberger83ULU`S REISEWELTSUI1:07:57
27420Mariya Medvedeva77JasmineRUS1:10:40
28688Juliia Nogovitsyna81SK Sirius - Nash ClubUKR1:12:53
291641Marit-Elin Iden68Orienteringsklubben MossNOR1:16:13
30680Iryna Bogachova77SK Sirius - Nash ClubUKR1:22:35
31743Salla Vahvelainen93Tampereen PyrintoFIN1:29:43
321039Natalie Zwahlen73Zwahlens SeelandSUI1:30:33
33440Camilla Moreni76Societā Corse d'Orientamento MSUI1:31:29
34628Stephanie Mulder84Rand Orienteering ClubRSA1:44:00
 
742Saana Vahvelainen91Tampereen PyrintoFINN.class.
1992Frida JohanssonIndre Østfold OKNORN.class.
1461Barbora Skvorova91SK KameniceCZEN.class.
1233Ida Åhlin87Ok MåsenSWEN.class.
684Maryna Udovytska90SK Sirius - Nash ClubUKRN.class.
909Sanna Weckman81Vehkalahden VeikotFINRit
 
 
 
WA L (38)3.9 km 225 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11998Idamarie BjorgulHalden SKNOR35:50
2713Emma Tarandi81IFK Lidingö SOKSWE43:32
3826Sanna Kauppila91Angelniemen AnkkuriFIN43:53
41997Ane BjorgulHalden SKNOR45:28
51749Veronika Ivanova90SBOR-teamRUS48:46
6898Beata Zalaiskalna93Auseklis IKLAT48:51
7801Flavia Näf91OLG Cordoba RütihofSUI49:28
8184Chloé Blanc86O'JuraFRA50:03
9675Miek Fabré88OmegaBEL50:39
101103Lucie Mezníková91SK PragaCZE51:30
111800Natalia Pankova84NNovgorodRUS51:35
121699Sarah Dunn68Mar Orienteering ClubGBR51:58
13913Elina Kilpeläinen91Vehkalahden VeikotFIN52:42
14835Tiina Aeijaelae64Kangasala SKFIN53:06
151102Magdalena Cermakova91SK PragaCZE53:15
161365Mathilde Gresset-bourgeois87Toulouse Olympique AérospatialFRA53:32
1726Inge Skovgaard Knudsen89Individuals/No club53:42
18629Michele Botha80Rand Orienteering ClubRSA55:58
19277Johanna Ragvald86OK LinnéSWE57:23
20682Ganna Kalinichenko87SK Sirius - Nash ClubUKR59:01
211691Natalia Zimina79O-LENRUS59:03
22822Joosefiina Kukkonen87Angelniemen AnkkuriFIN1:00:24
23272Charlotte Östlund85OK LinnéSWE1:04:40
241258Ida Hamelius86Säterbygdens OKSWE1:07:12
251322Sara Liparesi82CUS BOLOGNAITA1:08:26
261100Tereza Bialozytova90SK PragaCZE1:09:22
271683Helena Pluymers84TROL BelgiumBEL1:09:41
281339Gemma Ventura83UES SabadellESP1:13:37
291099Kristyna Flasarova90SK PragaCZE1:18:01
29674Liesbeth Van De Velde83OmegaBEL1:18:01
311396Nina Nembrini92C.O. Aget LuganoSUI1:19:16
32963Saara Antell89Keravan UrheilijatFIN1:22:42
33168Sarah Brooks88RAF Orienteering AssociationGBR1:23:25
3412Mylčne Da Silva91Individuals/No club1:34:12
351468Marie Teyssedre87Raid Orientation ParisFRA1:46:14
 
2000Martin RegbornIndividuals/No clubN.class.
1999Emma JohanssonIndividuals/No clubN.class.
1996Christine Zwiker87OLG GalgenenSUIN.class.
 
 
 
W B (23)2.4 km 140 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1938Lene Sandvik75Halden SKNOR36:45
21722Rosa Ferrigno93CUS Parma OrienteeringITA40:52
3300Anne Westergård61Varegg FleridrettNOR47:58
4303Inger Bjerga67Varegg FleridrettNOR49:55
5668Kim Geypen84OmegaBEL51:38
61412Mai Helen Linga65IL GularNOR53:29
7450Katja Büchel71Fanclub HubmannSUI57:23
81029Nora Lee59Three Rock Orienteering ClubIRL58:49
9952Jenni Pettersson92LynxFIN1:00:32
10338Katharina Flueckiger62OLG Huttwil-WiggertalSUI1:02:55
11323Britt Kjersti Jåstad64Varegg FleridrettNOR1:05:34
1243Raffaella Spinelli70polisportiva besaneseITA1:08:53
13318Mette Rogne59Varegg FleridrettNOR1:11:27
141336Teresa Bonfill Abella80UES SabadellESP1:11:36
151828Chiara Bettelini98Unitas MalcantoneSUI1:17:21
1645Elena Lombardi70polisportiva besaneseITA1:23:09
171201Anne Birgitte Jensen74BUL TromsøNOR1:27:43
182001Maria Paz Gistau Delgado79ALIGOTSESP2:03:56
 
310Turid Vrålstad64Varegg FleridrettNORN.class.
2004Grevskott KibstenVaregg FleridrettNORN.part.
912Kaisa Kauppila93Vehkalahden VeikotFINN.part.
875Mara Pegoretti80Trent-O OrienteeringITAN.part.
49Laura Vigni96polisportiva besaneseITAN.part.
 
 
 
W C (17)1.7 km 55 Disl.8 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11435Anna Albinsson64IFK Mora OKSWE21:24
2726Mepa Elfving60Espoon SuuntaFIN21:31
3855Åse Kvam Røen59Samnanger ILNOR21:44
4494Monica Carlsson67Nyköpings OKSWE25:10
5246Borghild Ollestad62Nydalens SkiklubNOR28:44
62008Terry FarrahIndividuals/No club30:54
7493Elisabeth Eriksson53Nyköpings OKSWE31:47
82009Isabelle VincentLOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRA33:36
91457Cristina Gonzalez Monroķs78CM HospitaletESP35:01
102007Zarina parpiaIndividuals/No club36:43
111043Renata Bünter Lerf62Swiss O ToursSUI39:00
121061Ruth Wüest55Swiss O ToursSUI42:48
131719Nancy Cristelli71Orienteering Piné A.S.D.ITA43:30
14942Maura Carluccio86C.A. SportleaderITA46:57
 
2010Christiane DeubelUSV JenaN.part.
681Svitlana Chernyshova75SK Sirius - Nash ClubUKRN.part.
2006Christiane DeubelIndividuals/No clubN.part.
 
 
 
Beginners (69)1.4 km 50 Disl.7 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
12013Hannes FasthIndividuals/No club10:16
21411Heine Linga01IL GularNOR11:19
32073Elsa PalmbergIndividuals/No club12:59
42038Veera EskelinenIndividuals/No club13:20
41514Timothy Vlach05Hana OrienteeringCZE13:20
6709Mykhaylo Pronin03SK SIRIUSUKR15:00
62037Jonas MeizerSU-KLAGHENFORT15:00
82081Elli TainiIndividuals/No club15:21
9925Ville Wingstedt09Halden SKNOR15:30
101068Emanuele Andrighetti05A.S.D. FONZASOITA15:48
111072Giada Corso04A.S.D. FONZASOITA15:50
122085Charlie FasthIndividuals/No club16:44
132012Andersen Malin07OK SkogshjortarnaSWE16:59
14924Minna Wingstedt07Halden SKNOR17:04
152062Linnea JunevikLeksands OKSWE17:43
1632James Hayman06Varese OrienteeringITA17:50
172042Hanna RantalaIndividuals/No club19:49
181445Ella Haavisto96Turun SuunnistajatFIN20:18
19295Torill Kjenes Haugland68Varegg FleridrettNOR20:47
201281Anyta Richardson56Fingal OrienteersIRL21:03
21994Mattia Beretta01ATLETICA INTERFLUMINAITA21:07
222068Mattia CoronaU.S. Primiero A.S.DITA21:41
23815Leīla Faverolle04Avon OKFRA22:09
241210Mervi Sundström72OK Ingen VinstFIN22:52
252049Marta Brigattipolisportiva besaneseITA22:53
262015Ebba SkullmannLinköpings OrienteringsklubbSWE22:55
272059Clemens FischerleitnerHSV Ried im InnkreisAUT23:03
281074Giovanna Dalla Rosa64A.S.D. FONZASOITA23:43
29772Lorenzo Simoncelli84U.S. San GiorgioITA25:47
30814Charlotte Delaume07Avon OKFRA26:20
312054Letizia MandelliIndividuals/No club27:57
322030Nicolō GianottiIndividuals/No club29:20
332051Celeste PrettoA.S.D Erebus Vicenza31:51
342050Solveig Kralstad LovaasVaregg FleridrettNOR31:53
352014Guran BerganderIndividuals/No club32:25
36106Dorthe Hansen62Søllerød OKDEN32:35
372064Mans SandahlIndividuals/No club35:32
382045Sofia-Lisa PellanciniIndividuals/No club37:52
392016Dario VolpiIndividuals/No club42:38
40322Geirr Hestad51Varegg FleridrettNOR1:00:05
 
2040Rebecca CraigOk RavinenSWEFTMax
2021Linga HeineIL GularNORFTMax
2027Clemens FischerleitnerHSV Ried im InnkreisAUTFTMax
2076Mihael PalmbergIndre Østfold OKNORN.class.
2058Furlani Lucapolisportiva besaneseITAN.part.
2072Paolo Fabiopolisportiva besaneseITAN.part.
2084Bevganda SiuEksjö sokSWEN.part.
2080Alessandra Verripolisportiva besaneseITAN.part.
2066Moeller Nielsen LineIndividuals/No clubN.part.
2078meis EnvelIK HakarpspojkarnaSWEN.part.
2060Krause SaxonULU`S REISEWELTSUIN.part.
2069Buhrer CharlotteCA RoséSUIN.part.
2057Mane ThomassenVaregg FleridrettNORN.part.
2024Hanna RantalaOH FinlandN.part.
2017Birkeland Anne VictoriaFossum IFNORN.part.
2036Matteo MoreniSocietā Corse d'Orientamento MSUIN.part.
2035Perttu PesaIndividuals/No clubN.part.
321Helene Reime Hellem90Varegg FleridrettNORN.part.
135Téo Valentin93CSLG MELUNFRAN.part.
1621Melani Xaveriae Romero92COUFRJBRAN.part.
1374Sveta Guseva06St.PetersburgRUSN.part.
2048Eero MartomaaAas-UMB OrienteringNORN.part.
2047Yuri DecrestinaIndividuals/No clubN.part.
2055Fisherleitner LorenzHSV Ried im InnkreisAUTN.part.
2053Erik KindlundOk TrananSWEN.part.
2043Matteo MoreniIndividuals/No clubN.part.
2039Alessia Alicepolisportiva besaneseITAN.part.
2046Clemens FischerleitnerHSV Ried im InnkreisAUTN.part.
2044Rasmus RuusuIndividuals/No clubN.part.
 
 
 
Open K (62)2.6 km 180 Disl.11 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
1466Mikhail Senin78Gulfstream OKRUS30:00
22135Javiera Saldias TapiaIndividuals/No club38:13
31274Bjørn Baklid62Konnerud ILNOR39:58
42102Basset TessCSLG MELUNFRA41:04
52112Olav IndgaardFreidig - StorhovNOR41:59
62115Magnhild ForsethFreidig - StorhovNOR44:27
72252Leit MattssonIndividuals/No club46:57
82087Julia MattiaIndividuals/No club48:53
92118Palmi KirreIndividuals/No club51:52
102253Elias DanielssonIndividuals/No club54:23
112108Lotte JohanssonSkattkärrs IFSWE55:16
122105Kjell JohanssonSkattkärrs IFSWE59:44
132251Gosta LindmanIndividuals/No club1:00:40
142133Erik KjellmanIndividuals/No club1:10:09
152106Cristina PetterssonUnitas MalcantoneSUI1:22:27
16126Kari-Ann Omli Birkeland69Fossum IFNOR1:31:07
172127Helene Raime HellemVaregg FleridrettNOR1:38:33
18345Stefania Boido50Orientalp - Societā Romana diITA1:44:13
19700Joanne Anana Saranen88Helsingin SuunnistajatFIN2:23:41
 
1310Mona Lome69Hamar orienteringsklubbNORN.class.
2104Felicity brownIndividuals/No clubN.class.
2120kamilla OlaussenIndividuals/No clubN.class.
2131Blandine AstradeIndividuals/No clubN.class.
72Susanne Bergander64Eksjö sokSWERit
2116Lavisa ThunstedtJärfälla OKSWEN.part.
2117Veera EskelinenIndividuals/No clubN.part.
2119Frotjof SandstadIndividuals/No clubN.part.
2129Matteo MoreniIndividuals/No clubN.part.
2128Morten LassenIndividuals/No clubN.part.
2130Klara WingsleatBadenoch and Strathspey OCGBRN.part.
2134Lotte HjortIndividuals/No clubN.part.
2132Birgit MerlIndividuals/No clubN.part.
2126Marit LundanesEmblem ilNORN.part.
2122Anna ElstnerIndividuals/No clubN.part.
2121Elena PubritskayaIndividuals/No clubN.part.
2123Torgrim SundStenungsunds OKSWEN.part.
2125Natasha PetrovicMGMN.part.
2124Sture JoanssonIndividuals/No clubN.part.
2092Mikka HenonenIndividuals/No clubN.part.
2091Kristaps BriskaIndividuals/No clubN.part.
2090Ezio MiliziaIndividuals/No clubN.part.
2096Alberto MinguetIndividuals/No clubN.part.
2095Gerald YipIndividuals/No clubN.part.
2094Buhrer MatthieuCA RoséSUIN.part.
1054Sicilia, Sofia, Pellandini75Swiss O ToursSUIN.part.
690Malin Andersson70OK SkogshjortarnaSWEN.part.
344Paola Barbaro43Orientalp - Societā Romana diITAN.part.
2089Saili kokkonenEspooFINN.part.
2088Reeta KakanenVehkalahden VeikotFINN.part.
2086Ilien VaseIndividuals/No clubN.part.
2110karin WahlgrenUBOLSUIN.part.
2109Maria OlaussenIndividuals/No clubN.part.
2107Van ZemlikHana OrienteeringCZEN.part.
2114Raphael MakHKDEN.part.
2113Line MerlIndividuals/No clubN.part.
2111hallan ReiaunnLillomarka OLNORN.part.
2099Evelina KulmalaIndividuals/No clubN.part.
2098Tze Ying YuIndividuals/No clubN.part.
2097geran AnderssonIndividuals/No clubN.part.
2103Pretto Celeste NikeA.S.D Erebus VicenzaN.part.
2101unni Skog LundLillomarka OLNORN.part.
2100Toril hallanLillomarka OLNORN.part.
 
 
 
Open L (63)3.1 km 200 Disl.14 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
12156Christopher NauntonIndividuals/No club26:40
22142Osaki HirokazuIndividuals/No club29:02
32179Francisco BuselliIndividuals/No club29:35
42177Ken WalkerOrienteering USAUSA31:20
52272Juha RantalaIndividuals/No club32:06
62276Michael PalmbergOK HammarenSWE32:20
72170Hannah CulbergOrienteering USAUSA32:31
82143Rantala MariaAngelniemen AnkkuriFIN36:30
92141Juki KatsuyaIndividuals/No club37:19
102147Bjorn ReinsethNydalens SkiklubNOR37:45
112173Tory BorishOrienteering USAUSA39:31
122169Carl StrutzIndividuals/No club42:27
131212Teemu Sundström97OK Ingen VinstFIN46:18
142151Alex DobritskiyVesta SPbRUS48:22
151439Guro Alexandersen92Fredrikstad SkiklubbNOR48:54
161804Blaž Kölner78Orientacijski klub KomendaSLO49:44
172178Anton KhlelonivavANCOSUI50:25
181211Sami Sundström71OK Ingen VinstFIN52:02
192157Bengt BivrinIdefjordens SKSWE53:13
202274Mathias DanielssonIndre Østfold OKNOR54:10
212182Magnus DanielssonIndividuals/No club1:00:09
222273Olivia SprodIndividuals/No club1:02:22
232136Yoonsun ChaIndividuals/No club1:03:17
242155Razmetov AndreyVesta SPbRUS1:08:21
252150ke Ting WeiHong Kong Orienteering ClubHKG1:19:00
2652Carlo Dossi58polisportiva besaneseITA1:32:06
272280Novotni MIROSLAVOK LOKOMOTIVA PARDUBICE1:35:36
 
2154Kent BergmanOk RavinenSWEN.class.
2162Vedin ElinIndividuals/No clubN.class.
2183Kjell BlumsethAas-UMB OrienteringNORN.class.
2279Guntars MankusSaldus OKN.part.
2174Jensolay KlovrudLillomarka OLNORN.part.
2172Daniele SabadiniIndividuals/No clubN.part.
2181Inge GodalLillomarka OLNORN.part.
2171Ward ClaireIndividuals/No clubN.part.
2271Lina StrandSwedenN.part.
2185Jonas LanderssonSwedenN.part.
2184Steiwer FrednikLillomarka OLNORN.part.
2175Sarah RollinsTEAM GBGBRN.part.
2176Hollie OrrTEAM GBGBRN.part.
2180Synnove BratenWARRIOR OCGBRN.part.
2146Kamila HajkovaHIPPOCZEN.part.
2145varina jenzerSwiss Orienteering TeamSUIN.part.
2148Jan CarlssonIFK GöteborgSWEN.part.
2152Kisniz andrasSwiss Orienteering TeamSUIN.part.
2149BarboneOrienteering USAUSAN.part.
2144Briska KristapsIndividuals/No clubN.part.
2137Ryungsa RiDrangedal OLNORN.part.
331Eliza Hermann61Hertfordshire Orienteering CluGBRN.part.
2138Einar TommelstadNydalens SkiklubNORN.part.
2140Hotta RyoIndividuals/No clubN.part.
2139Shimbo YoichiIndividuals/No clubN.part.
2165Sara ProdforsFreidig - StorhovNORN.part.
2164Walther RahbekAas-UMB OrienteringNORN.part.
2166Markus MamlinIndividuals/No clubN.part.
2168Helluzrd NordbrodenNTNUINORN.part.
2167Rolands BuraIndividuals/No clubN.part.
2163Slobodan KadovanovicIndividuals/No clubN.part.
2158Seppo Vali-KlemelaIndividuals/No clubN.part.
2153Phillip HerriesHawkes Bay OrienteeringNZLN.part.
2159Ondres VokovnHIPPOCZEN.part.
2161Alex JospeOrienteering USAUSAN.part.
2160Michael SorensenCopenhagen PoliceDENN.part.
 
 
 
Open M (64)3.0 km 175 Disl.12 P
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11246Jukka Kemppainen59Kajaanin SuunnistajatFIN36:06
2929Karianne Hauge14Halden SKNOR36:47
32227Rune KristiansenIndividuals/No club40:32
42216Herther ThomasIndividuals/No club44:04
52264Malin PalmbergIndividuals/No club45:18
62205Goran LarrsonIndividuals/No club48:20
72200Bernardin AlexU.S. Primiero A.S.DITA48:31
82192bertil AlexandersenFredrikstad SkiklubbNOR49:18
92267Susanne RutqvistIFK Umea51:32
102196Maren BjuergumKristiansand OKNOR56:18
11698Aki Saranen63Helsingin SuunnistajatFIN59:40
122220Fredrik LarssonSundbybergs IKSWE1:00:33
132191Silvia KyburgOLK FricktalSUI1:02:54
141472Mari Fläck69Grycksbo IFOKSWE1:07:22
15844Sara Tuomaala98SK UusiFIN1:08:04
161048Michael Saier59Swiss O ToursSUI1:08:33
172193Jorgen SvessonLinköpings OrienteringsklubbSWE1:19:04
182207Yee Sze WingHong Kong Orienteering ClubHKG1:21:59
192225Jogefelia Vargas ValbuenaIndividuals/No club1:22:11
201805Irena Hacin Kölner78Orientacijski klub KomendaSLO1:25:05
212211Pablo SanguinettiIndividuals/No club1:25:11
22828Minna Heikkilä69Mäntsälän UrheilijatFIN1:25:58
232210Catherine PoncetO'JuraFRA1:28:43
242221Matias Diaz CatalanIndividuals/No club1:40:22
252197katiuscia SibigliaA.S.D Erebus Vicenza1:44:25
261247Annikki Kemppainen58Kajaanin SuunnistajatFIN1:49:12
272187Seppala Kaija69Tuusulan Voima-Veikot ry.FIN1:52:05
281302Karin Svartholm55GAmmelstads IFSWE2:06:52
292219Fabio Andia NavarreteIndividuals/No club2:44:17
 
2266Kerstin Onerud AgrenOk RavinenSWEFTMax
840Lauri Tuomaala64Tuusulan Voima-Veikot ry.FINN.class.
2217Juutilainen AnssiIndividuals/No clubN.class.
2218Mate kerenyiIndividuals/No clubN.class.
2229Matilda AderssonIndividuals/No clubN.class.
2226Ruth BradwaunIndividuals/No clubN.class.
2230Eva Ness KarlsenIndividuals/No clubN.class.
2262Harri ViinamakiIF HagenSWEN.class.
2222Torben UtzonOK PAN AarhusDENN.class.
2270Susanne RUTQUISTIFK UmeaN.class.
2224Johanna HallbergIndividuals/No clubN.class.
2223Susanne SoderholmIndividuals/No clubN.class.
2199Patricio SotomayorIndividuals/No clubN.class.
2188Erland Simonsson96Sundbybergs IKSWEN.class.
2202Per Kristian EkebergIL TyrvingNORN.class.
2201Juha RuusuIndividuals/No clubN.class.
2194Brogi ThomasIndividuals/No clubN.class.
2190Skalberg ChatarinaIndividuals/No clubN.class.
2195Bohrer EsterIndividuals/No clubN.class.
2189Eija RantalaIndividuals/No clubN.class.
2212Miyakawa SahoIndividuals/No clubN.class.
2209Nadko KanoIndividuals/No clubN.class.
1409Sindre Bråten99Vegårshei ILNORN.class.
2213Malin HolmgvistIndividuals/No clubN.class.
2204Johannes ReinsethNydalens SkiklubNORN.class.
2203Lena LarssonIndividuals/No clubN.class.
2208Darwin CabreraIndividuals/No clubN.class.
2206Ernest TrunzIndividuals/No clubN.class.
2198Johannes ReinsethNydalens SkiklubNORRit
2263Ida PalmbergIndividuals/No clubRit
2265Emil DanielssonIndividuals/No clubRit
2186Eketarina TroskinaMS ParmaFINRit
897Isabelle Vincent55LOISIR ORIENTATION UNION PIERRFRAN.part.
2215Mark UrsIndividuals/No clubN.part.
2228Finn ArildsenOK PAN AarhusDENN.part.
 
 
 
Not runner (1)
RgPettNomeAn.SocietāNazTempo
11092Rebecca Craig07OK Ravinen - NackaSWE15:40